Expertka na permanentní make-up: nové trendy & proč obočí mění barvu

Martina Žandovská je finalistka loňské světové soutěže WULOP v oblasti permanentního make-upu. Martina svým talentem a odhodláním letos opět potvrdila své kvality, když se v semifinálové soutěži umístila mezi nejlepšími třemi. Permantní make-up je malá věda. V rukou zkušeného artisty umí zkrášlit tvář na dlouhé měsíce i roky, jehla diletanta ale dokáže negativně poznamenat obličej třeba i napořád. Na téma aktuálních trendů i úskalí permanetního make-upu jsme se Martiny zeptali exkluzivně pro ELLE. 


Martino, podle čeho by si měla žena vybírat svou PMU artist? A co je naopak red flag, který by měl klientku varovat, že se někomu do rukou svěřit nemá? 

PMU je precizní práce, která vyžaduje nejen umělecký talent, ale i odborné znalosti a dovednosti. Pří výběru správného specialisty na permanentní make-up byste měli dbát na jeho zkušenosti. Vidět jeho práce, kterými se prezentuje na webu nebo na sociálních sítích. Nebát se ptát na zkušenosti nebo doporučení od ostatních klientů. A dalším ukazatelem je samozřejmě cena – kvalitní permanentní make-up nikdy nebude levná záležitost. Nízká cena může být lákavá, ale často jde ruku v ruce s horší kvalitou materiálů nebo nedostatkem praxe.

Co když se na vás obrátí klientka s žádostí o předělání staršího PMU? 

Když mi klientka zavolá s žádostí o termín, první otázka, kterou jí pokládám, je, zda už nějaký permanentní make-up má. Pokud ano, požádám ji, aby se se mnou setkala na osobní konzultaci, nebo aby mi zaslala fotografie. To mi umožňuje posoudit kvalitu práce provedené předchozím specialistou a rozhodnout se. Správný odborník totiž nikdy nepředělává práci po jiných salonech, protože ví, že to není ideální postup. V tu chvíli nemáte přehled o tom, s jakými technikami nebo pigmenty předchozí umělec pracoval. Proto je důležité hledat řešení, které skutečně pomůže. Často se doporučuje nejdříve starší PMU odstranit, nechat pokožku dostatečně zahojit a až poté začít s novou tvorbou permanentního make-upu.

Co si ženy nechávají pomocí PMU vylepšovat nejčastěji? 

Nejčastěji si nechávají ženy upravit obočí technikou microblanding (tetování chloupků) nebo technikou pudrového efektu (stínování). Na druhém místě jsou tetované rty, které já osobně tetuji se zahojeným výsledkem efektu rtěnky a nebo jen lehkých nádechem rtů do určité barvy. 

Jaké jsou aktuální trendy v PMU? 

Trendy v permanentním make-upu se stále vyvíjí, ale žádaný je přirozený vzhled a jemnost práce. Populární je technika pudrového obočí, kdy obočí působí tak, jako by bylo jemně zvýrazněné pudrovým líčidlem. Výhodou této techniky je, že ji lze provádět na každém typu pokožky. Já osobně mám tuto techniku velmi ráda a dělám ji opravdu nejčastěji. 

Mohlo by se vám líbit

Tenké, nebo silné? Podívejte se, jak obočí zcela mění tváře celebrit

Obočí může umocnit, nebo také shodit váš vzhled. Přehnaně tenká linka dramaticky změní dynamiku vašeho obličeje. Když zvolíte příliš husté, potlačí vám výraz očí. Najít správný tvar, šířku a celkový balanc mezi obočím a zbytkem tváře je skoro stejně složité, jako nalézt toho pravého muže. Na začátku můžete párkrát šlápnout vedle, ale když ho najdete, je to dokonalá symfonie. Své o tom vědí i slavné ženy.
elle.cz

Proč některé barvy v obočí šednou, zelenají nebo růžoví?

