Proč to, proboha, děláš?
Proč tam jedeš? Vždyť to nepotřebuješ. Tak zněly bez výjimky reakce okolí, když jsem se někomu svěřila se svým plánem – odjet do Turecka na transplantaci vlasů. Jenže žena vždycky ví, co a kde potřebuje. Kde má moc tuku a kde ho má málo. Že má mikroskopicky vybočený nos nebo příliš úzké rty. Že má prořídlé kouty. A to byl přesně můj problém. Bylo to tak od mládí, ale s věkem se většina nedokonalostí ještě zhoršuje. Když jsem uviděla svou fotku z jarní dovolené, kde se mi vítr opírá do vlasů a moje vlasová linie v koutech začíná asi o pět centimetrů dál, než bych si představovala, bylo rozhodnuto. Chci transplantaci vlasů a chci ji hned.
Rychle, ale ne zbrkle
Co se týká mých rozhodnutí ohledně různých beauty vylepšení, jsou spontánní a rychlá. Ale pozor, ne zbrklá! Okamžitě začínám s rešeršemi, doporučeními, poptávkami a konzultacemi. Věděla jsem hned, že kvůli ceně a obrovské praxi chci jet do Turecka. Neměla jsem ale tolik odvahy, abych si všechno zařídila na vlastní pěst. Nakonec jsem se rozhodla pro českou společnost Hair Again, která oficiálně zastupuje jednu z prestižních tureckých klinik. Organizuje transplantační pobyty v Istanbulu na míru a řeší kompletní klientský servis. „Osobní konzultace i celý kontrakt je prováděn v Česku, zajišťujeme vše od letenek, ubytování, transferů v Turecku, až po samotný zákrok a pooperační péči. Náš zástupce je všude k dispozici jako doprovod, aby se klienti cítili komfortně. V případě, že se klienti nedomluví perfektně anglicky, zajistíme po celou dobu také komunikaci,“ popisuje Jiří Rejfíř, zástupce společnosti Hair Again. Pro mě bylo také klíčové, že měli výborné recenze od nemála známých – a opět vlasatých – mužů. Ceny? Turecké. Win – win.
Jaká je úroveň klinik v Turecku?
Do Istanbulu nás z Česka vyrazila početná parta. Ocenila jsem, že spolu s ostatními můžu sdílet svoje obavy, zkušenosti a že nás všechny čeká to samé. Na druhý den po příletu jsme brzy ráno zamířili na kliniku na konzultaci s lékaři, kde jsme si upřesnili svá očekávání a požadavky a vše se zaneslo do operačních pokynů. Pak nám byla udělána předoperační vyšetření a mohlo se jít na sál. Všechny, kterým teď bliká v hlavě otázka nad úrovní tureckých klinik, můžu uklidnit. Natural Clinic, kde jsem transplantaci absolvovala, je moderní designová klinika, která si v ničem nezadá s českými klinikami plastické chirugie. Srovnání mám četná, za roky působení v médiích i na pozici kosmetické redaktorky jsem jich viděla vážně dost.
Když jsem si zjišťovala informace o klinice, bylo pro mě zásadní zjištění, že právě tato klinika vůbec jako jedna z prvních s vlasovými transplantacemi v Turecku začala, má zkušené lékaře a takových zákroků má na kontě tisíce. Sympatické mi bylo i to, že zástupci české agentury sami na této klinice transplantace podstoupili, takže mi mohli všechno podrobně popsat z osobní zkušenosti a zodpovědět všechny moje dotazy. Je to profesionální a sama za sebe musím říct, že také uklidňující. Protože jistá nervozita před tak zásadním zákrokem přece jen existuje a je skvělé, když vám někdo přesně řekne, do čeho jdete a zmírní vaše obavy. Celkový dojem je mix profesionálního, ale kamarádského přístupu, krásné moderní prostředí kliniky, nadstandartní péče a to, že máte po svém boku neustále někoho, kdo je připravený vám pomoct a uklidnit vás.
Co musíte vědět o vlasových štěpech
Jsem trochu alergická na termín „nastřelení vlasů“. Vlasy jsou během operace ručně vsazovány jeden po druhém a jedná se o vaše vlastní vlasy, které jsou před vsazením odebrány z dárcovské oblasti.Dárcovská oblast se nachází v týlu hlavy. Právě tady máme totiž geneticky největší počet vlasů a nejkvalitnější folikuly. „Vlasové folikuly mají v této části hlavy celoživotní paměť a díky tomu můžou po přesazení růst i na místech, kde už třeba dlouhou dobu nerostou,“ vysvětluje Jiří Rejfíř. Pokud nemáte vlasy ani v týle a nemá se odkud brát vlastní materiál, transplantace bohužel není možná.
Jak probíhá zákrok?
