NOSÍM make-up, ne masku

Ale jen v tom případě, že si ten SVŮJ dobře vyberete. Potřebujete takový, který vaší pleti vyhovuje jak odstínem, tak konzistencí – s pokožkou musí dokonale splynout.

JAK NA TO?

V obchodě použijte tento trik: malé množství make-upu naneste na spodní stranu tváře těsně nad čelistí a prohlédněte se pozorně na denním světle. Splynul proužek make-upu s vaší pletí? Pak jste zvolily správný barevný tón.

„Když při krátkém testu odstínu zvednete zrcátko nad hlavu tak, abyste v něm viděly také bradu, krk a dekolt, odstín vyberete mnohem přesněji” vysvětluje vizážistka Lucia Gibodová/Helena Rubinstein.

Monika Kačerovská, Face Designer Giorgio Armani, zase doporučuje vyzkoušet na tváři hned tři odstíny vedle sebe. „Jedině tak poznáte ten pravý. Jednotlivé barevné tóny se od sebe mohou lišit, ale to rozklíčujete pouze na denním světle.“

Barvu máte, jaká textura bude nejvhodnější?

Tekuté make-upy se hodí pro všechny typy pleti. Kryjí lépe než tónovací hydratační krémy, ale méně než krémové make-upy či make-upy v tyčince. Prodávají se v tubě či lahvičce. Máte-li mastnou pleť, potřebujete složení bez oleje.

Tónovací hydratační krémy jemně kryjí, hydratují a obsahují ochranu proti slunečnímu záření. Na tváři jsou přirozené, ale pigmentové skvrny pod ně neschováte.

Krémové make-upy mají krémovou texturu, pleti dodají přirozený vzhled a dobře zamaskují vady.

Tuhé make-upy v tyčince se dají použít jako tónovací krémy i jako korektory. Dobře kryjí, nanášejí se prsty nebo navlhčenou houbičkou.

Pěnové make-upy neboli mousse s našlehanou konzistencí rovnoměrně a skvěle kryjí. Vyrovnají odstín pleti, do pokožky se snadno vsáknou.

Štětec na make-up Blender Brush Giorgio Armani, 1220 Kč

Minerální make-upy se tváří jako jemný pudr a jsou vhodné pro normální až mastnou pleť. Obsahují vitaminy a minerály, a proto jsou ideální i pro citlivou pleť. Kryjí středně až velmi dobře, nanášejí se štětcem nebo houbičkou.

Make-upy ve spreji vypadají jako malé laky na vlasy, podobně se s nimi pracuje. Nastříkáte je na obličej, kde zanechají jemný opar. Ten pak rozetřete houbičkou nebo štětcem.

PRSTY, ŠTĚTCEM, NEBO HOUBIČKOU?

Chcete-li, aby pleť působila dokonale a přirozeně, použijte štětce na make-up. Jak je poznáte? Nemají vlas zastřižený dorovna. Jsou buď šikmé a zužující se do špičky, nebo kulaté s kombinovanou délkou štětin. Prodávají se z přírodních i syntetických vláken. Monika Kačerovská, Face Designer Giorgio Armani, doporučuje štětce z přírodních vláken.

„Investice do nich se, stejně jako do podkladu, vyplatí.“ Štětce už nabízí většina kosmetických značek, např. MAC, Clinique, Bobbi Brown, Giorgio Armani, La Mer, Avon, Oriflame. Velký výběr štětců má ve své nabídce také parfumerie Sephora.

Kompaktní krémové make-upy je dobré nanášet houbičkou, která je zpravidla součástí balení.

Houbičky na nanášení make-upu Bobbi Brown, 140 Kč

Nanášíte-li make-up prsty, postupujte jako při aplikaci krému. Trochu podkladu dejte na hřbet ruky a poté ho jemně prsty aplikujte na čelo, nos, bradu. Make-up postupně roztírejte na celý obličej – postupujte od středu směrem ven. Krémové textury roztírejte pomalejšími tahy, zmatňující a dlouhotrvající make-upy nanášejte v krátkých liniích.

MAKE-UP A VRÁSKY

„Aby se make-up v okolí očí nesléval do vrásek a jemných linek, nenanášejte podklad až k očím,“ radí Monika Kačerovská, Face Designer Giorgio Armani. „Pokud chcete pleť s podkladem co nejlépe sjednotit, doporučuji pouze nepatrné množství – například to, které vám zůstane na štětci – nanést lehce pod obočí a okolí oka.“

PUDR TO JISTÍ
Lehčí make-upy je dobré během dne zafixovat pudrem, bez udržování celý den svěží nevydrží. Jiné je to u dlouhotrvajících textur. Ale s pudrem v kabelce neuděláte chybu.

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24