Kůže je největší lidský orgán a tvoří téměř šestinu naší tělesné hmotnosti. Nejen proto je potřeba o ni správně pečovat. Má tři vrstvy – epidermis, dermis a subcutis, z nichž každá se skládá z několika dílčích vrstev. Jednoduše řečeno, kožní bariéra je nepropustná část držící vrstvy pohromadě. Je tvořena emulzí vody a tuků, které ji pomáhají udržovat vláčnou a vytváří jakousi bariéru proti bakteriím a plísním.
Kůže
Kůže být narušena jak vnějšími, tak vnitřnímu faktory, často je to kombinací více faktorů. Příliš mnoho vystavování se slunci, větru, extrémní výkyvy teplot, jako jsou pobyt ve vyteplené místnosti a poté mráz venku... To jsou ty nejčastější vnější faktory, které porušují kožní bariéru, a toto je také důvod, proč se narušená kožní bariéra ozývá nejčastěji v zimních měsících. Dále sem patří trend dnešní doby, a to neustálé zkoušení a překombinování produktů s aktivními látkami, jako jsou retinoidy, AHA/BHA kyseliny, peelingy. Nesmíme ale zapomenout ani na znečištěné ovzduší, kouření a alergie. Mezi ty vnitřní patří onemocnění kůže, často geneticky přenášeno, ale i stres či prodělání nemoci.
Jak poznám, že moje kožní bariéra je narušená?
Vaše pokožka vám to řekne. Pleť s narušenou kožní bariérou je suchá, svědivá pokožka, často přecitlivělá, má mdlý vzhled s akné. Poslouchejte svoji pleť. Při posílení kožní bariéry je třeba začít s pochopením toho, co vaší pleti nevyhovuje.
Retinoidy, AHA/BHA kyselina na druhou kolej
Začněte s tím, že si dáte pauzu od produktů s aktivními látkami. Exfoliační přípravky, AHA/BHA kyseliny a retinoidy schovejte do šuplíčku trošku více dozadu a dejte si od nich nějakou chvíli dovolenou. Vaše pleť se potřebuje zklidnit a tyto agresivní přípravky ji to nedopřejí.
Hlídejte ph produktů
PH zdravé pokožky je mírně kyselé a pohybuje se v rozmezí přibližně 4,5 - 5,5. Některé produkty mají na svém štítku ph napsané a například čistit byste měli s produktem, který má svoje ph mezi 4-5. Běžné mýdlo obsahující alkalické složky má pH až kolem 12, což pleť po umytí změní do slabě zásaditého. Tím se pleť stává skvělým prostředím pro množení mikroorgranismů a je náchylná k dalšímu poškození funkcí kůže. Kyselé pH zajišťuje správnou funkci kožní bariéry.
Přírodní oleje
Abyste posílili porušenou kožní bariéru, volte vyživující a hutné produkty, které vaši pleť krásně hydratují. Volte ty s obsahem přírodních olejů, což zajistí prevenci vaší pleti před ztrátou hydratace. Hledejte tedy na štítku produktu jojobový, mandlový, arganový či kokosový olej nebo si malé množství čistého oleje vmasírujte jemně do pleti.
Ceramidy
Ceramidy se přirozeně vyskytují v kůži a tvoří až 50% celkového složení pokožky. Fungují jako takové lepidlo, aby naše kožní buňky držely pohromadě. Tím zůstává kožní bariéra neporušená a zdravá. Ceramindy pomáhají obnovit přirozenou kožní bariéru a udržují vlhkost pleti.
Slugging
Pro zachycení co nejvíce hydratace do pleti, po použití hydratačního přípravku či séra naneste jako horní vrstvu ještě okluzivní prostředek, díky kterému se vlhkost v pleti uzamkne. Tento trend se nazývá slugging a jako okluzivní prostředek se nejvíce osvědčila vazelína. Tento rituál si dopřejte takovou půl hodinku před uložením do postele, ať nemáte pouze mastný polštář, ale všechny produkty zůstanou na vaší pleti.
Balanc v životě i v obličeji
Jako všechno v životě je potřeba udržovat balanc. Nezkoušejte každý týden nový produkt, poslouchejte svoji pleť a hlavně pomalu a postupně. Zaměřte si na to, co jíte, dopřejte si bohatá jídla na zdravé tuky, jako jsou oříšky, ryby, avokádo. Vaše pleť vám za to poděkuje. Dejte jí jen čas, ať se z toho neustálého zkoušení může zotavit a začít fungovat, jak si přejete.
Zdroj: Allure, ELLE.com