Ve stravě ho najdeme v tučných rybách, rybím tuku (kdo z nás ho kdy jedl?), vnitřnostech, vejcích, mléku a některých houbách. Jeho přirozeným zdrojem je slunce, respektive lidské tělo jej syntetizuje z UVB záření, které na nás v našich zeměpisných končinách dopadá od poloviny dubna do poloviny září mezi 10 - 14 hodinou.
Během podzimu a zimy je slunce nízko nad horizontem a UVB záření k nám nedopadá v potřebném úhlu. Naši předci dřívě trávili více času venku a byli schopni si vytvořit jeho zásobu, dnes čísla Světové zdravotnické organizace (WHO) hovoří o opaku. Vitamín D chybí 59% obyvatelstva, z čehož 25% jej má dokonce extrémně málo. „Potřeba tohoto vitamínu se podstatně zvyšuje na podzim a v zimě, kdy hrozí zvýšené riziko především virových infektů. Dosažení dostatečné hladiny vitamínu D vede k optimalizaci imunitní odpovědi především na virové infekce,“ říká Jan Krejsek, přednosta Ústavu klinické imunologie a alergologie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Hradec Králové.
Jiří Ruprich, vedoucí Centra zdraví, potravin a výživy Státního zdravotního ústavu poukazuje na příčinnou souvislost mezi nízkým obsahem vitamínu D a řadou zánětlivých onemocnění. „Vědci dále vědí, že zlepšení hladiny vitamínu D může pomoci snížit záněty v těle,” říká. Proto je vhodné do jídelníčku zařadit co nejvíce tučných ryb a dalších potravin obsahujících déčko, případně začít suplementovat. Denně od 800 IU do cca 4000 IU. Pokud vám chybí řád a pravidelnost není vaší silnou stránkou, můžete zkusit také depotní vitamín D, který se bere pouze jednou týdně, jehož dávka se postupně uvolňuje.
Zlepšení imunity může nastat od šesti týdnů pravidelného užívání až po šest měsíců. Takže pokud ještě doma nemáte déčko, rychle pro něj! Nyní v období virových infekcí jako jsou chřipky a rýmy se vám určitě bude hodit. Aktivuje takzvané NK buňky (z angličtiny natural killers), které bojují proti nevítaným hostům, ať už to jsou viry, paraziti či bakterie, které v našem těle nemají co dělat. Společně se zinkem a vitaminem C pomáhají udržet slizniční bariéru, aby nedošlo ke vstupu patogenů.
Déčko je také skvělé pro udržení rovnováhy celého systému - určitě jste už v rámci koronavirové pandemie zaslechli výraz cytokinová bouře, stav, kdy se buňky bouří proti infekci a dojde k přehnané protizánětlivé reakci a velkému zmnožení bílých krvinek, které uvolňují prozánětlivé cytokiny. „A právě prostřednictvím vitamínu D je v imunitě nastavená velmi jemná rovnováha, aby nedošlo k přesmyknutí obranného zánětu k zánětu poškozujícímu,“ říká prof. RNDr. Jan Krejsek, CSc., přednosta Ústavu klinické imunologie a alergologie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Hradec Králové.