V první řadě je ale nutné si přiblížit a vyvrátit určitý trend, který se objevuje v poslední době na sociálních sítích. Jedná se o přímé ledování obličeje. Lidé napříč internetem tvrdí, že ledování obličeje pomáhá snížit podráždění, otok nejen kolem očí, mastnotu, akné nebo známky stárnutí. Dokonce se můžeme potkat s tvrzením, že ledování obličeje pomáhá zmenšovat či dokonce zavírat póry. Póry v lidské pokožce se ale nezavírají ani neotvírají nebo nezmenšují či nezvětšují, protože nejsme rostliny. Velikost pórů záleží na genetice, nahromadění nečistot (černých teček) nebo naopak vyčištění pórů pomocí správné skin care rutiny. Navíc přikládání ledu přímo na pokožku může způsobit mnohé nežádoucí účinky, jako jsou například podráždění pokožky, praskání kapilár, popáleniny od ledu, omrzliny nebo zhoršení akné. Zhoršení akné ve smyslu, že led sice může zmírnit zánět akné dočasně, ale také může zpomalit hojení, podpořit tvorbu jizev a zvyšovat riziko infekce. Dali byste si snad led přímo na kůži, když si pomáháte například od otoku na ruce? Ne, nejdříve byste ho zabalili třeba do utěrky a až poté přiložili na dané místo. Tak proč ho přikládat přímo na obličej?
Přivolejte na pomoc nástroje
Konečně se tedy můžeme dostat k samotným tipům na studené obklady, které vám pomůžou s ranním otokem obličeje. Otoky nezmírňuje jenom chlad, ale i samotný tlak na kůži, který podporuje proudění lymfatických tekutin. Nezapomeňte, že tyto pomůcky je potřeba dát předešlý večer do lednice. Jaké tedy zvolit? Na trhu se objevuje spoustu nástrojů, jakou jsou například takzvané ice globes. Při jejich používání se můžete cítit jako opravdový skin care guru. Může se ale stát, že tekutiny, která se v nich nachází, je méně, než je potřeba a dojde k tomu, že studený účinek nevydrží dlouho, jelikož všechna tekutina je kvůli gravitaci stažena dolů. Také vám nemusí být příjemný chladivý pocit při držení těchto ice globes v rukách. Ovšem i přes to si mnozí z nás tuto hravou pomůcku oblíbili a je součástí našich kosmetických taštiček (a beauty ledniček).
Dalším doporučeným nástrojem jsou tedy chladivé pomůcky, které mají například plastové či silikonové části speciálně pro držení a kovové části pro chlazení obličeje (Facial Massaging Roller Rolling With It, 268 Kč, I Dew Care). Některé beauty pomůcky je potřeba vložit do lednice, ale existují i nástroje, které generují chlad samy (Medicube Facial Contouring Device, Age-R Derma EMS Shot, 280 dolarů či třeba NuFACE Mini Facial Toning Device, 3899 Kč, prodává Current Body). Někteří z nás se nemohou obejít bez takzvaného ice rolleru, který můžete vložit přes noc dokonce do mrazáku. Ano, sice má v názvu slovo ice, ale nedokáže se zchladit či zmrazit tak, jako led. Tím pádem nehrozí riziko poškození pleti (ESARORA Ice Roller for Face & Eye, 18,99 EUR, seženete na Amazonu). Dále například Nurse Jamie Instant UpLift (The Nurse Jamie UpLift™ Massaging Beauty Roller, 69 dolarů), který má rotující hlavici, která dokonale uchopí celou vaši tvář. Tento produkt působí velmi luxusně a příjemně na kůži, nedostanete se s ním ale do oblasti kolem očí. Doporučujeme ho tedy použít na tváře, čelo, spánky či krk, tam může vytvořit opravdové zázraky.
Masky a obklady
Koneckonců, nebojte se použít i to, co třeba máte rovnou doma. Používáte rádi plátýnkové masky? Výborným tipem je dát je do lednice přes noc a použít ráno. Díky tomu nabydou skvělý chladivý účinek, který se rozprostře po celém obličeji. A pokud obsahují ingredience jako je aloe, zelený čaj nebo cica, mohou se zaměřit na více věcí najednou, protože díky chladu mohou lépe penetrovat do kůže. Zelený čaj je skvělá antibakteriální ingredience, polyfenoly v zeleném čaji způsobují poškození bakteriálních membrán a pomocí toho zelený čaj pomáhá i s hojením akné. Aloe pak pomáhá nejen s hydratací pokožky a cica má skvělý zklidňující účinek i hojivé vlastnosti.
Zdroj: Byrdie, Allure, Dazed Beauty