5 důvodů, proč je cvičení špatné pro pleť

Dopředu říkáme: nikomu nechceme poskytovat výmluvy pro to, aby se povaloval na pohovce a nesportoval. Ale vědět byste měli o všem. I o tom, že za některými problémy vaší pleti může být sport. Při těch vážnějších pak alespoň můžete přemýšlet o tom, zda byste se místo na hodinu spinningu neměli přihlásit na lekci pilates. Takže si to shrňme: co dělá cvičení s naší pletí?

1) V čem pomáhá
Zvyšuje prokrvení pleti
A protože krev s sebou přináší živiny, prokrvená pokožka je i lépe vyživená. Je silnější, zdravější a déle mladší.

Odbourává stres
Že sport pomáhá při stresu, víme všichni. Pohybem tak předcházíte i kosmetickým následkům stresu. Za všechny jmenujme třeba akné nebo ekzémy.

Dodává jí zdravou barvu
Pokud vás trápí, že vaše pleť vypadá pořád jako po velkém flámu, začněte se hýbat. Bude lépe prokrvená, tím i okysličená, a jednoduše zazáříte.

2) V čem může cvičení škodit
Odřená pleť
Dlouhodobým třením látky o kůži může vzniknout hned několik kožních problémů. Hrozí tzv. mechanické akné (objevuje se hlavně pod čelenkami nebo přilbou na čele), puchýřky nebo vyrážky v podpaží (časté u běžců), tříslech nebo na krku. Vyhněte se proto příliš těsnému oblečení, nechte kůži dýchat.

Zvyšuje teplotu těla
Čímž zhoršuje stav některých ekzémů (např. rosacea), nebo dokonce způsobuje kopřivku. Pokud trpíte horkem, sportujte v dobře klimatizovaných fitness centrech nebo venku ve večerních či ranních hodinách.

Spáleniny
V případě, že jste vyznavačem outdoorových sportů, jste zřejmě na sluníčku častěji,  než je zdrávo. Nepodceňujte ochranu před slunečními paprsky, při sportu opalovací krém nestačí. Setřete ho spolu s potem, a kůži tak necháte zcela nechráněnou. Pořiďte si lehké oblečení, které kůži skryje.

Sůl z potu
Dobrá zpráva – výzkumy ukázaly, že pot stav akné nezhoršuje. Hůře jsou ale na tom při sportu ekzematici. Pot ekzémy dráždí, ty pak svědí nebo pálí. Při opravdu těžkých problémech je lepší vybrat si sport, při kterém se zpotíte minimálně.

Agresivní sprchování
Příliš častá (a dlouhá) sprcha pokožce škodí – vysušuje ji a dělá ji citlivější i zranitelnější. Navíc po sportu často používáme osvěžující voňavější sprchová mýdla, která patří k těm agresivnějším. Proto buďte pod sprchou co nejkratší možnou dobu, kupte si jemný sprchový gel a po koupeli vždy kůži důkladně promastěte.

Časopis ELLE

ELLE Říjnové vydání 10/24