Botox je jedním z nejpopulárnějších nechirurgických kosmetickým ošetření vůbec. A to jak u nás, tak i ve světě. V Americe má například tento sektor tržní hodnotu neuvěřitelných 4,7 miliard dolarů s šesti miliony prováděných ošetření ročně. Trendy je i takzvaný “preventivní botox”, a to především u mileniálů, kteří si přejí zastavil vznik vrásek v pravý čas. Tato procedura už není jen doménou žen, ale hojně jí propadli i muži. Jde o fenomén zvaný “brotox”.
Co je to Botox?
Botox je obchodní značka toxinu produkovaného bakterií Clostridium botulinum. Mezi další značky, které obsahují podobné látky, patří například Dysport, Xeomin, a Jeuveau. Ve velkém množství mohou tyto chemikálie způsobovat onemocnění zvané botulismus, které se projevuje nevolností, zvracením a v závažném případě může vyústit až ve smrtelné ochrnutí životně důležitých svalů. Při použití malého množství však mohou lékaři bezpečně použít toxin ke snížení výskytu jemných vrásek. Vědci Jean a Alastair Carruthersovi objevili tyto anti-stárnoucí účinky v 80. letech 20. století v podstatě náhodou, když dávali svým pacientům injekce kvůli obličejovým křečím. Co se týče užití této látky v kosmetickém průmyslu, vědecké studie nenaznačují žádné dlouhodobé riziko.
Jak to funguje?
Botox se vpravuje tenkou jehlou pod kůži do svalů a blokuje signály nervů. To má za následek dočasné ochrnutí těchto svalů, a protože nemohou kontrahovat, uvolní se a vrásky mizí. Časem se díky tomu vyrovná textura kůže. Tato technika se nejčastěji používá na vodorovné vrásky v oblasti čela a kolem očí. Neaplikuje se v případě spodní části obličeje, kde se projevuje stárnutí způsobené gravitací. Kromě kosmetického využití botox pomáhá i v případě zdravotních obtíží jako jsou oční křeče, Bellova obrna, bolesti hlavy, nadměrné pocení či inkontinence.
Celá procedura trvá pouze pár minut a není nutná anestezie. Po dobu čtyř až šesti hodin po aplikaci pak pacient nesmí ležet, cvičit či se předklánět. A to z důvodů toho, aby látka nemigrovala mimo zóny ošetření. Ovšem je naprosto v pořádku se vrátit do práce nebo pokračovat v běžných sociálních aktivitách. Obvykle trvá jeden až dva týdny, než se botox plně projeví, ale někteří pacienti si začnou všímat změň již po několika dnech. Účinek trvá tři až šest měsíců. Jakmile se činnost svalů začne obnovovat, objevují se znovu pozvolna i vrásky. Ovšem pokud chodíte na ošetření pravidelně, sval časem “zleniví” a vrásky se přestávají tvořit samovolně.
Co zvážit před injekcí?
Bezpečnost této skupiny látek nebyla stanovena pro kojící a těhotné ženy, a ty by se proto měly tomuto druhu zákroků vyhnout. Stejně tak i lidé s určitým typem neurologických chorob. Pokud aplikaci provádí odborník, bylo prokázáno, že k problémům dochází u jednoho procenta pacientů. K nejčastějším vedlejším účinkům patří tvorba modřin, otoků a bolest hlavy – ty však zmizí většinou do dvou dnů. U opravdu malé skupiny může dojít k poklesu obočí či očních víček, ale i tento příznak zmizí do několika týdnů sám od sebe.
Co je však nutné, je vybrat si opravdového odborníka. Botox není univerzální pro všechny a je třeba zohlednit anatomii obličeje a svalové vzorce. Často se objevují “experti”, kteří absolvují víkendové kurzy a už se považují za “botoxové umělce”, ale na ty pozor. Nejde totiž o lehkovážnou kosmetickou úpravu jako je manikúra nebo návštěva kadeřnického salonu...
Moc botoxu škodí?
Pokud narazíte na nekvalifikovaného poskytovatele, nebudete vypadat dobře nehledě na množství botoxu, které aplikuje. V tomto případě platí: méně jen více. Výsledkem by měl být přirozený look a váš obličej by se měl stále hýbat. Příliš mnoho botoxu způsobuje “zmražený obličej”.