30- 40 let

30- 40 let

Po třicítce se začínají na pleti tvořit viditelnější vrásky. Hydratace, krémy s faktorem a protivrásková péče jsou každodenní nutností.

Pravděpodobně si začínáte všímat prvních viditelných známek stárnutí, jako jsou vrásky a pigmentové skvrny. Svůj vliv na ně má vnější prostředí (sluneční paprsky, smog, životní prostředí, stres), důležitou roli ale hrají i vnitřní příčiny: dochází k oslabování dvou důležitých složek kůže, kolagenu a elastinu. (Zatímco kolagen ji udržuje napjatou, elastin jí dodává pružnost. Po třicítce ale ubývají, a kůže se proto uvolňuje.)

Jaká je tedy nejlepší péče? Pro pleť je stále velice důležitá hydratace a ochrana před sluníčkem (například krém Anti-Age Multi Protection, SPF 15, Lancaster, 945 Kč, který pokožku zpevňuje, vyživuje a pomáhá předcházet vzniku pigmentových skvrn – je vhodný na obličej, ruce, krk i dekolt). Je-li to potřeba, začněte používat liftingové nebo regenerační krémy či séra (například sérum Idealist Pore Minimizing Skin Refinisher, Estée Lauder, 2500 Kč, pleť vyhladí, vyčistí a stahuje rozšířené póry; sérum Double Serum Generation 6, Clarins, 2600 Kč, zase rozjasní povadlou pokožku).

Důležitá je i ‚vnitřní‘ péče: zkuste tabletky, které vaši pleť pomohou zpevnit a udržet ji vláčnou a zářivou (například Time Perfection, Imedeen, 1890 Kč) .

Jak je na tom vaše tělo

Po třicítce se začne zpomalovat metabolismus. Hubnutí vás tak může stát mnohem větší úsilí než dřív, v tomto věku navíc přibývají i problémy se zadržováním vody v těle (důvodem může být kolísání produkce hormonů a množství cukru v krvi, ale také stres a nepravidelná strava).

Pokud ale budete pravidelně sportovat (alespoň třicet až čtyřicet minut rychlé chůze nebo aerobního cvičení třikrát až čtyřikrát týdně), metabolismus se vám zrychlí. Cvičení vám prospěje ještě z jednoho důvodu: čím víc máte svalové hmoty, tím víc kalorií vaše tělo spálí, a tím méně vyprodukuje inzulinu, hormonu přispívajícího k tvorbě tukových zásob.

Co byste měla jíst

Do svého jídelníčku zařaďte produkty ze sójového mléka (jogurty, tofu), jsou dobrou prevencí proti nedostatečné tvorbě hormonů v premenopauze. Obsahovat by měl i dostatek bílkovin a potravin bohatých na hořčík, jenž napomáhá jejich vstřebávání (najdete ho hlavně v celozrnných obilninách, luštěninách, v zelenině, ovoci, semenech a bramborách). Také jezte potraviny obsahující vápník (mléčné výrobky) a železo (mimo jiné játra, celozrnné výrobky, brokolice). Antioxidanty pak napomohou tomu, aby si vaše pleť uchovala mladistvý vzhled (jde o látky zabraňující působení volných radikálů, patří mezi ně například vitaminy A, B6, C, E a zinek či selen).

Hlídejte si hormony

Vylučování progesteronu (hormonu ovlivňujícího početí a průběh těhotenství) se zpomaluje, ale estrogeny jsou na vrcholu. Pokud snadno přiberete kilo či dvě ze dne na den, například po nějakém stresu nebo večírku, zvláště v druhé části ovulačního cyklu, je to právě důsledek zvýšené činnosti estrogenů. Jestliže vás ale bolí prsa a vaše prsty, nohy a obličej jsou ‚nafouklé‘, navštivte svého gynekologa, předepíše vám léky na bázi progesteronu. Pokud jste navíc unavená, trápí vás zácpa a je vám stále zima, mohlo by se jednat o poruchu funkce štítné žlázy, obraťte se proto na svého lékaře.

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24