Je normální a dalo by se i říct, že přirozené, že má člověk touhu něco na sobě neustále měnit. Může to být oblečení, změna vlasů nebo právě úpravy obličeje či jiných částí těla. Otázka sebevědomí a smíření se se svým zevnějškem může vést ke spokojenému životu, a proto si často napomáháme vychytávkami moderní doby, které jsou v dnešní době dostupné všude kolem nás. V případě výplní tomu není jinak.
Co znamená migrace výplní?
Migrují sice převážně ptáci, nicméně tento pojem není omezený pouze na ně. Ve světě kosmetických úprav a výplní je to jednoduché. Jedná se o dermální výplň (například na bázi kyseliny hyaluronové), která se posunula o kus dál z místa vpichu a usadila se tam, kde původně být neměla. Tato situace nastává nejčastěji v místech kolem očí, na tvářích nebo kolem rtů. Je důležité si ale říct, že takovéto posouvání výplně po obličeji není tak časté, jako se na sociálních sítích rozebírá a jak by se mohlo zdát.
Týká se to i vás?
Výplň udělanou mám, ale jak vlastně poznám, že se migrace výplně týká i mě? Upřímně? Většinou to lze spatřit hned na první pohled. Na rtech se dá nejjednodušeji rozpoznat, jestli na nich něco nesedí. Výplň migruje z normální červené oblast rtů a vytvoří kolem nich jakýsi nafouklý efekt, který rty ohraničuje. Někdy to lze rozpoznat podle vystouplého hrbolku na rtech z profilu a často se stává, že výplň vytváří bělavý nádech kolem rtů v místech, kde migrovala. V jiných částech obličeje může být rozpoznání migrace výplní složitější. Například kolem očí se může migrace projevit jako jemné napuchnutí nebo dokonce vytvoření malých bouliček pod kůží. Zas a znovu si ale připomeňme, že se to stává opravdu zřídka a není nutné se hned zachvacovat panikou.
Jak se stane, že výplň migruje?
Existuje několik faktorů, díky kterým výplně migrují. Nejčastější příčinou je příliš mnoho výplně. Pro přirozeně omlazující vzhled je nejlepší přidávat výplně po troškách, tím se vyhnete nepřirozenému nafouklému výsledku. Většinou to schytají „přefouklé“ rty, jelikož je do nich vpraveno větší množství výplně, než jsou schopny pojmout a výsledkem jsou poté nevzhledné „duck lips“ známé i pod jiným ne zcela pěkným názvem – výplňový „knír“. Dalším důvodem pohybu výplní je fakt, že člověk chodí na výplně příliš často. Pravda, pro dobré výsledky se musí člověk udržovat, nicméně nic se nesmí přehánět. Je důležité mezi návštěvami kosmetického salonu za účelem výplní dodržovat dostatečný časový rozestup, aby nedošlo k injekci většího množství výplně, než je dané místo schopné pojmout. Další příčinou migrace výplně je přílišný kontakt s místem, kam byl vpravena. Čerstvě po nových výplních rozhodně není vhodný čas na masáž s gua sha či masážním válečkem. Nechte výplň v klidu se usadit.
Co s tím?
Pokud se vás situace migrované výplně týká, tak nepanikařte. Jednou z výhod (a nevýhod zároveň) je to, že výplně kyselinou hyaluronovou se po čase vstřebají a tělo je samo metabolizuje. S nepovedeným výsledkem budete sice muset nějakou dobu žít, ale nejedná se o bolestný proces a problém se hlavně vyřeší tak nějak sám. Pokud se s nepovedeným výsledkem nemůžete nebo nechte smířit, existuje řešení. Výplně kyseliny hyaluronové mohou být postupně rozpouštěné speciálním enzymem pod názvem hyaluronidáza. Každopádně by se to nemělo brát na lehkou váhu a rozhodně to nechat v rukách zkušeného doktora, který přesně ví, kam má hyaluronidázu aplikovat. Při nesprávné injekci tohoto enzymu by mohlo dojít k degradaci kyseliny hyaluronové přirozeně se vyskytující v pokožce. Pokud ale máte výplně permanentního typu, tak ty bohužel vyžadují chirurgické odstranění. V tomto případě doporučujeme se domluvit výhradně s doktorem o dalších postupech.
Jak migraci výplní předejít?
Výplně. Pouze. U. Zkušeného. Doktora. Tím je myšlen i dermatolog, plastický chirurg nebo lékař estetické medicíny. Zdravotní sestry a zdravotní personál může provádět aplikaci výplní pouze pod dohledem lékaře s příslušným školením a certifikací. Tím předejdete problémům a můžete s klidem na duši chodit na jakékoliv kosmetické procedury. Vyhnete se tak nejen migracím výplní, ale také všemožným infekcím nebo aplikacím jiné než vhodné látky pro výplň.
Zdroj: Women'shealth, ResearchGate