Doma, nebo v křesle?
Bílé zuby přitahují pozornost stejně jako žluté, ale uznejte sama, že s bílými se smějete mnohem raději. Barva zubů je dána geneticky i během života. Její odstín se mění s počtem vypitých káv. Od kávových pigmentů a jiného nežádoucího zbarvení vám pomůže bělení zubů. Dnes se již upouští od domácího bělení a doporučuje se stomatologické, tedy v křesle u zubaře. Výhod je hned několik. Je to mnohem rychlejší a již po jednom sezení si odnášíte zářivý usměv. Hlavním důvodem je ale jistota, že si nepoškodíte dásně. Na ně vám zubař aplikuje speciální pěnu, která zatuhne a ochrání dásně před bělicím koncentrátem, či gumovou blánu, v níž jsou vytvořeny otvory na zuby. Moderní bělení totiž nepoškozuje zuby, ale dásně, které proto musejí být dokonale izolovány. A to se vám doma v koupelně většinou nepovede, navíc je velmi pravděpodobné, že půlku koncentrátu spolknete. Bělicí pasty jsou spíše milým doplňkem, díky němuž bělení déle vydrží, účinek past samotných je však nepatrný.
Čistota – půl bělení
Hlavní zásadou u profesionálního bělení je dokonalé vyčištění zubů. Dentální hygiena zabere dvakrát více času než samotné bělení. „Kvalitní čištění nikdo nestihne za méně než hodinu. Bělení bez předchozího vyčištění, přes zubní kámen a povlak, opravdu nemá význam,“ zdůrazňuje MUDr. Ivo Hradský, specialista na estetickou stomatologii, který působí v Hamburku. „Bělicí látka by se přes povlak k zubu ani nedostala.“ Součástí dentální hygieny je navíc i odstranění pigmentace, které má samo o sobě vliv na zesvětlení barvy zubu, protože z jeho povrchu odstraní nežádoucí skvrny. Přesto je zcela běžné, že vám zubař čištění odepře nebo provádí bělení člověk, který byl pro tuto kosmetickou proceduru sice vyškolen, ale bez další potřebné kvalifikace nesmí zuby čistit ani ošetřovat.
Bílá krása
Způsobů bělení je hodně, ale spousta se jich už nepoužívá. Moderní bělení nepoškozuje sklovinu, protože nebělí povrch zubu. Pomocí peroxidu vodíku zub zesvětlá jakoby zevnitř. „U správné metody zub nikdy nesmí vypadat křídově! Měl by působit skleněným, přirozeným dojmem. Starší metody schválně naleptávají sklovinu, aby do ní mohla barva proniknout, a zuby pak vypadají křídově a uměle,“ vysvětluje doktor Hradský.
K bělení se užívá peroxid vodíku, který se aktivuje buď samovolně, nebo pomocí laseru či ultrafialových lamp. Nejnovější metody využívají dvousložkového gelu bez aktivace. Podstatné je, aby se tento gel aplikoval ihned po namíchání. Několik dalších hodin je zub náchylnější k pigmentaci; tomu se zabraňuje speciálním bezbarvým lakem, který zuby ,zapečetí‘. Již večer tedy můžete oslavit svůj nový usměv dvojkou červeného, výsledek bělení je navíc znatelný ihned.
Zářivý úsměv vám vydrží rok a půl až dva. Cena bělení dvousložkovým gelem se pohybuje kolem 4500 korun za čelist, tedy 9000 Kč za celý chrup.
Bělení se nedoporučuje mladým lidem do šestnácti let a příjemné není lidem s citlivými zuby, u kterých se může stav po bělení přechodně zhoršit. Pokud to však chcete risknout, lékař vám poskytne lokální umrtvení.
Prevence
Dentální hygiena se provádí standardně dvakrát ročně a udržuje chrup v takovém stavu, aby se do něj nemuselo příště vrtat. Stomatolog vám vyčistí všech 32 zubů ze všech možných stran, odstraní zubní kámen (ne pouze vpředu, ale i u zadních zubů), speciálním práškem zuby vyleští, aby byly hladké a odolnější proti usazování zubního kamene, pomocí speciální pasty a rotačního kartáčku odstraní zubní pigment a na závěr natře zuby fluoridovým lakem. Podstatnou součástí zubní prevence je i poučení o správné technice domácího čištění.
