S hůlkami na trasu

Nejprve to byla jen alternativa k letnímu tréninku pro profesionální běžkaře, teď už je ale nordic walking (doslovně ,severská chůze‘) oblíbeným sportem široké veřejnosti po celé Evropě i Spojených státech amerických.

Od běžné chůze s hůlkami, jak ji provozují turisté, se přitom liší nejen speciálními hůlkami, ale i technikou: pohyb při nordic walkingu v podstatě připomíná běh na lyžích. Hůlky tak zůstávají za tělem, vypouštějí se z ruky a pohybem dopředu se automaticky vrací do dlaně (tomu napomáhá i speciální poutko na rukojeti).

Co je na tom tak účinné? Díky hůlkám zapojujete celé tělo. „Při nordic walkingu zapínáte devadesát procent svalů v těle, o dvacet procent víc než u běžné chůze. Větší je tak i spotřeba kalorií, až o čtyřicet procent,“ říká trenér nordic walkingu Otakar Vašek. „Výhodou oproti běhu je zase to, že nevyskakujete, a tedy ani nedopadáte, takže si šetříte klouby,“ dodává.

Tento sport má podle něj i výrazné zdravotní účinky – pohyb s hůlkami uvolňuje svalové napětí v oblasti zad a ramenou a zvyšuje pohyblivost páteře. Není divu, že se dnes nordic walking doporučuje také jako způsob rehabilitace, a že v některých lázních dokonce pořádají pro návštěvníky výlety nordic walking (například v Mariánských Lázních či Priessnitzových lázních v Jeseníku).

Jak na chůzi
Nordic walking je přitom dostupný téměř všem. Nevyžaduje vynikající kondici ani speciální terén a vybavení – výjimkou jsou jen hůlky na nordic walking a sportovní boty (ne ,pohorky‘, ale měkká obuv), případně měřič tepové frekvence, díky němuž lze kontrolovat její zvyšování. A můžete se vydat na trasu.

Hůlky pro nordic walking (bývají téměř výhradně teleskopické) přitom seženete v různé kvalitě, hliníkové či karbonové, a to v různých cenových úrovních. Za špičku jsou díky své lehkosti považovány karbonové hole, ty se prodávají za dva až tři tisíce korun. Při výběru hůlek je dobré posoudit jejich váhu a to, zda se vám dobře drží madlo. Nejkvalitnější hůlky mají také speciální odepínač poutka – pokud vám třeba zazvoní telefon nebo se chcete napít, nemusíte z něj ruku vyndávat. Vycvaknete jej i s rukou a pak jej zase připnete.

Než se s nimi vydáte sportovat, měla byste se naučit techniku – tak, aby nebyly jen zbytečnou zátěží, ale opravdovým nástrojem. Při úplných začátcích je lepší se obrátit na specializovaného trenéra. „Pokud se chcete naučit techniku, stačí úvodní tříhodinový trénink. Na něm se dozvíte, jak mít dlouhé hůlky, jak je správně používat i to, jak postupovat se zvyšováním tepové frekvence. Trenér vám pomůže odstranit i případné nedostatky,“ doplňuje Otakar Vašek.

Pokud ve vašem okolí žádný trenér nordic walkingu není, podívejte se alespoň na stránky americké atletky Terri Schneider (www.terrischneider.net/training/html/walking_overview.html). Najdete tady řadu informací o tomto sportu, stránky ale především nabízejí i tréninková videa představující techniku nordic walking – můžete si tak prohlédnout, jak chodit s hůlkami, jak se před chůzí správně zahřát a protáhnout, nebo to, jak nastavit délku hůlek apod. ­Videoukázky mají anglický komentář.

Dá se i bruslit
A můžete vyrazit. U nás sice zatím ještě neexistují speciální centra pro nordic walking, na nichž jsou značeny trasy i s obtížností jako v zahraničí (především severských zemích, Německu, Rakousku), vydat se ale můžete kamkoli – nordic walkingu se můžete věnovat i ve městě. Je ale pravda, že přírodní terén je šetrnější pro klouby. Oblíbenou lokalitou pro nordic walking v okolí Prahy jsou například Štěchovice.

Novinkou, která má docela rychlý rozjezd, je pak nordic blading – jízda s holemi na bruslích. I při tomto sportu díky hůlkám zapojíte širší skupinu svalů a protáhnete si celé tělo, hůlky ale mají ještě tě jednu výhodu – začátečníkům na na kolečkových bruslích pomáhají udržet rovnováhu. I na nordic blading pochopitelně seženete specilizované vybavení.

Kde se dozvíte více
Na stránkách České asociace nordic walking www.czech-nordicwalking.com naleznete kontakt na certifikované trenéry stejně jako informace o tomto sportu, potřebném vybavení nebo o akcích, které asociace pořádá. Podrobnější informace o nordic walkingu, jeho zdravotních výhodách, vybavení, technice, ale i akcích a kursech popisují také stránky www.nordic-walking.cz.

Prodejna Hudy sport otevřela v Praze v Havlíčkově 11 Nordic walking centrum – můžete si tady koupit vybavení, poradit se s odborníky, domluvit si trénink nebo vypůjčení hůlek (na trénink, poté jsou v ceně hodiny, nebo na zkoušku) – více pod odkazem ,Nordic Walking‘ na www.hudy.cz/praha.havlickova/.

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24