10 intimních kosmetických problémů, které vás nejčastěji trápí
Vedete neustálý boj s ochlupením na nohou nebo s chloupky, které občas vyrazí i na místech, o kterých byste nejraději pomlčela? Stěhují se vám pupínky na záda nebo zadeček? Je čas přejít do akce.
Asi žádná z nás nemá ráda, když ji zrazuje vlastní tělo. Nemáme teď na mysli starosti s vlasy, pupínky nebo nadváhou, ale takové fyzické problémy, kvůli nimž si nepřipadáme jen ošklivé, ale hlavně neženské. Taky vás dohání k šílenství, když chloupky vyrostou na místech, kde to sluší jen mužům? Zdají se vám chlupaté prstíky nebo nehtová plíseň ohavné? Nejste první ani poslední, komu se to děje.
1. Chloupky na obličeji
Špatná zpráva je, že chloupky na obličeji jsou obzvlášť vytrvalé. Je
dokonce pravděpodobnější, že budou silnější než chloupky rostoucí
jinde na těle. Jejich výskyt způsobuje zejména zvýšená hladina hormonů
(způsobená hormonální antikoncepcí, těhotenstvím nebo počínající
menopauzou). Dermatologové tvrdí, že chloupky na obličeji vyrůstají na
stejném místě častěji než na jiných částech těla. Stárnutím se
mění poměr hormonů a vzrůstá hladina testosteronu, což zvyšuje možnost
výskytu tmavých, silných chloupků na tváři.
Pokušení tahat za ně a oďoubávat je je bohužel často příliš silné, což pak způsobuje podráždění a záněty.
Pokud vám dělá starost jeden nebo dva chloupky, jednoduše je pinzetou vytrhněte. Ale pokud je jich víc, a mají-li navíc sklon zarůstat, zajděte k odborníkům. Doporučují elektrolýzu nebo laser. Elektrolýza zabírá u jakékoli barvy chloupků. Trvale je ničí pomocí jehly nabité elektrickým proudem. Trvá to ale celkem dlouho. Budete muset podstoupit nejméně osmiměsíční cyklus léčení, na které se zpočátku dochází jednou týdně, později se intervaly prodlužují. Laserem se nejlépe zbavíte chloupků tmavých. Většinou je na to třeba šest ošetření v rozmezí čtyř až šesti týdnů. U laserového ošetření se může stát, že chloupky občas vyrostou na stejném místě znovu, ale jsou pak tenčí a je jich míň než předtím.