Čisté, ne sterilní
Jestliže si v duchu reklamy čistíte zuby po každém jídle, děláte chybu. I zde platí, že všeho moc škodí. Vašim zubům bohatě stačí klasické ráno a večer – hlavně večer. Použijte kartáček a zubní nit; mezizubní kartáček pouze tehdy, trpíte-li paradentózou. Jinak nemá příliš smysl šťourat se mezi zdravými zuby, zbytečně byste si mohla rozšířit mezery. Nejlepšími kartáčky jsou dnes ty ultrazvukové. U nás je nabízejí firmy Oral B a Philips.
Možná jste se dočetla, že novým trendem v ústní hygieně je čištění jazyka. I to má podmínku. Jazyk čistěte jen tehdy, pokud se vám na něm tvoří povlak. Zdravý a růžový jazyk nechte být. „Bakterie do úst patří, není možné mít sterilní ústa, stejně jako třeba nemůžete mít sterilní střevo,“ shrnuje MUDr. Hradský. Bakterie chrání ústní dutinu před ,nesprávnými‘ bakteriemi. Pokud se je pokusíte zničit, narušíte ve svých ústech biologickou rovnováhu.
V západní Evropě chodí na profesionální hygienu zubů děti již od tří let a o správném způsobu čištění se dozvídají formou hry. Kazy se u mléčných zubů často tvoří v prohlubních mezi nimi. Dnes je zvykem zapečetit mezery speciální pryskyřicí, a tak zuby ochránit před kazem. Jako doplňková péče slouží dětem rozpustné fluoridové tablety. Pro vás je obdobou fluoridový lak, který zajišťuje odolnější sklovinu. Ten vám aplikuje pouze zubař – lak se nesmí spojit se slinami, jinak nebude fungovat.
Holky z porcelánu
Pokud nelze pigmentové defekty na zubech odstranit ani bělením, používají se na zakrytí porcelánové fazety, které se zepředu přilepí na zuby. Jsou velice tenké, takže se zuby předtím nemusejí obrušovat a jejich povrch se jen lehce zdrsní. Přesná barva zubu se vybere z celé palety odstínů.
Fazetou můžete také změnit tvar zubu, například pokud se vám část ulomila nebo se vám nelíbí mezírka mezi řezáky. Porcelánové fazety mají proti běžnějším pryskyřicovým řadu výhod.
Neopadávají, nepraskají a vydrží minimálně deset let, ale spíše déle. Zub je navíc fazetou tak chráněn, že pod ní již nikdy nevznikne kaz. Pryskyřičné fazety jsou sice levnější, ale nejsou tak pevné a časem se zbarví. „Pryskyřice není porcelán. Porcelánový hrnek vám zůstane sto let stejný, ale pryskyřice stárnou, stávají se porézními a do pórů pak pronikají pigmenty z jídla nebo z kávy, které fazetu zbarvují,“ vysvětluje doktor Hradský.
Porcelánové fazety se vyrábějí buď klasicky v laboratoři, nebo nově pomocí počítače. Zuby se naskenují vnitroorálním skenerem, na obrazovce se vykonstruuje potřebný tvar zubu a za 10 minut vybrousí speciální přístroj z keramického bloku porcelánovou fazetu. Cena se pohybuje kolem 8–11 tisíc za přikrytý zub, ale je to trvalé. V Praze jsou již dva přístroje: první měl v ordinaci MUDr. Ježek (Millenium Dental Care, V Celnici 10, Praha 1) a druhý nově od ledna MUDr. Roman Šmucler ve své klinice v Londýnské ulici.
Porcelánem se nahrazují i předešlé výplně, ať už pryskyřicové nebo amalgámové. Zůstane pouze zdravá zubní tkáň a porcelánová výplň. Stará plomba se vyvrtá, zub se oskenuje a do prohlubně po plombě se přesně umístí nová výplň.
