5 mýtů o vlasech, díl 2.
Zničí vám každodenní mytí hlavy vlasy? A zachrání všechno kondicionér? Existuje mnoho zažitých teorií o tom, co je pro jejich zdraví dobré, a co jim naopak škodí. Ne vždycky ale tahle pravidla platí. Čemu tedy věřit, a čemu ne?
2 Kondicionér zlepší zdraví a kvalitu vašich vlasů
„Kondicionér nemá schopnost vylepšit zdraví vašich vlasů. Působí pouze na vrchní vrstvu vlasů a má za úkol usnadnit jejich rozčesání po umytí, případně má antistatické účinky,“ říká Jana Burdová. Je-li používán pravidelně, zakryje drobná poškození a vlasy na povrchu vyhladí. Vypadají proto celkově zdravější, silnější a zářivé. Potřebujete-li ale opravdu zlepšit zdraví vlasů, je třeba použít kúru, která léčí střední vrstvu vlasů.
Nejlepší je oba produkty zkombinovat. Použijete-li totiž jen kúru a vynecháte kondicionér, může být obtížné vlasy rozčesat a nedosáhnete takového lesku. Obecně se potom dá říci, že platí pravidlo: čím silnější a vlnitější vlasy, tím výživnější kondicionér k ošetření povrchu potřebují. Pokud máte jemné vlasy, používejte kondicionéry s lehkým složením pro zvýšení objemu. Měla byste se také vyhnout přípravkům s obsahem silikonů, které jsou určeny spíše pro scelení a zvlhčení silnějších, narušených nebo kudrnatých vlasů (například kůra Volume Balsam Spray, Harologi, 290 Kč). Nevymývací kondicionéry se naopak hodí spíš pro poškozené nebo citlivé vlasy, protože dodávají vláhu, aniž by zvyšovaly další tření vlasů o sebe, nevyhnutelné při splachování omyvatelných přípravků (např. výživné sérum na nepoddajné a poničené vlasy Seal, Revlon, 292 Kč).
3 Pilulky vám pomohou, aby vlasy rostly rychleji
Účinnost tablet a speciálních potravinových doplňků na kvalitu a zdraví vlasů není nijak potvrzena. Podle Jany Burdové ze salonu Egoo některé produkty opravdu fungují, ne však na rychlejší růst, ale spíš na kvalitu vlasů a pokožky. Je totiž pravda, že lidé s nedostatečnou výživou mívají křehké, poničené vlasy a často trpí také jejich zvýšeným vypadáváním (sklony k třepení mají například někteří striktní vegani). „Stav vašich vlasů je především přímým odrazem vaší životosprávy,“ vysvětluje Mirka Hajdová ze salonu Maximum by Bomton, podle níž byste ale neměla propadat skleslosti, pokud výsledky neuvidíte ihned, jakmile v tom, co jíte, uděláte změny. „Je třeba si uvědomit, že změna životosprávy se na vašich vlasech projeví nejdříve za tři měsíce, proto nevzdávejte svoji snahu po tom prvním, kdy se nedostavil žádný viditelný výsledek.“ Vyzkoušet můžete například tablety Innéov pevnost, 623 Kč, Hair Nutrition, Harologi, 500 Kč, nebo Beauty You, Vitaland, 415 Kč. Jana Burdová dodává: „Je nutné si uvědomit, že vše funguje na základě prevence. Pokud vám vlasy už padají vlivem stresu, únavy a podobně, samotný doplněk vypadávání nezastaví,“ upozorňuje.
Dermatologové, kteří předepisují vitaminové doplňky, v případě problémů s vlasy nejčastěji doporučují biotin, formu vitaminu B, která prokazatelně stimuluje růst nehtů. V tomto případě však vycházejí z teorie, že vlasy i nehty mají podobnou strukturu, takže biotin by měl pomoci i růstu kvalitnějších vlasů. Pokud máte křehké nebo jemné vlasy, pomůže vám biotin v kombinaci se zinkem. Ten funguje protizánětlivě a tlumí také účinky mužského hormonu testosteronu, který za vypadáváním vlasů často stojí. Padající vlasy mohou být také příznakem nedostatku železa, jestliže ale problém s nedostatkem železa nemáte, nečekejte, že jeho užívání vlasům nějak viditelně prospěje.