Péče o vlasy začíná uvnitř – u jídla. Strava je totiž důležitý faktor, který ovlivňuje zdraví vlasů. Například různé drastické nevyvážené diety se mohou na vlasech také nepěkně podepsat, proto je důležité vědět, jaké živiny jsou pro jejich růst nezbytné a potřebné.
Důležité jsou například bílkoviny – jejich vyřazení z jídelníčku má za následek zpomalení růstu vlasů, celkově nižší počet vlasů a zhoršení kvality. Při vyloučení bílkovin se také vlasy zdají málo zabarvené a mohou začít předčasně šedivět.
Ruku v ruce s bílkovinami jdou minerály a vitaminy. Potřebné jsou zvláště ty ze skupiny B. Z minerálů je to železo, selen, zinek a fosfor. Nedostatek vitaminů také zpomaluje růst vlasů. Ovšem není dobré ani předávkování – například příliš vysoké dávky vitaminu A vedou k vypadávání vlasů. To může být způsobeno i nedostatkem tuků, zvláště z kategorie nenasycených mastných kyselin.
Jak o vlasy pečovat v zimě
V zimním období číhá na vlasy mnohé nebezpečí – od teplotních rozdílů přes čepice, pod kterými se pokožka hlavy zapotí, přes časté mytí a fénování příliš horkým vzduchem až třeba i po změnu jídelníčku, ze kterého často z lenosti v zimě vypouštíme dostatek ovoce a zeleniny. Důležitá je právě proto volba správné vlasové kosmetiky – vybíráme ji podle typu vlasů, tj. jiný šampon a kondicionér pro suché, jiný pro mastné a jiný pro normální vlasy. Například příliš silný kondicionér způsobuje zplihnutí vlasů, a pokud se nanáší na pokožku, vlasy se často mastí.
Tipy na doma
Dopřejte svým vlasům dostatečnou péči – využijte široké nabídky masek a regeneračních prostředků, ale nepřežeňte to. Vyzkoušet můžete i zábaly vlastní výroby. Zábal, který se hodí pro všechny typy vlasů, vyrobíte takto: smíchejte žloutek s rostlinným olejem a citronovou šťávou, naneste na vlasy a nechte působit 10–20 minut. Poté smyjte.