Po předoperačním vyšetření už jsem zamířila na sál, kde mi lékařka zakreslila oblasti nad čelem a v koutech a také na obočí, které měly být osázeny vlasovými štěpy. Do těchto oblastí a do dárcovské oblasti v týle mi následně injekčně aplikovali anestezii. Žádná jiná sedace, natož narkóza, není u tohoto zákroku nutná. Dárcovskou oblast i oblast nad čelem mi vyholili a po jejich znecitlivění jsem se položila na lehátko s otvorem pro obličej. Lékařka s asistentkou mi začaly odebírat vlasové štěpy. Je to precizní ruční práce, kdy je každý štěp vyjmut a následně nachystán pro vsazení, mají na to speciální nástroj, který štěp šetrně zachytí a potom je vytažen, vše je to o kvalitě provedení. Bolest jsem necítila žádnou, střídavě jsem poslouchala ve sluchátkách hudbu a spala. Poté, co mi byl odebrán požadovaný počet vlasových štěpů, kterých bylo cca 2500, nastala druhá fáze zákroku. Vytvoření kanálků pro nové vlasové štěpy a jejich následné vsazení. Při té jsem ležela na zádech a ani v tomto případě jsem nic necítila. Střídala jsem poslech hudby s klimbáním. Dívat se na filmy v mém případě, kdy se štěpy vsazovaly i do obočí, tedy blízko očí, nebylo možné. Celá procedura trvala sedm hodin. V jejím průběhu jsem mohla kdykoli zákrok přerušit, dojít si na toaletu, protáhnout si tělo a dát si také oběd. Po skončení procedury mě očistili od krve (ano, s tou je potřeba počítat), gázou mi zakryli dárcovskou oblast a nasadili čelenku, která má zabránit otokům v obličeji. Dostala jsem také podrobný soupis toho, jak se o oblasti po zákroku starat, léky proti otokům, antibiotika zabraňující zánětu či infekci a léky na bolest. Součástí balíčku byly i lotion a šampon určené k péči o transplantované oblasti v nejbližších dnech a týdnech.
Po zákroku
Po návratu do hotelu mě čekal náš delegát Jirka z Hair Again, který mi vysvětlil medikaci, vzala jsem si léky na bolest a šla si lehnout. Nebolely mě ani tak transplantované oblasti, jako spíše celá hlava uvnitř. S painkillerem je to ale lehce zvládnutelná bolest na úrovni běžné bolesti hlavy. Noc jsem prospala bez problémů. Na druhý den jsme opět ve skupince vyrazili na kliniku, kde nám všechny oblasti převázali a zkontrolovali. Protože jsme se všichni cítili dobře, místo odpočinku na hotelu jsme zvolili procházku podél pobřeží a pak výlet do centra Istanbulu. Hlavu je potřeba chránit před sluncem a prachem a především si dávat pozor, abyste si nešetrným zacházením nově vsazené štěpy nevytrhli. S opatrností a ochranným kloboučkem to ale není mission impossible. Nepříjemné bylo pouze to, že jsem začala otékat v obličeji a kolem očí se mi začaly vytvářet modřiny. Kvůli transplantovanému obočí se tomu nedalo vyhnout.
Další dny poté
Třetí den po transplantaci jsme se opět vydali na kliniku, kde nám vlasy (a mně i obočí) poprvé šetrně umyli. Obvazy i čelenky už jsme mohli odložit. Na dárcovské i transplantované oblasti jsou už vytvořené stroupky, které je chrání. Mé otoky v obličeji se ještě o něco zvětšily a modřiny se začaly vybarvovat. Pokud nemáte naprosto neochvějné sebevědomí, připravte se na to, že minimálně týden po transplantaci si na žádnou společenskou akci nezajdete. Upřímně říkám, že člověk nevypadá, ani se necítí dobře, ale bolest není prakticky žádná. Večer jsme odletěli domů. Starost o nové vlasy už byla jen v našich rukou, ale máte podrobný manuál a člověka, který je s vámi v kontaktu, pokud je cokoliv třeba. Co se týká péče o nové vlasy, je nutné oblasti několikrát denně natřít změkčujícím lotionem a pak je velmi jemně omýt speciálním šamponem. Také jsem okamžitě začala užívat metionin a biosil, které podporují růst vlasů. Jakákoli bolest úplně vymizela, z mého pohledu ji nahradilo ale mnohem nesnesitelnější svědění. Oblasti se hojí a svědí. Vy si je ale nemůžete podrbat! Hrozí, že byste si poškodili nově vysazené vlasové cibulky. Tohle je z celé transplantace asi ta největší zkouška ohněm. Spolu s tím, když vidíte stroupky těsně před odloupnutím, kterým ale nesmíte nijak pomáhat. Smířit se s tím, že vaše hlava a obočí jsou minimálně na měsíc absolutně nedotknutelné, je skutečná výzva.
A co teď?
V tuto chvíli jsem něco málo přes měsíc po transplantaci. Dárcovská oblast je zarostlá čerstvým ježkem a není téměř patrná, a to ani když si vyčešu vlasy do svého oblíbeného bunu. Obočí i oblast koutů jsou ještě začervenalé, část nově vsazených vlasů mi z obou oblastí vypadala. Jedná se ale o běžný jev, který se týká všech, kteří transplantaci podstoupí. Vlasy po vypadání znovu narostou. Zbylé vlasy raší. Některé mají asi centimetr, zbylé vykukují z pokožky. Bude to trvat ještě několik měsíců, než uvidím definitivní výsledek, ale už teď jsem přesvědčená, že kouty i obočí budu mít mnohem bohatší. O svůj zážitek jsem se s vámi chtěla podělit už teď ze dvou důvodů – jednak dokud si vše čerstvě pamatuji a čas milosrdně nevymaže některé nepříjemné detaily. Za druhé je to pak fakt, že pokud byste o transplantaci také uvažovali, je teď to nejlepší období z roku. Zajímá vás také určitě cena, že? Transplantace vlasů a obočí v mém případě vyšla včetně všech služeb na 120 000 Kč. Na mou cestu za hustšími vlasy a obočím se můžete podívat ve videu v úvodu článku.
- Zdroj článku:
Autorský článek