Machosféra v depresi: co muže nutí stále častěji lehat pod skalpel?

Krásný, ale deprimovaný

Názory, že správný chlap má smrdět i z fotky, slýcháme naštěstí stále méně. Doufáme, že už to nebude trvat dlouho a stanou se zcela výjimečným jevem, na který bude možné narazit pouze v televizních pořadech typu Výměna manželek. Péče o zevnějšek není u mužů už dávno považována za projev zženštilosti, o čemž nakonec svědčí i generace pěstěných Francouzů, Italů nebo seveřanů. Právě u nich jde nejčastěji najít potvrzení, že se mužnost a upravenost nijak nevylučují. Podle dat vyhledávání a ohlasů z estetických klinik zájem mužů pečovat o svůj zevnějšek a vylepšovat jej, má neustále stoupající tendence. Čím dál častěji se ale objevují také případy, kdy se muži stanou obětí představ o svém ideálním vzhledu. Vzpomeňme si například na Zaca Efrona, který si pro svou roli ve filmu Baywatch vypracoval tak svalnatou postavu, že všem divačkám spadla brada obdivem a divákům závistí. Oblíbený herec zároveň přiznal, kolik ho to stálo sil a že se to velmi negativně podepsalo na jeho psychice. Také uvedl, že je to forma, kterou není možné dlouhodobě udržet. Na obdivných reakcích a komentářích je snadné stát se závislým. Když ale kondice i tvář začnou vadnout, přivádí to muže k depresi, což se údajně stalo i Zacu Efronovi.

Mohlo by se vám líbit

Odhaleno: slavní a jejich plastiky. Vylepšili se i Gosling nebo Cooper

Najít v Hollywoodu někoho, jehož tváře se nikdy nedotkla jehla ani skalpel, je asi stejně pravděpodobné jako potkat na Václavském náměstí grizzlyho. Tedy není to vyloučené, ale je to, řekněme, dost neobvyklé. S expertkou na estetickou dermatologii jsme se detailně podívali na to, co si hvězdy nechaly v tajnosti vylepšit. Gotcha!
elle.cz

Jednu maskulinizaci, prosím!

Možná jste zaznamenali i další kauzu kolem vzhledu Zaca Effrona týkající se jeho spodní čelisti. Když se Zac zhruba před dvěma lety objevil na veřejnosti, jeho čelist a brada působily jinak než obvykle – byly mužnější a hranatější. Všechna podezření na chirurgickou úpravu Zac vyvrátil vysvětlením, že uklouzl a zlomil si na několika místech čelist, proto nyní vypadá jinak. Pokud je to pravda, měl herec opravdové štěstí – málokdo po ničivém úrazu obličeje vypadá lépe než před ním. Ti muži, kteří nemají takové štěstí v neštěstí jako Zac Effron, ale touží po dokonalém mužském vzhledu a navštěvují kliniky. Bylo by naivní si myslet, že zatímco ženy ve velkém podléhají instagramovým normám krásy, muži jsou vůči takovému tlaku imunní. I muži stále častěji volí estetické procedury, jako je maskulinizace obličeje pomocí výplní a implantátů. Ty používají také v případě, že se jim cvičením nedaří vybudovat dostatečně velké prsní svaly nebo six-pack. Liposukci zase podstupují v případě, že jsou baculatější v partiích, které jsou typické spíše pro ženy. Vysoké nároky na krásu a přitažlivost zkrátka nedostihly jen ženy, ale i chlapi se cítí nuceni přizpůsobit se normám a ideálům daným pro mužské pohlaví.

Mohlo by se vám líbit

Sex-idolové devadesátek: kam se poděli a jak dnes vypadají?

