Přírodní značky už zpravidla nabízejí kompletní pečující řady obsahující vše od čištění přes séra a oční gely až po must-have hydratační krémy. Není tak třeba obávat se, že neseženete organické alternativy produktů, na které jste zvyklí. Přírodní kosmetika navíc nezatěžuje pleť a nese s sebou menší riziko reakcí, jako je začervenání, osypání nebo vysoušení pleti, jež nezřídka přináší chemické složky.
Aromaterapeutická výživa
Pokud chcete začít s přírodní kosmetikou jen zlehka, vsaďte na vysoce koncentrované olejíčky, které neobsahují žádné konzervanty. Spousta lidí se jim vyhýbá, ale při správné aplikaci i výběru pro konkrétní typ pleti dodají pokožce extra výživu, a dokonce i uvolní smysly. Jejich velkým bonusem je totiž přirozená aromaterapie, která z aplikace udělá harmonický rituál. Omamnou vůni přitom vytváří pouze esenciální oleje.
Při aplikaci olejíčků pamatujte na to, že je potřeba navázat je na vodu. Pokapete-li olejem suchý obličej, vznikne spíše jakýsi štít, přes nějž už se další produkty nedostanou. Molekuly oleje jsou navíc moc velké na to, aby samy pronikly do pokožky. Proto olej vždy nanášejte na vlhkou pokožku - ideálně se naváže na toner nebo třeba na růžovou vodu. Pro extra výživu zase pár kapek smíchejte s posledním krokem pečující rutiny, hydratačním krémem. V případě extrémně suché pokožky pak můžete hydratační krém na konec „uzavřít“ pod tenkou vrstvou olejíčku.
Pro výraznou hydrataci vyzkoušejte třeba skvalen, který většinou najdete právě ve formě oleje. I přesto, že jeho přírodní variace je odpadní ingrediencí při zpracování cukrové třtiny, skvalen jako suchý olej nezatěžuje pleť, hodí se i na léto a účinkuje protizánětlivě. To z něj dělá vhodného kandidáta i na problematickou nebo citlivou pokožku, kterou naopak zklidňuje. Skvalen také spolehlivě rozzáří pleť a jemně vyhradí vlásky.
Přírodní alternativa retinolu
Kdo zrovna nechce začínat s botoxem, ale poohlíží se po domácích „vyhlazujících“ produktech, sahá zpravidla po retinolu nebo jednoduše řečeno, vitamínu A. Ten má hned dvojí funkci – regeneruje totiž buňky, čímž omlazuje pokožku a zároveň napravuje problematickou pleť. Retinol se původně používal právě k léčbě akné.
Derivát vitamínu A sice stimuluje tvorbu kolagenu a dokáže výrazně zlepšit pleť, jeho použití má však také svá úskalí. Retinol je fotosenzitivní, a proto ho můžete používat pouze na noc. Přes den je pak nutné pečlivě vyčistit pleť, vyhýbat se slunci a aplikovat silnou SPF ochranu. Ani tato prevence však nemusí zabránit tvorbě pigmentových skvrn kvůli citlivější pokožce, které chvíli trvá, než si na intenzivní látku zvykne.
A pak se objevil bakuchiol, méně známá ingredience, jež má překvapivě totožné účinky na pleť jako retinol. Bakuchiol, který je silně spjatý s ajurvédskou medicínou, má sice jiné složení než retinol, anti-aging efekt však zůstává stejný. Jeho velkou výsadou je přírodní původ, není tedy třeba obávat se nechvalně známých projevů v podobě loupání nebo pálení pleti. Jeho základ pochází ze semen rostliny psoralea corylifolia, která se bezpečně postará o obnovu buněk a vyhlazení pleti.
Zázračný Bakuchiol, jenž seženete ve formě olejíčku, boosteru nebo třeba séra, je zcela bezpečný i pro těhotné ženy. Zatímco retinol může v kontaktu se sluncem pigmentové skvrny způsobit, přírodní alternativa má zcela opačný efekt a působí dokonce částečně jako ochrana přes slunečním zářením. Jeho antikomedonní vlastnosti pak slibují vytoužený efekt u každého typu pleti.
Zdroje: Wikipedia Commons, healthline.com, health.harvard.edu