Tajemství svěží pleti

... prostředí, škodlivým UV zářením i předčasným stárnutím. kde je najdete?

A ntioxidanty najdete poslední dobou nejen v jídle a potravinových doplňcích, ale i v kosmetice. Obohacují pleťové krémy, séra, a dokonce i líčidla – jako by vypukla bitva o hledání nejúčinnější složky v boji s předčasným stárnutím pleti. Jde jen o další reklamní trik, nebo má celé to šílenství kolem antioxidantů pravdivý základ?

Proč jsou antioxidanty tak důležité?

Antioxidanty pomáhají proti tzv. volným radikálům, které v těle vznikají působením kouření, nadváhy, stresu, slunečního záření či solária, ale i z nedostatku pohybu nebo naopak přehnané zátěže. Jde o nestabilní sloučeniny, jež přišly o jeden elektron, který se proto snaží získat z jiných sloučenin. Jimi poškozená molekula se stává dalším ‚radikálem‘, který se opět snaží vytrhnout té sousední jeden elektron. Tak se rozjíždí nebezpečná řetězová reakce, při které dochází k poškození buněk tkání nebo orgánů, snižování imunity a oslabení těla. Ve výsledku tento proces může vést až k mnoha vážným onemocněním, proto je důležité množství volných radikálů v těle kontrolovat a snižovat. Zde sehrávají důležitou úlohu právě antioxidanty, které dodávají volným radikálům jejich chybějící elektron.

Kde všude najdeme antioxidanty?

Mezi nejúčinnější zdroje antioxidantů patří ovoce a zelenina, ale také rostliny a bylinky. Naleznete je v ostružinách, malinách, borůvkách, třešních a višních, ale i meruňkách, granátových jablkách, v hroznovém víně (konkrétně jeho jádrech). Důležité antioxidanty jsou i v červeném a bílém víně nebo v bílém a zeleném čaji, gingku či lékořici. A pochopitelně také v zelenině: kapustě, rajčatech, špenátu, česneku, červené a žluté cibuli…
Šikovným vodítkem pro výběr antioxidanty nabitého ovoce a zeleniny je přitom již jejich samotná barva: čím je sytější, tím více antioxidantů obsahují. V čerstvém a zmrazeném ovoci a zelenině je poté více antioxidantů než v plodech konzervovaných a tepelně či jinak zpracovaných, v celých plodech je jich více než ve šťávách.

Nestačí tělu antioxidanty ze stravy?

Určitě ne. V normálním životě je jejich příjem příliš nízký, zejména vitaminů C a E, zinku a selenu.

Jaký význam mají antioxidanty v kosmetice?

Již před dvaceti lety začaly laboratoře jednotlivých kosmetických značek hon na zázračnou složku zpomalující stárnutí pleti. Nejprve šlo převážně o vitamin E neboli tokoferol, od té doby ale výzkum antioxidantů urazil pořádný kus cesty. Ve svých přípravcích značky používají různé přísady se širokým spektrem působení proti radikálům – například polyfenoly z hroznového vína, zázvor u Chanelu, koenzym Q10 nebo komplexy osmi antioxidantů v nejnovějším krému proti stárnutí od Estée Lauder…
Ty působí přímo v pleti: chrání ji před UV zářením, rozjasňují ji, bojují proti vráskám…

Dá se věřit tvrzení, že některý přípravek obsahuje ten nej­účinnější antioxidant?

Ne vždy. Každá laboratoř používá odlišné metody srovnávacích testů pro stanovení toho nejlepšího přípravku. Důležitá však je u kosmetického přípravku především jeho schopnost chránit pleť před předčasným stárnutím.

Je pro účinnost přípravku lepší vybírat takové, které spojují více látek?

Jeden antioxidant samozřejmě chrání méně, stejný typ molekuly totiž nemůže zvládnout všechny volné radikály, vzniklé působením vnějších vlivů (UV záření, znečištění životního prostředí). Proto začaly jednotlivé značky přicházet s komplexy několika antioxidantů, aby zvýšily účinek daného kosmetického přípravku.

Za jak dlouho můžeme vidět výsledky těchto krémů?

Při pravidelném každodenním používání je zlepšení vzhledu pleti viditelné již po třech měsících. Pleť je jednotnější, zářivější, má hezčí barvu a působí celkově mnohem zdravějším dojmem. Je však důležité kosmetické přípravky stále neměnit.

Nahradí jednou antioxidanty ochranu proti slunci?

To by se podle vědců mohlo podařit už za pět až deset let. Ideálem je, aby tělo mělo tak silnou vnitřní ochranu, že by se pleť dokázala bránit proti UV záření i bez chemických filtrů obsažených v krémech. Už proto, že antioxidanty působí déle než dvě hodiny, které zaručují sluneční filtry.

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24