Zkraťte si cestu ke krásnému úsměvu

Měnit kartáček jednou za půl roku stačí
Věřte, nevěřte – více než polovina Čechů si chodí kupovat nový kartáček jednou za čtyři měsíce. Zeptejte se svého zubaře, zjistíte, že taková frekvence obměny nestačí. Zubní kartáček se má měnit NEJMÉNĚ jednou za tři měsíce. Proč? Jeho štětinky se časem roztřepí, nekoordinovaně se hýbou a pak můžou poškodit dásně i zubní sklovinu. Navíc se kartáček stane rejdištěm bakterií, které jsou příčinou vzniku zubního kazu.

Pach z úst má původ v žaludku
Až 90 % všech případů nepříjemného dechu pochází z ústní dutiny. Nejčastěji z povrchu jazyka. Je nerovný, takže tvoří ideální prostředí pro bakterie. Pokud vás trápí špatný dech, začněte ho řešit u jazyka. Je vysoká pravděpodobnost, že jste u zdroje. Pořiďte si speciální čistidla, odstraníte s nimi až pětkrát víc bakterií než při běžném čištění zubů.

Pasta obnovující sklovinu je nejlepší
Myšlenka je to dobrá – nabídnout pastu, která speciálními umělými látkami pomáhá dát do pořádku poškozenou zubní sklovinu. Bohužel zatím neexistují žádné studie potvrzující její účinnost. Rozhodně ale neškodí.

S bělicí pastou se zbavím žlutého zabarvení
Opravdu vybělit povrch zubů umí pouze speciální bělicí produkty. Pasty si poradí s usazeninami na zubech, ale ne s pigmenty, které jsou ve sklovině usazené.

Bělicí pasta dělá zuby citlivější
Může i nemusí. Při jejím pořizování si hlídejte tzv. hodnotu RDA. Značí stupeň abrazivity pasty, tj. jak moc silně oškrábe zubní sklovinu. Nesmí přesahovat hodnotu 100. Někteří zubaři navíc nedoporučují používat bělicí zubní pastu nepřetržitě. Střídejte ji proto s běžnými produkty.

Časopis ELLE

ELLE Říjnové vydání 10/24