Pravda o premenstruačním akné

Každých 28 dní většina z nás zažívá menší či silnější bolesti v podbřišku, pocity mrzutosti, migrény nebo deprese. Těm méně šťastným (je jich až 70 %) se k tomu navíc zhoršuje pleť. 
Pro začátek příjemnější zpráva – podle dermatologů blížící se menses není nejčastější příčinou akné. Někteří ho zařazují až na třetí či čtvrtou pozici pomyslného žebříčku a před něj staví například stres.
Základem je rozpoznat, že právě u vašich problémů s pletí jde o tzv. acne premenstrualis. Sledujte pozorně, kdy se stav pleti zhoršuje. Pokud se vám začnou dělat pupínky jen pár dní před mensesem, přičemž jindy je vaše pleť bez výrazných nedokonalostí, pak jste pravděpodobně u zdroje. Acne premenstrualis se většinou projevuje bolestivými zánětlivými hrbolky na bradě, v okolí rýh kolem nosu a podél linie vlasů. Někdy se zhoršuje i stav pleti ramen a dekoltu.

Co pomáhá?
Přípravky s kyselinou salicylovou či benzoylperoxidem, což jsou v kosmetice jedni z nejosvědčenějších bojovníků proti akné. Najdete je v řadě produktů, několik z nich jsme zařadili do fotogalerie u článku. Dermatologové se ovšem neshodují v tom, kdy přípravky nasadit. Jestli je aplikovat pouze dočasně, nebo po celý měsíc. Proto radíme, vyzkoušejte si, co právě na vaší pleti funguje. Možná zjistíte, že stačí speciální kosmetiku proti akné používat pouze týden před mensesem, možná ji budete muset aplikovat pořád.
Pro jistotu si víc než obvykle hlídejte před menstruací to, co jíte. Vynechte sladké, smažené a kyselé. Vyhněte se stresu, nedotýkejte se špinavýma rukama obličeje, udělejte si čas na kosmetiku, nekuřte.
Pokud nic nezabere a trápení s akné se před mensesem nezmenší, chce to pomoc lékaře. Zváží možnost nasadit hormonální léčbu.

Pravda o premenstruačním akné

Časopis ELLE

ELLE Říjnové vydání 10/24