Modelování rtů je v ordinaci plastické chiruržky Lucie Kalinové z Brandeis Clinic by Lucie Kalinová nejčastějším neinvazivním estetickým zákrokem. „Stačí doslova pár minut, a klientka si domu odnáší rty snů. Zdravě vypadající, symetrické, šťavnaté,” vysvětluje populární pražská lékařka, u které si dveře podávají celebrity, podnikatelky i četná zahraniční klientela. Tento zákrok v hodnotě do deseti tisíc korun totiž představuje velmi snadnou cestu k získání sebevědomí (vedle toho, že samozřejmě vyladí nejrůznější asymetrie, pokleslé koutky nebo se postará o rejuvenaci jejich povrchu), zabere jen chvíli a zhruba víkend na zotavenou, což rozhodně vypadá na win-win.
Jako výplňový materiál se nejvíce osvědčila látka na bázi kyseliny hyaluronové (jako je Voluma, Volbela, Volift Volite nebo Princess), která je tělu vlastní, a navíc ji náš organismus postupně dokáže odbourat. O oblíbenosti metody svědčí i řeč čísel: jen na Instagramu pod hashtagem #lipfillers najdete neuvěřitelných 1,8 milionu příspěvků a Google vám ‚vyplivne‘ přes 40 milionů odkazů. Podle serveru bbc.com se po letošním lockdownu zpětinásobil počet zákroků, které vyžadovaly revizi.
Na území Velké Británie byl totiž po těchto procedurách takový hlad, že se ženy začaly svěřovat do rukou nejrůznějším „odborníkům“ z Instagramu. V lepším případě se jednalo o neškolený zdravotnický personál, v horším o samouky, kteří napáchali víc škody než užitku a jejich dílo vyžadovalo korekci, ať už z estetických, nebo dokonce zdravotních důvodů. Často je v této souvislosti k vidění takzvané „přefouknutí“ rtů, migrace výplně, která se ze rtů dostane do okolní tkáně a vytvoří takzvaný kačeří zobák, nebo dokonce nekrózy, jež vznikají při neúmyslné aplikaci látky do cévy. „Běžně takové případy řešíme jednou dvakrát týdně. Po znovuotevření ordinace se začaly vyskytovat dvakrát až třikrát denně, což je velký rozdíl,“ vysvětlovala lékařka z Liverpoolu serveru bbc.com.
Tímto se dostáváme k jádru věci: pokud chcete mít krásné rty a využít um estetické medicíny, najděte si dobrého lékaře, kterému budete důvěřovat. „Vždy svým klientkám doporučuji prohlédnout si jeho práci nejenom na sociálních sítích či specializovaných serverech, které sdílejí kladné i záporné zkušenosti pacientů, ale také na někom živém. Ten vám dá ty nejlepší reference,” říká doktorka Kalinová a dodává, že dobrý lékař vždy nabídne několik variant řešení. „Vždy se svých klientek ptám, jak si výsledek představují, co jim vadí, co je trápí, ale také kolik času chtějí investovat do rekonvalescence, jak dlouho má zákrok vydržet – a samozřejmě také respektuji jejich rozpočet,” vysvětluje Kalinová, která podle toho sestavuje řešení na míru, jež samozřejmě ovlivňují i aktuálně panující kosmetické trendy.
A ZASE TA KYLIE?!
Když si v roce 2018 nechala beauty magnátka a profesionální celebrita Kylie Jenner rozpustit výplň svých rtů, odstartovala nové šílenství, kterému se říká lifting rtů. Na internetu ho najdete pod heslem Bullhorn lip (vyjde zhruba na dvacet tisíc korun). Jak řekl miamský plastický chirurg Rian Maercks magazínu Hollywood Reporter: „Je to zákrok, který opakovaně přichází a odchází z módy,“ a jeden z jeho „in“ momentů nastal právě teď. „Principem tohoto zákroku je, že se z oblasti pod nosem odstraní malý kousek kůže a zpět po sešití se horní ret automaticky vytáhne nahoru, a zvětší tak svůj objem,” vysvětluje Lucie Kalinová novinku, jejíž trvanlivost se na rozdíl od výplní nepočítá na měsíce, ale na roky. Body za to! Efekt je velice přirozený a minijizvička se snadno skryje make-upem nebo od ní pomůže sofistikovaný laser. Rekonvalescence trvá řádově pět až deset dní. Samozřejmě se ale jako každý jiný zákrok nehodí pro každého. „Ve skutečnosti si jej může dovolit zhruba pětina klientů,” vysvětluje americký plastický chirurg Rian Maercks. Podle Kalinové navíc hraje roli i to, že se již jedná o invazivní proceduru, kterou dodnes spousta klientů vnímá jako krajní řešení.
Mimochodem – pro ty, kdo nepotřebují rty posunout směrem nahoru, ale do středu a chtějí se zbavit povislých koutků, které značí unavený nebo naštvaný vzhled, je tu tzv. Corner Lip Lift, kdy se koutky de facto odříznou.
Samozřejmě stejně jako u zvětšování prsou existuje i silikonový implantát do rtů PermaLip (vyjde také zhruba na dvacet tisíc korun). Tvaruje se podle přirozeného tvaru rtů a pomocí malých řezů se vsune dovnitř a vycentruje. Ale, ruku na srdce, je silikon dneska ještě in? Vzpomeňte na Pamelu Anderson, Meg Ryan nebo Lisu Rinnu… Cokoli má velikost XXL, je podezřelé, ať už to jsou prsa, nebo rty. Samozřejmě platí, že čím přirozenější a krátkodobější výplň je, tím bezpečnějším se celý zákrok stává a klientka je spokojenější. Ale zpátky k číslům: pokud počítáme, že průměrná cena psychoterapie je zhruba 1500 korun, vyjde průměrné zvětšení rtů v hodnotě deseti tisíců korun stejně jako šest sezení. A jelikož tento zákrok vydrží průměrně rok a půl, při troše fantazie tato investice do sebevědomého zevnějšku může dokonce znamenat finanční úsporu.