Viděli jste netflixovský hit You? V seriálu, který už má dvě série, se Penn Badgley projevuje zprvu jako věčný romantik, poté psychopatický stalker. Je zde velmi zajímavě načrtnutá nejdřív přirozená zvědavost, která přeroste do maniakálního pronásledování.
Pokud si myslíte, že stalkingem se zabývají výhradně muži, jste na omylu. Podle mezinárodní psychiatrické studie sem spadá až 32 procent žen. Výzkum zároveň tvrdí, že ženy téměř nikdy nepronásledují někoho neznámého a většinou touží po blízkém vztahu s objektem svého stíhání. Pokud se najdete v následujících bodech, berte to jako varování. Stalking totiž neotravuje jen sledovaného, ale i „detektiva" samotného.
1. Máte fake účet, přes který šmírujete
Máte osobní a pracovní profil na sociálních sítích? Skvěle, pak si dokážete dobře rozdělit svůj profesní a soukromý život. Ale pokud používáte anonymní profil, abyste se dívali na stories své oběti, máte k tomu zřejmě temný důvod. Víte, že byste tu vůbec neměli být a projíždět si, co dělá váš ex, ex vašeho současného nebo současná vašeho ex. Berte to tak, že pod profilem se skrývá opravdový člověk a velmi pravděpodobně byste nešli šmírovat k němu před dům nebo do práce.
2. Na profilu své oběti trávíte víc času než na tom svém
Sociální sítě jsou skvělá věc: získáte tu spousta informací, inspirace, návodů a tipů. Ale také budují pocit vlastní nedostatečnosti a posilují naši závist. Někdo se s ní vyrovnává tak, že kopíruje přesně oblečení svého idola, a popírá tak vlastní originalitu, reaguje na každou fotku, projíždí ihned všechny stories. Dalším krokem jsou komentáře, kdy i velmi krátká odpověď ve vás vzbuzuje dojem, že jste navázali se sledovaným člověkem kontakt. Pochopte, že se jedná o asymetrický vztah, který zaměňuje vazby, co můžete prožít v reálném životě.
3. Přizpůsobujete svou trasu
Vracíte se ze školy nebo z práce oklikou, protože tam bydlí bývalý nebo kdokoliv, kdo se teď jeví objektem vašeho zájmu? Pochopte, že vaše „náhodná setkání" nejsou „znamením osudu", ale důsledkem vaší činnosti. Všimněte si, jak reaguje člověk, kvůli kterému měníte svou obvyklou cestu. Je napjatý? Pociťuje očividný diskomfort? Vaše vztahy se zřejmě těžko vylepší, když se svým chováním nepřestanete.
4. Znáte i ty nejmenší podrobnosti ze života někoho cizího
Pozorně naslouchat je chvályhodná dovednost, zejména pokud se jedná o dialog. Sdílíte vzájemně, druhý má kontrolu nad tím, co vám prozrazuje. Stalking vypadá tak, že si prohlížíte profil na Instagramu nebo Facebooku dané osobnosti, čtete všechny příspěvky na zdi, komentáře, zjistíte si detaily z milostného života, začínáte sledovat i jeho přátele. Vztahy by se měly vyvíjet přirozeně, s respektem osobních hranic.
5. Byli jste zablokováni nebo se vám objekt vašeho zájmu vyhýbá
Nedávno jste se seznámili, dotyčný vám byl sympatický a rádi byste ho poznali blíž. Jenže, teď neodpovídá na zprávy, nezvedá telefon a chová se dost odtažitě. Možná jste na něj příliš hrr, protože každému z nás trvá různě dlouho, než si zvykneme na někoho nového. Být příjemný k ostatním je slušné, stejně jako zvládnout nezávaznou konverzaci, obzvlášť, pokud se jedná o pracovní nebo studijní prostředí. Ale k ničemu to nezavazuje.
6. Konverzaci vždy iniciujete vy
První krok může udělat kdokoliv, ale pokud jste to stále vy, kdo vyhledává kontakt a vaše společné plány se pořád ruší nebo odsouvají, asi nemá druhá strana zájem. Zeptejte se proto narovinu, zda se s vámi dotyčný či dotyčná chtějí bavit, nebo nikoliv.
7. Přicházíte bez pozvání
Vystopovali jste, kam oběť stalkingu chodí na snídani, vždyť si to dává na Instagram. A jen tak náhodou se tam také objevíte. Místa jako kavárny, posilovny, bary a další veřejné prostory, jsou tu pro všechny. Zeptejte se sami sebe na motivaci, proč do těchto konkrétních míst chodíte. Je to tam skutečně nejlepší, nebo doufáte, že se s někým setkáte? Odpověděli jste kladně na druhou možnost? Pak máte bohužel problém se stalkingem.