Složení většiny masových produktů v nabídce opalovacích krémů se stále bohužel velmi podobá produktu, s nímž na trh přišel chemik Eugène Schueller v roce 1935 (tedy ještě před tím, než jsme přišli na to, že řetězec DNA je nositelem naší genetické informace). Původní krém Ambre Solaire řešil ochranu před sluncem, avšak ne před rakovinou kůže způsobenou mutacemi DNA vlivem chemických sloučenin našemu tělu cizích, jako…
OXY zlo
Hodina chemie začíná! V 60 % prodávaných textur na trhu máme stále přítomny látky oxid zinečnatý a oxybenzon (také známý jako benzofenon – 3), začněme těmi. Možná jste se v mediální obhajobě těchto dvou setkali s podobným tvrzením. Zatímco oxid zinečnatý nabízí fyzickou ochranu (tedy takový T-800 pro Sarah Connor), oxybenzon nabízí efektivní chemickou bariéru. Ve skutečnosti jsou obě sloučeniny drsný Skynet a to co slibují paradoxně vůbec nenabízí.
Když ultrafialový foton ze slunce zasáhne molekulu oxybenzonu na pokožce, nastartuje poněkud komplikovaný sled událostí. Nejprve foton narazí do molekuly a uvede ji do rozrušeného stavu, což znamená, že má více energie než dříve. Co se ale stane s fotonem? Zmizí! Oxybenzon jej pohltí, aby nás nezasáhl. To by možná bylo v pořádku, pokud bychom v ten moment na kůži neměli daleko nebezpečnější věc, energeticky napumpovanou chemickou bombu, tedy onen nabitý a rozrušený oxybenzon.
A podobně energeticky nalitou a nebezpečnou molekulou může být po kontaktu s fotonem i oxid zinečnatý. Ač se nežádoucími účinky absorbování takové koncertované energie na těle zabývají takzvané health blogy po celém světě, je složení opalovacích krému stále velmi podceňované.
Neprozkoumané filtry
Homosalate (neboli 3,3,5-trimethyl- salicylate cyclohexanol) je UV filtr široce používaný v opalovacích krémech v USA. Nedávný průzkum Evropské komise přišel se zjištěním, že ve zvýšené koncentraci může ve vrstvách na těle foton nejen přijmout, ale v rozloženém stavu distribuovat po těle a přesto pustit takzvaně dovnitř do těla, jenže v mixu s rozloženou molekulou salicylate cyclohexanol. Je to nebezpečné? Samozřejmě. Takový paskvil nepříznivě hýbe s hormonálním složením kůže.
Podobně nebezpečná je další složka s názvem octisalate. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv v zámoří přišel s tezí, že tento filtr může pronikat velmi hluboko do pokožky a mít přímou souvislost se silnými alergickými reakcemi a také může spouštět artritidu. A ani v poslední době promovaný organický filtr, chránící nás před UVA, avobenzon, který je obsažen i v prémiových krémech na opalování, není stoprocentně bez chyby. Je totiž velmi nestabilní, proto musí být doprovázen mnohými dalšími látkami coby stabilizátory, které mohou ve vysoké koncentraci pozitivní účinky avobenzonu negovat.
Octinoxate je dalším hojně užívaným organickým UV filtr. Snadno se vstřebává do pokožky a absorbuje se do těla i několik hodin po aplikaci opalovacího krému. Studie (Seidlova-Wuttke z roku 2006) na zvířatech ale prokázaly, že má tato chemická látka hormonální účinky na metabolický systém a ovlivňuje produkci hormonů štítné žlázy, přičemž existují důkazy o dalších endokrinních vlivech, včetně redukce tvorby progesteronu.
Obroda na obzoru
Ale abychom vás jen neděsili. Kyselina aminobenzoová tedy PABA (která byla zprávou Evropské komise z roku 2005 vyhodnocena jako skutečně riziková látka spojená s tvorbou chemicky odstartované rakoviny kůže) a trolamin salicylát jsou účinné látky, které se již v opalovacích krémech běžně nepoužívají. Například na návrh FDA (americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv) z roku 2019 se dokonce v kosmetických laboratořích tyto látky zakázaly používat při tvorbě jakkoliv namixovaného a koncertovaného složení.
S obrodou, která aktuálně probíhá, navíc v laboratořích vyvíjí kosmetičtí odborníci zelené, zero-waste a tělu přirozenější složení, která brzy budou populárnější a snad i dostupnější volbou (stay tuned). Jak ale s vědomím toxických složení naložit pro tentokrát? Hlídejte si na etiketách zmíněné chemické přísady. Najít dokonalý krém není jednoduché, a proto alespoň hledejte nejmenší zlo v nejmenší koncentraci.
____________________________________________________________________________________________________
˙Tento text obsahuje informace, data a informační tabulku z průzkumů FDA a Evropské komise, které jsou pravidelně zvěřejňovány na webu (ewg.org) neziskové organizace Environmental Working Group.