Pokud máte suchou nebo vysušenou pleť, zřejmě už jste zjistili, že jejím nejlepším přítelem je intenzivní sérum s obsahem kyseliny hyaluronové. Stala se vyhledávanou ingrediencí ve všech typech kosmetických přípravků, protože na sebe váže vodu, a to až do tisícinásobku své hmotnosti. Díky tomu uzamkne vlhkost v pleti a ještě vyplní vrásky.
Přesně proto jsou injekční výplně kyselinou hyaluronovou tolik oblíbené při redukci výrazných vrásek nebo třeba hlubších nosoretních rýh v estetické medicíně. Hodí se dokonce i na zpevnění kontur tváře nebo korekci některých jizev. Kyselina hyaluronová je navíc tělu vlastní látka, která si tak s sebou nenese špatnou pověst jako například botulotoxin.
„Velkou nepřesností ale je, že kyselina hyaluronová rovná se hydratace. To může fungovat krátkodobě. Z dlouhodobého hlediska k sobě potřebuje ještě jinou látku, která pleti hydrataci dodá, a kyselina hyaluronová zajistí její dlouhodobý efekt,“ říká newyorská dermatoložka Hadley King.
Vedlejší účinky
Pokud by v péči tato druhá vyživující látka nebyla, kyselina hyaluronová vytáhne zbytky vlhkosti z pleti – proto se na začátku bude zdát její efekt vynikající – ovšem jakmile zásoby dojdou, výsledkem je pleť ještě sušší než na začátku. Tento efekt může ještě umocňovat suchý vzduch v prostředí kolem vás.
Proto je velmi důležité, aby v přípravku bylo více účinných látek, a také dostatek vody, aby kyselina hyaluronová, ani zmíněný suchý vzduch nebraly pleti přirozenou vlhkost z jejích hlubších vrstev.
Důsledkem je pak nejen vysušení, ale i další problémy s pletí. „Kyselina hyaluronová sice zintenzivní hydrataci pleti, ale může ucpávat póry. S aknózní pletí a aplikací kyseliny hyaluronové nemám ve své kosmetické kabině dobré zkušenosti,“ doplňuje kosmetička Klára Lhotová.
Triky pro správnou aplikaci
Ideální je séra s kyselinou hyaluronovou (která logicky obsahují větší koncentraci této látky než krémy) nanášet na vlhkou pleť. „Díky tomu kyselina dostane vodu, kterou může vázat, a nemusí ji tahat zevnitř pokožky. Proto obličej nejprve postříkejte mlhou a teprve poté naneste produkt s hyaluronem. Výsledkem bude hezky hydratovaná a naboostovaná pleť,“ radí zakladatel značky Allies of Skin Nicolas Travis.
Ideální je potom přes hyaluronové sérum nanést denní krém jako bariéru, která zajistí, že vlhkost z pleti nebude unikat do okolního prostředí. „Aby krém takto fungoval, měl by obsahovat látky, jako jsou ceramidy, squalan, mastné kyseliny nebo třeba vazelína,“ vysvětluje Hadley King.
Pokud budete dodržovat tato pravidla, je naprosto v pořádku používat kyselinu hyaluronovou klidně každý den, ráno i večer. Přesto je ale zásadní výběr produktů i ten nejlepší postup přizpůsobit vaší pleti. „Při výběru přípravků, které ji obsahují, doporučuji dohled odborně školené kosmetičky, která nastaví péči s ohledem na vaši konkrétní pleť a její aktuální stav,“ dodává Klára Lhotová.
Zdroj: Refinery29.com