Looksmaxxxing: Chtějí se muži tímto fenoménem zalíbit ženám či sobě?

Začíná to u zrcadla. Když muž cítí, že jeho vzhled není dost mužný nebo je s ním nespokojený, algoritmy TikToku mu během pár swipnutí nabídnou "komunitu" s radami, jak vylepšit svůj zevnějšek. Tito muži jsou známí jako looksmaxxers. Termín looksmaxxing pochází ze světa počítačových her, kde „maximalizovat“ znamená plně rozvinout určitý charakterový rys postavy, například sílu.

Zpočátku je to celkem nevinné. Členové těchto online fór doporučují, aby se kluci starali o svou pleť, lépe se oblékali, cvičili nebo vyzkoušeli nový účes. Tyto takzvané softmaxxing rady nejsou nijak revoluční, v zásadě se drží zdravého životního stylu a kvalitní hygieny, která je pro valnou většinu žen a čtenářstva lifestylových magazínů samozřejmostí. Populárním trikem je například mewing – cvičení jazyka, které údajně vytvaruje ostře rýsovanou čelist.

Mohlo by se vám líbit

Je monogamie nepřirozená?

Pro společnost, která si stále do značné míry idealizuje celoživotní romantickou lásku, může být tato informace nepříjemná. Nicméně vzhledem k tomu, že se stále méně párů vdává a nuda, nevěra a nedostatek sexuálního uspokojení rozbíjejí zdánlivě stabilní manželství, začíná mnoho (nejen) žen přijímat alternativy k dlouholeté normě monogamie.
elle.cz

Algoritmy nahlodávají mužskou sebedůvěru

Jakmile se muži dostanou k hardmaxxingu, věci se začnou vymykat kontrole. Za heslem „vylepši svůj vzhled za každou cenu“ se skrývá řada extrémních způsobů, jak dosáhnout vysněného glow-upu. Muži se uchylují k extrémním dietám, transplantaci vlasů, steroidům, vakuovým pumpám na zvětšení penisu nebo plastickým operacím. Někteří jdou až tak daleko, že se upíší k drastickým chirurgickým zákrokům, jako je odstranění žeber, aby dosáhli ideálních proporcí těla. Někdo praktikuje edgemaxxing, kdy si muž záměrně odpírá orgasmus při sexu nebo masturbaci. Důvodem je údajné zvýšení hladiny testosteronu, které má vést k mužnějšímu zevnějšku. Podobně bizarní je i whitemaxxing, kdy muži používají bělící krémy k zesvětlení pleti, v domnění, že světlá kůže je atraktivnější. Ano, tak hluboko koření nesmyslné ideály krásy v mocensky vychýlené společnosti.

Pod povrchem looksmaxxingu tepe hlubší myšlenka: honba za sexual market value, tedy sexuální tržní hodnotou. Tato číselná hodnota má určovat, jaké má muž šance uspět u žen. Na online fórech se analyzují rysy obličejů, probírají se teorie o „ideálním“ rozmístění očí či tvaru čelistí a dospívající chlapci se často navzájem hecují až k sebenenávisti.

Mohlo by se vám líbit

Toxická pozitivita je zhoubná. Vyměňte ji za zranitelnost!

Pozitivní mindset je prý všelékem. Často se na něj ale upínáme natolik, že potlačujeme emoce, které do něj nepasují. Tomu se říká toxická pozitivita. A může nadělat více škody než užitku.
elle.cz

Za každou cenu

Loni na podzim se na TikToku začalo šířit takzvané bone-smashing – rozbíjení kostí kladivem. Tato technika, kterou lékaři označují za „velmi nebezpečnou a zjevně neúčinnou“, staví na domněnce, že po zlomení kostí se tvář zhojí s více „maskulinními“ rysy, jako jsou ostřeji rýsované čelisti a výraznější lícní kosti. Zpočátku šlo spíše o troll, který vzbudil pozornost médií než o seriózní radu. Na internetu se ovšem najdou tací, kteří věří, že je to jedna z cest k ideální vizáži. Neexistuje však mnoho důkazů o tom, že se o něco podobného někdo skutečně pokoušel. Jedno je ale jasné: poptávka po rekonstrukčních plastických zákrocích u mladých mužů roste.

Přežitý koncept mužnosti

Popularita looksmaxxingu je jedním ze symptomů vzestupu manosféry a digitální komunity incelů – mužů v nedobrovolném celibátu, kteří za svou neschopnost navázat romantické nebo sexuální vztahy obviňují ženy. Podle listu The New York Times „několik diskusních fór věnovaných looksmaxxingu zastává názor, že sex je složitá hra plná přesvědčování a lsti, kterou je třeba vyhrát pomocí speciálních triků a skrytých znalostí.“ Manosféra stojí v opozici vůči feminismu, je pro ni typické propagování misogynie a toxické maskulinity. Úspěch ve vztazích je zde měřen čísly a ženy jsou vnímány jako objekty. Klíčovým slovem je tu právě mužnost, pro kterou má tato komunita velmi úzkou (a škodlivou) definici, a které tato subkultura přisuzuje úspěch muže ve společnosti.

Mohlo by se vám líbit

Jste krásná? Dobře pro vás. Pojďme si promluvit o pretty privilege

Krása není povrchní, není ani apolitická. Naopak. Hluboce zasahuje do našich životů a ovlivňuje je více, než si uvědomujeme. Co v realitě znamená mít privilegium krásy?
elle.cz

Zrcadlo, zrcadlo, řekni mi

V posledních měsících nám TikTok nonšalantně servíruje trend, který se v podstatě neliší od looksmaxxingu. V rámci glow-ups a makeovers, které jsou na sociálních sítích populární, se na For You Page běžně objevují videa s popiskem: „Co mohu udělat, abych byl/a hezčí? Buďte brutálně upřímní.“ Následují komentáře s různými radami: „obarvi si vlasy“, „začni cvičit“, „vezmi si Accutane“ (lék na předpis na těžké akné). I zde jde o snahu „maximalizovat“ svůj vzhled, tedy udělat co nejvíce s tím, co nám příroda nadělila.

Je těžké jednoznačně říci, zda za vzestupem looksmaxxingu stojí sociální sítě nebo hodnotově rozkolísaná společnost. Je však potřeba ho vnímat v širším kontextu a věnovat pozornost mladým mužům a jejich duševnímu zdraví. Možná by také nebylo od věci častěji zdůrazňovat, co spoustu žen na mužích skutečně přitahuje. Že je stejně nejvíc sexy charisma, empatie, pokora a respekt. A jakmile se s nimi cítíme komfortně a bezpečně, v našich očích vypadají lépe než třeba Brad Pitt.

Mohlo by se vám líbit

Notox Era: Přirozená alternativa botoxu ovládla svět skincare

Toužíte po hladké, pevné a mladistvé pleti? Botox už není jedinou možností. Seznamte se s notoxem – sérií neinvazivních estetických procedur, které účinně zpomalují stárnutí pleti, aniž by hrozilo riziko nechvalně známé „botoxové tváře“.
elle.cz
Zdroj článku:

Časopis ELLE

ELLE Říjnové vydání 10/24