Diagnóza: Pokaždé si najdu podvodníka

Odborníci se shodují, že potkat dnes partnera, který by byl pro život vhodný, je sice možné, avšak je to jako hledat jehlu v kupce sena. Obzvlášť pokud se o to pokoušíme na seznamkách a sociálních sítích. Tuto teorii potvrzují i výzkumníci klinické psychologie na univerzitě v Alabamě, kteří tvrdí, že většina lidí lže. Během týdne zalže kvůli něčemu až 95 % lidí, 5 % lže přitom hodně.  

Špatná zpráva je, že lháře nelze poznat pouhým pohledem. V roce 2003 psycholožka Bella DePaulo, nyní přidružená ke Kalifornské univerzitě v Santa Barbaře, a její kolegové pročesávali vědeckou literaturu a shromáždili 116 experimentů, které porovnávaly chování lidí, když lhali a když říkali pravdu. Studie posuzovaly 102 možných neverbálních podnětů, včetně odvráceného pohledu, mrkání, hlasitějšího mluvení (neverbální podnět, protože nezávisí na použitých slovech, pozn. red.), krčení ramen, změny polohy a pohybů hlavy, rukou, paží nebo nohou. Žádný se neprokázal jako spolehlivý indikátor lháře, i když několik z nich mělo slabou korelaci, jako například rozšířené zorničky a nepatrné zvýšení – lidským uchem nezjistitelné – zvýšení výšky hlasu. Proto nám často tak dlouho trvá, než zjistíme, že je v našem vztahu něco v nepořádku a že partner je možná trochu jiný, než jak se na počátku prezentoval. 

Mohlo by se vám líbit

Láska až do konce života? Podle vědců nic takového neexistuje

Už pohádky nám od mala vštěpují, že princ s princeznou budou žít šťastně až do smrti. Romantické filmy pak tuto představu dále podporují a svým happy endem nám sdělují, že láska hory přenáší. Když pak ve skutečnosti vidíme dva staroušky držící se za ruce, máme pocit, že láska je opravdu všemohoucí. Jenže vědci tvrdí, že láska není to, co si myslíme, že je.
elle.cz

Správňák, nebo lhář?

Hledáme-li si muže online, měli bychom dopředu počítat s tím, že lidé se tu vždy prezentují lépe než v reálném světě. Na internetu se totiž může všechno a nikdo nemá v prvním momentě šanci zjistit, co je a co není pravda. Pokud se pak po roce vztahu realita od internetového světa příliš neliší, můžeme si gratulovat, obvykle ale slýcháme věty typu: „Měl přehled, byl zábavný, ale když jsme narazili na jeho práci, začal mlžit, že pracuje ve státních službách a nesmí o tom mluvit. Nakonec se dotyčná dozví, že byl celou dobu nezaměstnaný. Horší situace nastává, pokud muž tráví hodně času u počítače, tvrdí, že z důvodu práce, přitom hraje hazardní hry, sází nebo si píše s jinými ženami.  

V tom, které pohlaví více podvádí, se odborníci neshodnou. Jedna z teorií, podpořená evoluční psychologií, tvrdí, že ženy jsou emotivnější a také často důvěřivější. Podvádí ale všichni. Stejně tak jsou muži i ženy, kteří se chovají férově, a to na obou stranách. Těch je ale zhruba jen dvacet procent. 

Mohlo by se vám líbit

Jak fungují feromony?

Je to tak trochu magie. Čáry a kouzla s chemií. I díky ní se však vmžiku můžete stát pro muže naprosto neodolatelnou. Je nejvyšší čas naučit se čarovat s feromony...
elle.cz

Důvěřuj, ale prověřuj

Pokud se vám často stává, že při hledání partnera narážíte na podvodníky, odborníci radí začít si všímat jistých detailů. Třeba ten, kdo často dělá hrubky ve větách, asi nebude mít příliš velký rozhled. Časté není ani rychlé otevírání se druhému, člověk tím většinou něco sleduje. Zpozornět bychom měli i při netradičních přáních typu půjčit na něco peníze nebo když si partner protiřečí, případně se o něčem nechce bavit. 

Pokud máte podezření, že vám někdo lže, ale nejste si jistí, snadný způsob, jak to zjistit, je i zeptat se ho otázkou „Proč?“. Pro lidi je mnohem těžší lhát o tom, proč něco udělali nebo proč se něco stalo než lhát o základních faktech. Pokud se někdo vehementně snaží vysvětlit své úmysly, měla by vám začít blikat červená kontrolka.

 

Zdroje: scienceofpeople-com, smithsonianmag-com

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24