Jak vybrat opalovací krém?

Opalovat se, či neopalovat? To je zásadní otázka dnešních dní. Jednoznačná odpověď neexistuje, leda ve formě „Ano, ale…“. Jaká ale to jsou? Opalování sice přináší našemu organismu potřebný vitamin D, v touze po snědé pokožce ale vystavujeme naše těla slunečním paprskům více, než snesou. Bohužel stále stoupá počet lidí, kteří musejí bojovat se zhoubným nádorem kůže, zatímco nedostatek vitaminu D rozhodně není aktuálním problémem.
I když třeba po bronzu ani netoužíte, v létě se pohybu na slunci těžko vyhnete, zvláště na dovolené. Proto je důležité chránit se všemi možnými prostředky – od klobouků až po opalovací krémy.

Co skrývá etiketa?
Při výběru opalovacího krému je důležité pořádně prostudovat všechna označení, která na lahvičce najdete: od data trvanlivosti až po způsob dávkování. Samozřejmostí by měly být popisky v češtině, bohužel u řady výrobců chybějí. Na co tedy dát pozor? Nezávislý časopis dTest, vydávaný Občanským sdružením spotřebitelů, uvádí v článku Jak omezit rizika opalování několik důležitých faktorů, které je dobré sledovat.
 
1. Doba použitelnosti
U kosmetiky, která vydrží déle než 30 měsíců, má být trvanlivost označena pomocí obrázku krabičky s číslem, které udává počet měsíců po otevření, kdy je možné přípravek používat. Těžko ale v takovém případě zjistíte, jak dlouho je například výrobek v prodejně vystaven, a možná si ani pak nebudete pamatovat, kdy jste ho poprvé otevřela. Daleko lepší je tedy vidět datum spotřeby. To je povinné u kosmetiky s trvanlivostí nižší než 30 měsíců. „Doporučujeme vybírat si takovou kosmetiku, která obsahuje jak datum spotřeby, tak piktogram s délkou použitelnosti po otevření,“ uvádí dTest.
 
2. Ochranný faktor
Jedním z největších mýtů o opalovacích prostředcích je, že použití přípravku s vysokým ochranným faktorem automaticky prodlužuje bezpečnou dobu pobytu na slunci. Není to úplně tak. Neplatí, že když se namažete ,padesátkou‘, můžete zůstat na slunci dvakrát déle, než když použijete ,pětadvacítku‘. Účinnost slunečních filtrů totiž není lineární. Podle zkoumání dTestu opalovací přípravek s ochranným faktorem 15 propustí 6,7 procenta ultrafialového záření, faktor 30 propustí 3,3 procenta a přípravky s SPF vyšším než 50 méně než dvě procenta.

3. Množství a voděodolnost
Důležité je nejen to, čím se namažete, ale také kolik krému na tělo nanesete. To výrobci často vůbec neuvádějí, přestože je to opravdu podstatné. Obecně platí, že dostatečné množství je šest čajových lžiček neboli 36 gramů na celé tělo průměrné dospělé osoby. Použijete-li jen polovinu doporučeného množství, sníží se úroveň ochrany o dvě třetiny. Naopak výrobci rádi označují své prostředky jako voděodolné, i když to také není přesné vyjádření. Míra ochrany při delším pobytu ve vodě klesá a po každém koupání je třeba obnovit ochrannou vrstvu.

4. Pozor na krémy ‚s UV filtrem‘
Pokud narazíte na pleťový krém, který má v popisu ‚s UV filtrem‘, neznamená to, že ho můžete použít jako opalovací krém. Je třeba, aby bylo uvedeno, jaký stupeň ochrany poskytuje, tedy například SPF 15. Označení ‚s UV filtrem‘ bez upřesnění hodnoty může totiž znamenat třeba jen faktor 2…

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24