11 chyb, kvůli kterým si snadno a rychle zničíte vztah

 

Špatná komunikace 

Největším kamenem úrazu, před kterým varuje snad každý psycholog i terapeut, je problémová komunikace. I partneři s tím největším potenciálem si mohou vztah snadno a rychle pokazit kvůli tomu, že spolu nedokážou komunikovat. Často se stává, že jakmile se jednomu z partnerů na tom druhém něco nelíbí, referuje tuto skutečnost pouze svým přátelům, nikoliv přímo své drahé polovičce, se kterou by problém měl řešit.  

Se špatnou komunikací se pojí i nevhodné chování během řešení problémů, jde například o potřebu vždy hádku či konfrontaci vyhrát, nebo o výbuchy vzteku a ošklivé nadávky. Partneři by se měli snažit chovat se k sobě s úctou a navzájem si vysvětlit, proč se ke svým určitým názorům, činům a argumentům uchýlili. 

Pokud se ve vztahu kvůli něčemu necítíte dobře, nehledejte odpověď u svých přátel a od problémů neutíkejte. Snažte si v klidu vše vyříkat se svým přítelem či manželem a dojít ke zdárnému řešení. 

 

Mohlo by se vám líbit

Sexuální etiketa: Jak se chovat či nechovat v ložnici? Co je IN a tabu

Sex. Tolik oblíbené slovo, kolem něhož se však stále točí řada otazníků. Jen málokdo si je v ložnici stoprocentně jistý a ví, co za každých okolností dělat, aby spokojenost byla na obou stranách a nevznikaly nepříjemné a trapné momenty. V čem spočívá sexuální etiketa a co je v sexu momentálně trendy či stále velkým tabu?
elle.cz

 

Nastavení hranic

Nastavení určitých hranic by ve vztahu mělo být prioritní. Pokud se navzájem naučíme, jak chceme, aby se s námi zacházelo, vyhneme se zbytečným problémům, které mohou vztah zcela zničit. Hranice jsou nezbytné pro udržení míru a respektu ve vztahu. S tímto bodem se pojí již zmíněná komunikace. 

Ztráta svého zdravého já

Lidé mají tendenci se ve vztazích ztrácet. Kvůli svým partnerům se přestávají věnovat oblíbeným koníčkům a tráví málo času se svými přáteli a rodinou, což není zdravé. Abychom se ve vztahu cítili dobře i za pár měsíců či let, je nutné, abychom nezapomínali na to, co dělá radost nám samotným a na to, že vše se netočí jen kolem našeho partnera. Pro psychickou pohodu je více než důležité scházet se s kamarády a rodinou a věnovat se individuálním aktivitám, které nám přinášejí radost a potěšení. To, že si uděláte čas na své koníčky a budete jednat takzvaně na vlastní pěst, pomůže vám i vašemu partnerovi. Totální závilost na tom druhém může časem vztah velmi zkomplikovat. Partneři by měli být schopni ve vztahu svobodně dýchat.

 

Mohlo by se vám líbit

Strach ze vztahu: když je láska hrozbou

První týdny s novým partnerem bývají ve znamení růžových brýlí, hormonů štěstí a radosti ze společně tráveného času. Období zamilovanosti pak podle odborníků začíná vyprchávat zhruba po třech měsících. Co když se ale neumíme dostat ani na tuto pomyslnou hranici? Filofobii, neboli strach z lásky, mohou způsobovat nevyřešená traumata i nároky na sebe sama.
elle.cz

 

Očekávání, že vše bude perfektní 

Problematické jsou také představy o tom, že vše musí být naprosto perfektní, což u vztahů rozhodně neplatí. Lidské vztahy jsou komplikované a musí se na nich usilovně pracovat. Všichni děláme chyby, takže netrapte svou drahou polovičku kvůli nerealisticky vysokým očekáváním. 

Partner jako samozřejmost 

V předchozím bodě jsme varovali, že závislost na druhém může být ve vztahu velkým problémem, ideální však není ani to, když svého partnera považujete za samozřejmost. S tím se často pojí ignorace či ponižování. Někdy zapomínáme, jak úžasný ten druhý je. Aby se váš partner cítil ve vztahu dobře a neměl obavy, že ho opustíte, musíte mu dávat najevo svou lásku a svůj zájem. Samozřejmě pokud nepřemýšlíte nad rozchodem... 

