Přírodní kosmetika: co umí a co ne

Boomu kolem přírodní kosmetiky si museli všimnout i ti, kteří nechtěli. Nálepky bio či přírodní jednoduše letí. A samozřejmě prodávají. Jaké jsou ale jejich skutečné výhody? Jsou stejně efektivní jako produkty konvenční? Mají nějaké minusy?

Sprchové gely
Pěnící látky v nich obsažené nejsou vyrobeny z minerálních olejů, ale z kokosového oleje za pomoci cukru.
Pro:
Kůži méně odmastí. Hodí se tak hlavně pro suchou pleť.
Kontra:
Málo pění.

Deodoranty a spol.
Přírodní svěžest? Ano, ale s určitým omezením.
Pro:
Nedůvěřivci by se divili, šalvěj i limetka můžou být velmi účinné při potlačování pachu. Extrakty z bambusu či bavlny pak udržují podpaží suché. Kdo nemá velké problémy s pocením, s přírodními deodoranty si vystačí.
Kontra:
Produkci potu nedokážou potlačit (tak jako aluminiové soli). Potýkáte-li se s potem, přírodní produkt vám pravděpodobně stačit nebude.

Barva na vlasy
Pro:
Jsou velmi citlivé k pokožce hlavy, což ocení hlavně lidé s ekzémy či lupy. Vlas krásně obalí a dodají mu lesk. V Česku v salonu přírodní barvy používá například značka Philip Martin’s (můžeme jen doporučit, dělá krásné vlasy a dlouho vydrží).
Kontra:
Do extrému jít s přírodními barvami nemůžete. Opravdu velkou změnu nedokážou. Tak jako u běžných barev, pro lepší výsledek je lepší obrátit se na odborníka.

Vlasový styling
Pro:
Hádáte správně, i přírodní stylingové produkty na vlasy jsou citlivější k pokožce hlavy. Většinou fantasticky voní. Spreje jsou vždy s pumpičkou, takže neobsahují hnací hořlavé plyny, a jsou tak šetrnější k životnímu prostředí.
Kontra:
Právě produkty s pumpičkou bohužel nevytvoří nikdy tak jemný poprašek jako běžné laky. To poznají hlavně majitelky jemných vlasů.

Anti-aging péče
Pro:
Mnoho rostlin obsahuje látky, které ničí volné radikály a dělají pleť mladší. Například granátové jablko, růže, slaměnka. Testů, které dokazují jejich účinnost, v poslední době přibývá.
Kontra:
Na některé osvědčené ‚elixíry mládí‘ musí přírodní kosmetika zapomenout (např. na čistý vitamin A nebo peptidy). Vznikají totiž v laboratořích. Krémy neobsahují silikony, proto na dotek hladkou a jemnou pleť získáte až po čase. Nikoli hned po nanesení.

Pudry, oční stíny a spol.
Pro:
Nabídka se rychle rozšiřuje, takže mezi přírodní kosmetikou najdete téměř všechno, co pro make-up potřebujete. Minerální pigmenty, které využívá, jsou velmi ceněné pro svou citlivost k pleti a využívá je i běžná kosmetika.
Kontra:
Oční stíny a pudry bez silikonů nevytvářejí při nanesení tak sametový efekt. Navíc nevydrží tak dlouho. Barevná škála stínů je bohužel omezená, křiklavé odstíny tu zatím nenajdete.

Řasenka
Pro:
Přírodní přísady nedráždí oči. Navíc většinou posilují řasy.
Kontra:
Voděodolnou řasenku v portfoliu přírodní kosmetiky nenajdete.

Rtěnka
Pro:
Přírodní rtěnky neobsahují konzervační látky, silikony, minerální oleje ani umělé aroma. Naproti tomu mají přírodní oleje a vosky pečující o kůži rtů.
Kontra:
Výběr křiklavých barev je často menší. Ty se totiž vyrábějí z karminu – barviva živočišného původu, které někteří výrobci odmítají užívat.

Časopis ELLE

ELLE Říjnové vydání 10/24