Obočí může změnit barvu z několika příčin. Tou první je špatná kvalita pigmentu použitého k tetování, který po čase v pokožce změní barvu na nežádoucí odstín. Další příčinou může být nesprávný výběr intenzity pigmentu. Pokud má například klientka světlou pleť a použijeme příliš tmavý pigment, který není vhodný pro její barevný typ, může se pigment po čase změnit a zešednout. Tmavší pigment reaguje na pH pleti a postupně zoxiduje. Takže pro perfektní výsledek je důležité vybrat pigment, který je v souladu s přirozeným barevným tónem pleti klientky. Může se to také stát kvůli technice provedení, když je pigment tetovaný příliš hluboko do pokožky. 

Dá se tomu z pozice klienta nějak zabránit?

Jedině výběrem správného odborníka. Pokud si vyberete PMU artistu se zkušenostmi, nemůže se tohle stát. Zkušený a kvalifikovaný specialista PMU má znalosti o barevné typologii a ví, jaký pigment je vhodný pro vaši pleť.

Co je nezbytné dodržovat, když mám PMU?

Všem svým klientkám dávám po vytetování podrobné instrukce, jak péčí prodloužit životnost PMU. Například vědí, že vždy, když se budou pohybovat na sluníčku, musí používat UV faktor.

Hitem posledních let je vláskování obočí, tzv. microblading. Ve spoustě případů ale chloupky nezůstanou definované, rozpijí se. Čím je to způsobeno? A dá se tomu nějak předcházet? 

Dá se tomu předcházet na úplném začátku. PMU artist musí vybrat správnou techniku pro daný typ pleti klienta. Microblanding totiž není vhodný pro mastnější typ pokožky. V ní se vytetované chloupky rozpíjí. Microblanding se doporučuje především u suché nebo normální pokožky. 

PMU artistka Martina Žandovská

 

Jak probíhala soutěž, které jste se zúčastnila?

Soutěže v permanentním make-upu se vždy konají v několika kategoriích, podle toho, na co se zrovna specializujete – například obočí, oční linky nebo rty. Po přihlášení do soutěže začínají přípravy. Ty zahrnují nejen trénink a zdokonalování techniky, ale také pečlivý výběr modelu, se kterým budete pracovat. Samotná soutěž pak probíhá tak, že dostanete konkrétní zadání a časový limit na jeho splnění. Hodnotí se preciznost, symetrie, technika a také celkový estetický dojem výsledku. Každý soutěžící má možnost ukázat svůj talent a schopnosti.

Trénujete speciálně na takové soutěže?

Ano, trénuji. Nejprve pracuji na umělé kůži, která se nazývá latex, což je skvělý materiál na procvičení techniky a zlepšení přesnosti. Kromě toho se také účastním různých kurzů na zdokonalení technik, kde se učím nové postupy a získávám rady od zkušených expertů. Jakmile mám vše dobře natrénované na latexu, zvu si do svého salonu modelky, na kterých si konkrétní techniku ještě dále zdokonaluji. Tento proces mi pomáhá cítit se na soutěžích jistější a být co nejlépe připravená.

Pomáhá vám umístění v top 3 ve vaší kariéře?

Umístění v top trojce na soutěžích má na moji kariéru obrovský vliv. Především mi to přináší nové klientky, protože je to skvělá forma reklamy. Lidé si začínají všímat mých úspěchů, díky čemuž se na mě obracejí také média. To mi pomáhá stát se známější a budovat si důvěru u klientek, které se rozhodují, ke komu jít na permanentní make-up. Zároveň je to velký přínos i pro mé studentky. Díky těmto úspěchům mě vyhledávají ženy, které se chtějí v tomto oboru vzdělávat, protože vidí, že mám zkušenosti a jsem schopná je předávat dál. Umístění na soutěžích je tedy nejen potvrzením mé profesionality, ale také skvělou příležitostí, jak dál rozvíjet svoji kariéru.

Mohlo by se vám líbit

Svět permanentního make-upu: Bude dalším trendem vytetovaná tvářenka?

Pomineme-li klasické tetování, necháváme si tetovat ledacos – obočí, oční linky, rty, falešné pihy a teď i zdravíčko. TikTok vrátil po letech nadvlády obočí do popředí zájmu tvářenku a proměnil rok 2024 v rok svěžího ruměnce. Není divu, že se všechno to šílenství ze sociálních sítí odrazilo i ve světě permanentního make-upu. Co na tento trend říkáte vy?
elle.cz
Zdroj článku: