5 mýtů o vlasech, díl 3.
Zničí vám každodenní mytí hlavy vlasy? A zachrání všechno kondicionér? Existuje mnoho zažitých teorií o tom, co je pro jejich zdraví dobré, a co jim naopak škodí. Ne vždycky ale tahle pravidla platí. Čemu tedy věřit, a čemu ne?
4 Pokud chcete bohatší účes, nechte si vlasy sesekat seřezávačem
Seřezávač neboli speciální hřeben se žiletkou, který se dříve často používal k sesekání účesu, vlasy nevratně ničí. Pokud totiž srovnáte vlas zastřižený nůžkami a seříznutý žiletkou, zjistíte, že zatímco nůžky vytvořily rovný, většinou zaoblený konec vlasu, žiletka ho přetne šikmo, čímž zanechá mnohem větší plochu vlasového konce nechráněnou, odhalenou a vystavenou dalšímu poškození, zejména při následném rozčesávání. Takové poničení konečků je již nevratné, vlas zůstává trvale oslabený a nepomůže mu (než se ostříháte) ani sebelepší kúra. V kadeřnických salonech vám ale dnes vytvoří strukturovaný sestřih mnohem šetrnějším způsobem, například prostříhávacími nůžkami (zejména u dlouhých vlasů). Šikovný kadeřník pak vytvoří stejný efekt s pomocí obyčejných nůžek a správné techniky střihu.
5 Vlasy potřebují hlavně pořádně rozčesat, na hřebenu až tak
nezáleží
Nic není pravdě vzdálenější. Pokud použijete nevhodný hřeben, vystavujete své kadeře soustavnému mechanickému poškozování, které se svou ničivou silou vyrovná pečení vlasů horkým vzduchem. Proto nejprve potřebujete dobře poznat svůj typ vlasů, abyste pro ně dokázala vybrat vhodný typ hřebenu. Neškodí, když se o výběru správného kartáče poradíte se svým kadeřníkem. „Výběr hřebenu záleží na vlasech. Dlouhým vlasům sedne plochý kartáč z přírodních štětin. Kratší vlasy češte hřebenem s širšími zuby tak, aby se hřeben při česání zbytečně nedotýkal pokožky. Jinak si účes předčasně zmastíte,“ radí Jana Burdová.
Důležitý je i materiál, z nějž je kartáč vyroben. Ty se štětinami z divočáka jsou určené pro normální až jemné vlasy, nylonové štětiny zase pro velmi silné vlasy. Na jemné vlasy byste také měla používat menší kartáč, protože čím je menší, tím lépe zvedne vlasy od kořínků. Naopak silně kudrnaté vlasy by se měly kartáči vyhnout zcela. Používáte-li kulatý kartáč při fénování, volte ten, jehož štětiny jsou připevněné ke keramickému tělu (například kartáče Denman, www.denman.cz), ty kovové totiž příliš intenzivně vedou teplo. Můžete použít i iontové kartáče iBrush (www.bioionic.cz), které působí proti statické energii.
Neméně podstatnou roli hraje také způsob, jakým rozčesáváte vlasy. Na rovné nepotřebujete mnoho síly. Začněte je tak rozčesávat vždy od konečků a postupujte směrem vzhůru. Vyvarujte se násilného pročesávání zamotaných konečků, to může způsobit velké škody. Chcete-li důkladně pročesat kudrliny, měla byste vždy pracovat s mokrými vlasy, ošetřenými kondicionérem. Tak je méně zatížíte, než když jsou zcela suché. Jakmile uschnou, jen lehce upravujte kudrliny hřebenem s širokými bodlinami. Dlouhé vlasy začněte rozčesávat v předklonu. Lépe se tak dostanete ke spodním vrstvám, které se nejčastěji zamotávají. Pak se opět postavte rovně a dlouhým nenásilným tahem rozčesávejte svrchní prameny. Tam, kde jsou hodně zamotané, použijte prsty. Když jsou vlasy mokré, nikdy na ně nepoužívejte běžný kartáč. Potřebujete hřeben se širokými a od sebe vzdálenějšími bodlinami. Při koupi nelitujte vydaných peněz. Investice do kvality se vám vrátí ve vzhledu vašich vlasů.