Byli všude. Zatímco naše mámy dělaly sobotní nákup, my jsme u stojanu s časopisy nedočkavě listovaly, abychom o nich našly jakoukoli zmínku. Poslouchaly jsme pořád dokola soundtracky z jejich filmů. A záviděly jejich filmovým i skutečným partnerkám. A pak se nad nimi zavřela voda. Kam se poděli naši idolové z 90. let a co dělají dnes?
elle.cz

Šíření bigorexie

Channing Tatum, který jako Magic Mike svou postavou pobláznil půlku planety, se proti takovému ideálu krásy také ohradil. „I když cvičíte, být v této formě není přirozené. Musíte hladovět. Nemyslím si, že je to zdravé,“ řekl místo toho, aby přijal na svou postavu komplimenty. Je to velmi rozumná odpověď oproti tomu, co se na nás (a na svalů chtivé muže) denně sype ze sociálních sítí. Sociální sítě jsou zodpovědné za trendy jako je „bigorexie“, které ovlivňují způsob, jakým se muži vidí. Podkopávají jejich sebevědomí až do té míry, že vedou k depresi, úzkosti, sociální izolaci, nadměrnému cvičení a zneužívání steroidů. Bigorexie je forma svalové dysmorfie charakterizovaná nadměrným posilováním, obavami, že nejste dostatečně svalnatí a přísným dodržováním konzumace potravin, které snižují procenta tuku a budují svaly. Mnoho expertů a lékařů už se nechalo slyšet, že neustálá digitální exhibice svalnatých mužských těl může mít toxický vliv na sebevědomí mladých lidí.

Mohlo by se vám líbit

Žhavý módní trend: Sukně pro muže

Že je mužský šatník málo kreativní? Tak to se možná už brzy změní. Světové ikony se toho nebojí a hrdě oblékají část outfitu, kterou jsme zvyklí vídat spíš na ženách. Sukni. Jistě máte ještě v paměti, jak se Brad Pitt prošel po červeném koberci a odhalil své nohy. Budou ho následovat i další pánové? Proč ne, vždyť ženy se oblékají jako opačné pohlaví již století.
elle.cz

Nové mužské ideály

Vzhledem k tomu, že mužských klientů na klinikách estetické medicíny roste, budeme si na trend jejich úprav muset zvyknout. Navzdory sociálnímu stigmatu a předsudkům, které stále existují kolem tohoto typu léčby u mužů, zájem o sebepéči, estetiku a anti-aging roste a bude tomu tak i nadále. Muži si stále více uvědomují, že estetická medicína může vylepšit nejen jejich partnerky, ale i je samotné. Ostatně, proč by ohledně vzhledu směly „podvádět“ pouze ženy? A v čem že spočívá žádaná maskulinizace? Skládá se ze série lékařských procedur, jejichž cílem je zvýraznit určité mužské anatomické rysy. Obvykle se výplněmi formuje tvář tak, aby čelist měla výrazné úhly, brada byla široká a hranatá, a také dochází ke zvýrazňování lícních kostí. Ne každý muž ale touží vypadat jako Channing Tatum, Zac Efron a další krystalicky maskulinní krasavci. Některé ideály mužské krásy možná zůstávají neměnné, ale vedle nich dostává šanci i zcela odlišná mužská estetika. Zejména v posledních letech a měsících jsou za sexy považováni muži s jemnými, téměř dívčími rysy nebo dokonce muži, kteří připomínají hlodavce. Není proto nutné hned běžet za chirurgem s fotkou čelisti Filipa Turka.

Mohlo by se vám líbit

Mužnost a svaly stranou, teď milujeme babygirl muže

Když slyšíme výraz babygirl, představíme si Britney v počátcích její kariéry nebo Reese Whiterspoon jako Pravou blondýnku. Andělský zjev, jemnou tvář a naivitu v očích, která trendovala kolem roku 2000 a donedávna se opěvovala už jen v textech RʼNʼB music. Jenže teď jsou babygirls zpět a mají úplně nový význam. Jak v tom všem figurují muži?
elle.cz

Zdroj: ELLE.com/es, iDnes.cz a autorský text