Co (ne)zvládnout, když vám třicítka vtrhne do domu?

 

Ze vznikajícího průzkumu Americké asociace psychologů a psychoterapeutů, jehož část byla zveřejněna před létem tohoto roku, vyplývá že, co se změn každodenního života týče, byla pravděpodobně nejvíce postižena právě skupina lidí starších třiceti let. „Jejich návyky se musely v důsledku dynamické změny pracovního tempa výrazně proměnit. Krize také odhalila, jak jsou tito jedinci schopni nakládat se svými úsporami a řešit nestandardní situace,” tvrdí autoři dotazníku. 

Z práce sociologa Philipa Coneha navíc můžeme číst další zajímavé premisy o sledované skupině třicátníků. „Generace narozená na konci osmdesátých a na začátku devadesátých let se potýká s daleko komplexnějšími rozpory souvislostí dnešního světa. Jejich mentální kapacita musí pojmout technologickou revoluci, jíž nebyli strůjci a poprat se s dilematy a předsevzetími generace předchozí, která na své dcery syny vyvíjí nátlak pramenící z dozvuků poválečných syndromu,” tvrdí.

Mohlo by se vám líbit

10 otázek, které si položit před rozchodem

Každé životní rozhodnutí s sebou přináší různá dilemata a stres - o to více, když se týká tématu tak intimního jako je láska. Můžete se sama sebe ptát tisíckrát, jestli děláte správně, ovšem ve finále je to stejně jen o vašem srdci. Pokud však chcete, aby se na tomto verdiktu podílel alespoň z části i rozum, čtěte dále.
elle.cz

Nebojte se selhání

„Selhání má v dnešním světě jinou hodnotu. Je vidět, je fatálnější, ovlivňuje větší skupinu lidí a představuje společenský cejch,” říká Antoria Lynch, psycholožka a redaktorka populárních článků na webu o mentálním stavu třicátníků. O to víc se ale selhání nesmíte bát. Přiznejte si jeho rovinu a snažte se mu čelit se všemi důsledky. Hrdost je řešení, ne zapírání. 

Přijímejte pouze konstruktivní kritiku!

Starší generace může mít vůči současným požadavkům nepochopení, a proto vynáší soudy dle vlastních kritérií. To je obecné hledisko doprovázející každý generační rozkol. Mějte tento aspekt komunikace s vlastními rodiči vždy na vědomí. 

Berte věci s nadhledem

„Životní výzvy přicházejí s jinou dynamikou, proto jim přizpůsobte svoje tempo,” tvrdí švédská psycholožka Maud Mikensen. Dokazuje tak, že není třeba brát některé věci smrtelně vážně a že nemusíte mít mindrák z domnělé „nedospělosti”. 

Mohlo by se vám líbit

Chcete štěstí v lásce? Bez psychologa to nepůjde

Prožíváte stále stejné vztahové peripetie? Nemůžete za ně, nýbrž vaše rodiče. Než ale začnete dštít síru na matku s otcem, měli byste vědět, že chyb na vás se dopustili proto, že jsme všichni jenom lidi. Nicméně, naše dětství a způsob, jakým se vůči nám nejbližší chovali, je určující pro pozdější partnerské vztahy.
elle.cz

Ne vše musíte zvládnout 

„V dnešním světě je nežít šťastný život hřích,” uvádí s nadhledem terapeutka Esther Perel. Ve své práci upozorňuje, že není třeba dostávat komerční představě šťastného života. Takový tlak je toxický a na svých přednáškách Esther často zdůrazňuje, že nejvíce to poškozuje právě partnerské vztahy třicátníků. 

Dbejte detoxu

Všechny výše zmíněné odbornice se shodují, že je třeba o svých problémech, obzvláště v tomto období mluvit. Choďte k terapeutovi, buďte otevření, svěřte se na sítích a dávejte si pauzu od negativních vlivů.

Individualita na prvním místě

„Sociální sítě izolují jedince a zároveň vytváří pocit povinnosti vůči určitým skupinám,” říká Antoria Lynch. Naznačuje tak, že jediné, co vás udrží nad vodou, je pozbýt měřítko ostatních. „Buďte individuální a originální, nenechte se semlít FOMO pocitem, který vám nic nedává. Bude vás to jen blokovat,” vzkazuje. 

Mohlo by se vám líbit

Tělo jako stroj! Aneb, jak poznat, že něco nefunguje?

Hormony nejsou sexy téma. Jejich nerovnávaha však dokáže napáchat škody. Učiňte proto ze svého těla stroj, který funguje a otevřete pomyslný sešit s neoblíbeným předmětem - chemií.
elle.cz

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24