Zpochybňování vztahu

Často se vám stává, že přemýšlíte o tom, zda spolu s partnerem budete příští týden, příští měsíc nebo příští rok? Pozastavujete se nad zbytečnostmi, která vás později dokážou rozzlobit? Tak tady je něco špatně. Pokud běžně hledáte „plán B“, váš partner to může vycítit a budoucí zánik vztahu se může nenávratně přiblížit. Pokud nad těmito věcmi přemýšlíte však jen ze strachu, že o svou lásku přijdete, promluvte si s ním o svým myšlenkách a vše si vyjasněte. Partner vás může snadno ujistit, že možné problémy vytváříte pouze ve své hlavě. 

 

Partner není vaším majetkem ani dítětem. Myslete na to, až mu budete zase něco vyčítat.

 

Nedostatek podpory a lásky 

Nezapomínejte své drahé polovičce říkat „děkuji“ nebo „miluji tě”. Souciťte s ním, když se mu daří i nedaří a snažte se mu dávat najevo, že vás jeho trable zajímají. Člověk, který se nachází ve složité životní situaci například kvůli práci, velmi ocení, když mu jeho partner dá najevo podporu. Pokud se mu naopak daří, oslavte s ním každý jeho úspěch a neváhejte ho pochválit. Buďte jakýmisi roztleskávači jeden druhého.

Važte si maličkostí, které tvoří většinu života. Pokud si nevážíte maličkostí, může vás to brzy doběhnout a následně můžete zažít životní zklamání. Důležité je však také neopomínat fyzickou stránku vztahu – polibky, pohlazení, objetí či kvalitní sex ke správně fungujícímu vztahu neodmyslitelně patří. Nedostatek podpory a lásky může způsobit, že váš partner bude natolik nešťastný a osamělý, že se vztah raději rozhodně ukončit.

Absence romantiky 

Vztah dokáže pořádně poznamenat či zničit i absence romantiky. Ačkoliv jsou romantická gesta brána jako klišé a často působí zbytečně, pro správné fungování dvou zamilovaných lidí jsou důležitým faktorem. Květina, procházka při západu slunce či plavba na lodičce, to všechno může vaši lásku upevnit či znásobit. Nebojte se romantických gest. 

 

Mohlo by se vám líbit

Když ho milujete víc než on vás

Takzvanou nerovnou lásku zažívá každý pátý vztah. Jedná se často o případy, kdy se jeden z páru považuje za „zachránce” toho druhého. Dělá tak pro svého partnera vše, co mu na očích vidí. Ten však tyto emoce nesdílí. Myslíte si, že vaše láska „utáhne oba”? To je právě ona zapeklitost lásky – k tomu, aby fungovala, jsou potřeba dva. K tomu, aby nefungovala, stačí jen jeden.
elle.cz

 

Snaha toho druhého změnit 

Život je plný otazníků a zvláštních skutečností. Jinak by nebylo realitou to, že nás často přitahuje někdo, kdo je zcela odlišný než my. Po čase se však může stát, že budeme v pokušení našeho partnera, který nás okouzlil svou odlišností, změnit, aby byl více podobný nám samotným. To je velká chyba. Vaší drahou polovičku to může ranit. Vzpomeňte si na to, proč jste se do této osoby zamilovali a nepokoušejte se ji proměnit k obrazu svému.  

Nebezpečné tajnosti a lži 

Jeden z největších problémů ve vztahu mohou způsobit lži a tajnosti. Lhaní a podvádění mohou ustát jen opravdu ta nejsilnější partnerství. Tento bod též velmi souvisí s komunikací, partneři by k sobě měli být upřímní a neměli by si záměrně zatajovat zásadní věci.  

Přehnaná žárlivost

Partner není vaším majetkem ani dítětem. Ve zdravém vztahu nelze neustále kontrolovat a řídit každý krok své drahé polovičky. Je to otravné, ale také velmi ponižující. Dospělé osoby by měly mít svůj vlastní prostor a možnost se rozhodovat svobodně, ačkoliv je jasné, že se ve vztahu hraje na kompromisy. Zásadní je, aby se lidé ve vztahu necítili jako vězni, kteří musí hlásit každý svůj pohyb a vysvětlovat každé své rozhodnutí. 

Problematická je také přehnaná žárlivost. Pokud svému partnerovi budete neustále dělat žárlivé scény, díky kterým si bude myslet, že mu nevěříte, vztah tím rozhodně neposílíte. Naopak. Přehnaná žárlivost patří mezi toxické chování, se kterým se mohou pojit i nepříjemné scény na veřejnosti. Ty mohou obtěžovat vaše okolí. Toto chování navíc naznačuje, že pár ztrácí vzájemnou úctu, která je pro funkční vztah klíčová. 

 

Zdroje: Bustle, The Every Girl, Psychology Today, Life Hack 

 

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24