V 90. letech, kdy beauty industrie ještě nebyla na vrcholu svých sil, jsme naivně věřili babským radám typu – „dej si na ten pupínek přes noc pastu, ono to uschne“. Potírali jsme si hormonálně-aknózní pleť alkoholem, a doufali, že vše magický zmizí. Po letech technologického boomu však nyní máme možnost dopátrat se pravdy a s jistotou říct, že na těchto mýtech – není (skoro) nic pravdivého!
1) Vaše pleť přes noc spí
Ne. Kůže je největší orgán v lidském těle. Stejně tak, jako vaše srdce, plíce ani mozek nespí, stejně tak i kůže funguje 24/7. Někteří by mohli namítat, že pleť může v noci „odpočívat“ od volných radikálů. Těm je však naše pleť vystavěna celý den, nehledě na to, jsme-li momentálně ve městě, nebo doma v posteli. Pokaždé, když vydechujete oxid uhličitý, je váš obličej zahalen oblakem volných radikálů – to platí především nyní, když denně nosíme respirátory. Ranní a večerní produkty se liší především svou konzistencí. V rámci ranní péče je klíčové pleť ochránit od volných radikálů a škodlivého UV záření, a večer zas nanášet pečující produkty pro její obnovu.
2) Pokud máte mastnou pleť, není potřeba ji hydratovat
Největší chyby, které se lidé s kombinovanou/mastnou pletí dopouští, je agresivní čištění v kombinaci s nulovou hydratací. Caroline Hirons ve své knize píše, že je to jako byste odešli z bytu úplně nazí. Velké množství mazu na vaší pleti může znamenat to, že se sama sebe snaží hydratovat a ochránit zevnitř, a tak produkuje více mazu, než je nám libo. Ve chvíli, kdy ji začnete dostatečně chránit zvenku – zvykne si na onen příděl, a přestane produkovat nadměrný maz. Hirons proto doporučuje používat jemný, nepěnivý čistič (nejlépe bez SLS), tonikum s obsahem kyselin, hydratační sprej, jemné sérum, hydratační krém a pleťový olej podle typu pleti (mastná/kombinovaná).
3) Vydrhnout dosucha!
Ve vlhkém stavu vaše pleť absorbuje hlavní složky produktů, a zároveň usnadňuje jejich penetraci, s čímž souhlasí doktor Farber. Dokonce i k-beauty má své tří-vteřinové pravidlo (podobně, jako když vám spadne jídlo na zem) – aneb doporučuje se aplikace péče do minuty po umytí obličeje.
Existuje však jedna velká výjimka, a tou je vitamín A. Retinoidy, konkrétně ty na předpis, by se měly aplikovat VŽDY na suchou pleť. Po vyčištění se proto doporučuje nechat pleť několik minut (ne hodin) uschnout samovolně, následně aplikovat retinoidy, a poté již zbytek vaší péče.
4) Nic se nestane, když se jednou za čas neodlíčím
Ale stane. Pojďme si udělat výčet toho, co na sobě běžně denně nosíte: SPF, primer, tónovací krém, korektor, pudr, tvářenka, bronzer, linky, řasenka, highlighter, rtěnka. Je to spoustu produktů, které jsou navrženy tak, aby na vaší tváři zůstali co nejdéle. K němu si přidejte maz, pot a špínu, která se na vaší pleti během dne utvoří – a máte dokonalý recept (minimálně) pár ošklivých pupínků další den ráno.
5) Za akné může špinavá pleť
Není tomu tak. Je velký rozdíl mezi špínou a bakteriemi. Agresivní a nadměrné čištění může zničit přirozenou ochrannou bariéru naší pleti, jež působí jako neviditelný film, chránící pleť před bakteriemi, které do ni mohou jinak snadnou proniknout. Takovým způsobem se pleť vysušuje, a zároveň vytváří zásadité prostředí, které bez potřebné ochrany představuje ráj pro bakterie. Tvoří se pupínky, vy pleť čistíte o to více, ta se vysušuje, a cyklus se opakuje dokola. Buďte proto v rámci čištění opatrní a nepřehánějte to.
P.S. Zároveň však není však na škodu pravidelně měnit povlečení.
6) Pupínky se musí „vysušit“
Není tomu zcela tak. Pupínek je vlastně kombinace mastnoty (oleje), bakterií, zánětu a odumřelých buněk. Jak jste si všimli, na seznamu není voda. Tím pádem vysušujete jeho okolí v naději, že se pupínek zmenší. Když na noc používáte zubní pastu (aka nejoblíbenější "péče" mileniálů 90. let), nedáváte možnost se tomuto místu zahojit, a děláte tak ještě větší škodu. Na postižené místo se doporučuje použít tonikum s kyselinou a pleťový olej, jež zaručí rovnováhu PH, které nedovolí bakteriím pronikat do pleti.
7) Micelární voda je adekvátní náhradou za dvoufázové čištění
Není. Bohužel. Tento produkt byl navržen pro použití ve chvíli, kdy nemáte přístup k vodě – módní přehlídka, festival, výlet do přírody. Je skvělý a efektivní, ale nenahradí plnohodnotné čištění. Micely rozbíjejí maz a špínu, a váží je na sebe. Pokud je tedy necháte na pleti bez smytí, je to stejné, jako byste si namydlili ruce a následně je neomyli vodou. Navíc často slyšíme argument, že neobsahuje mýdlo, parfém, alkohol a další abrazivní chemikálie, které mohou denně způsobit zmatek na vaší pleti. To však bohužel není pravda, jelikož všechny micelární vody na trhu obsahují jak alkohol, tak (rozhodně) i parfemace.