6 způsobů, jak se bakterie dostane do líčidel

To, že štětce na make-up by se měly čistit v ideálním případě hned po použití, jistě víte. To ale ještě neznamená, že je vše v pořádku a bakterie si nenašly do produktů jinou cestu. Používání ‚nakažených‘ produktů pak může způsobit celou řadu kožních problémů, jako je například akné, zarudnutí nebo infekce. Poradíme, jak minimalizovat riziko výskytu choroboplodných zárodků v líčidlech.

1. Tuba místo kalíšku
Pokud používáte krém, který je dodáván ve sklenici, plechovce nebo kelímku, bakterie do něj rozséváte pokaždé, když do něj ponoříte prsty. Svůj oblíbený krém tak zkuste vypátrat v balení v tubě.

2. Aplikace řasenky
Pokaždé, když s řasenkou zapumpujete, abyste na kartáček ‚dostala více barvy‘, pomáháte řasence rychleji vysychat, a vytvářet tak ideální živnou půdu pro bakterie. Ujistěte se tedy, že nepoužíváte řasenku starší než tři měsíce, a pumpování vyměňte za krouživý pohyb štětcem dovnitř.

3. Kýchání
Jedno kýchnutí se může zdát naprosto nevinné. Opak je ale pravdou. Bakterie se tak nejrychleji dostanou do všech otevřených produktů. Pokud na vás tedy jde kýchání, vzdalte se od kosmetických produktů.

4. Opětovné přelíčení rtů rtěnkou
Toto platí pro všechny přípravky na rty. Pokud bezprostředně po jídle použijete rtěnku, vtlačujete tak částečky jídla do rtů a rovněž i jídla do produktu. V ideálním případě si před aplikací rtěnky opatrně vyčistěte zuby, když to nepůjde, ujistěte se, že jste rty dokonale otřela ubrouskem.

5. Půjčování kosmetických produktů
Do toho se rozhodně nepouštějte a chraňte si svá líčidla pouze pro sebe. Speciálně pak líčidla na oči. Oči jsou nejnáchylnější oblastí v obličeji, kde mohou bakterie napáchat škodu.

6. Štětec na všechno
Samozřejmě, existuje celá řada různých štětců, které se liší svým určením. Pořiďte si do své sbírky alespoň ty nejzákladnější – štětec na bázi a štětec na pudr. Rychle si zvyknete i na používání dalších z nich. Rozhodně ale jedním štětcem nenabírejte více produktů.

Časopis ELLE

ELLE Říjnové vydání 10/24