Proč je teď pleť tak suchá? Může za to zima i naše zlozvyky

 

Jen hrstka žen se narodí se suchým typem pleti. Obvykle ji získáváme až v průběhu života. Nejčastěji s věkem, protože se regenerace zpomaluje a kůže produkuje méně mazu. Někdy s tím ale nemá datum narození vůbec nic společného. A může se to stát klidně i těm, které doteď měly smíšenou, nebo dokonce mastnou pleť. To když se naruší ochranná bariéra pleti, která se skládá z vody a kožního mazu a funguje zároveň i jako přirozená hydratace. Poznáte to tak, že kůže začne nepříjemně pnout, je zarudlá, možná se i olupuje. Vrásky mohou být viditelnější a pleť je celkově unavená a bez života. Jak se to stane?

Mohlo by se vám líbit

Jak veganství a vegetariánství ovlivňuje kvalitu pleti?

Bezmasý a čistě rostlinný jídelníček podporuje celá řada doktorů i celebrit. Natalie Portman, Kate Winslet nebo Woody Harrelson již dlouho žijí bez masa úplně a cítí se fantasticky. Ne každé tělo však na eliminaci masa či živočišných produktů reaguje stejně. Při nedostatečném množství určitých látek se tento životní styl může negativně odrazit na vaší pleti. Na co byste si tedy měli dávat pozor?
elle.cz

 

Zima útočí

V zimě je vzduch nejen studenější, ale také sušší a jeho vlhkost klesá. Sušší vzduch je najednou i v místnostech, protože je vytápíme. Hydratace z pleti se v důsledku toho vytrácí a její ochranná bariéra se oslabuje. Proto je zásadní dodat pokožce více hydratace i výživy, svůj lehký gelový krém v tomto období vyměňte za hutnější. Pokud ho běžně nepoužíváte, přidejte sérum.

Když čištění škodí

Ochrannou bariéru pleti může narušit i příliš intenzivní čištění. Častou chybou je každodenní používání micelárních vod, které jsou velmi agresivní a měly by se aplikovat jen výjimečně, například pro odstranění silného večerního líčení. Vždy je pak dobré obličej ještě opláchnout vodou, aby na kůži škodlivé složky nezůstávaly. Pěnový či gelový čisticí přípravek vyměňte v zimě za krémový či olejový. Šetřete v tomto období také s peelingem, volte jen ten velmi jemný, a sonický kartáček rozhodně nepoužívejte každý den.

Mohlo by se vám líbit

6 složek, které by měl obsahovat váš pleťový krém

Máte dojem, že pro viditelné omlazení pleti musíte podstoupit řadu náročných kosmetických „úprav“ nebo si alespoň občas nechat aplikovat injekční výplně? Kdepak. Pravidelná péče postavená na produktech obsahujících účinné aktivní látky může vzhled pleti skutečně výrazně změnit. Je však potřeba vědět, na které ingredience vsadit...
elle.cz

 

Zmatňující efekt není vždy přítelem

Pokud jste zvyklá používat zmatňující krémy či make-upy, a teď je vaše pleť nepřirozeně vysušená, na nějakou dobu je vynechejte. Případně je můžete používat jen lokálně – často bývají suché jen tváře, zatímco čelo se dál vesele leskne. Anebo se místo zmíněných přípravků vybavte speciálními zmatňujícími papírky anebo starým dobrým pudrem.

Pozor na retinol

Retinol, stejně jako třeba kyselina salicylová, jsou skvělými pomocníky při redukci akné, ale v zimě zároveň mohou narušovat a oslabovat ochrannou funkci pleti. Výsledkem je pak její podráždění a nekomfortní pocit. Nemusíte se těchto přísad vzdávat úplně, ale přípravky s jejich obsahem používejte méně, třeba jednou za dva tři dny.

Příliš tvrdá voda

Když kohoutková voda obsahuje příliš velkou koncentraci hořčíku nebo vápníku, označujeme ji jako tvrdou. Při mytí takovou vodou zanechávají minerály na pleti vrstvu, která způsobuje vysušení. Když se kovy z této vody smíchají s mazem, který pleť produkuje, mají tendenci zhoršovat její problémy, jako je akné nebo třeba rosacea, a kvůli této vrstvě se také hůře vstřebávají účinné látky z hydratačních krémů. 

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24