Pokud jste z nějakého důvodu přišla o celý zub, skener určí přesný tvar tohoto chybějícího zubu. Výhodou je, že se okolní zuby nemusí ničit obrušováním. Do kosti se navrtá implantát, což je vlastně takový šroub, který nahrazuje kořen zubu. Na implantát se pak nasadí porcelánová korunka. Přitom se nic neoperuje, nerozřezává, neteče vám krev ani neotéká dáseň. Tato metoda přišla z USA a Američané jí říkají ,one tooth in one hour‘, což znamená, že za hodinku odcházíte bohatší o zub, který vám předtím chyběl. Za porcelánovou korunku dáte asi 30 tisíc korun.
Do latě
Litujete, že jste si rovnátka nepřetrpěla již v pubertě? Něco na tom bude. Narovnání zubů u dospělých totiž trvá mnohem déle, kost se již nevyvíjí a zuby se hůře přizpůsobují. Problém se řeší spíše fazetami, které řadou rovných zubů zakryjí ty křivé. Díky nim má dokonalý úsměv i topmodelka Heidi Klum. Tvar zubů z druhé strany zůstává, protože jste odmala zvyklá se jich dotýkat jazykem. Zuby se upravují pouze zepředu kvůli estetickému dojmu.
Pokud chcete dát šanci vlastnímu chrupu, pomoc nabízejí klasická snímací nebo pevná rovnátka, která zuby tlačí do správné polohy pomocí drátků. „V Čechách nemá jejich nasazování tradici, jen málokterý lékař je umí správně nasadit a v opačném případě jimi může napáchat i mnoho škod,“ upozorňuje MUDr. Hradský.
Neviditelná rovnátka
Existuje jedna moderní metoda šetrného narovnávání zubů, ale je velmi drahá. Počítač nasnímá otisky vašich zubů, určí, jak mají správně vypadat a jak přesně se do takového tvaru dostanou. Podle toho vám navrhne třeba dvacet různých rovnátek, jejichž nošením se postupně dopracujete k vysněnému tvaru zubů; každá pohnou zuby jen nepatrně. Tato rovnátka jsou vyrobena z průhledné pryskyřice, a jsou tedy téměř neviditelná. Dostanete je očíslovaná podle pořadí, v jakém je budete nosit. Každá z nich nosíte dva až tři týdny, a jakmile vám přestanou na zubech držet, vezmete si další.
Tato diskrétní metoda přijde na neuvěřitelných 150–500 tisíc korun a objednávají si ji filmové hvězdy a celebrity (s Tomem Cruisem v čele). Je šetrná, a přitom poměrně rychlá. Vyplatí se u zubů, které jsou sice zakřivené, ale jinak zdravé a hezké. „Musíte se rozhodnout. Stojí to jako malé auto – někomu za tu cenu rovné zuby stojí, někomu ne. Rovné zuby vám vydrží celý život, ale fiat se za pár let ojezdí,“ srovnává MUDr. Hradský. Tuto metodu nabízí americká firma Invisalign po celém světě, ale jen těm stomatologům, kteří u ní získají licenci a projdou potřebným školením. Zubař vám naskenuje otisky, výsledky pošle do USA a vám přijdou poštou očíslovaná rovnátka. Bohužel v České republice zatím nevlastní tuto licenci nikdo. Ale třeba se brzy dočkáme.
Bílé zuby přitahují pozornost stejně jako žluté, ale uznejte sama, že s bílými se smějete mnohem raději. Barva zubů je dána geneticky i během života. Její odstín se mění s počtem vypitých káv. Od kávových pigmentů a jiného nežádoucího zbarvení vám pomůže bělení zubů. Dnes se již upouští od domácího bělení a doporučuje se stomatologické, tedy v křesle u zubaře. Výhod je hned několik. Je to mnohem rychlejší a již po jednom sezení si odnášíte zářivý usměv. Hlavním důvodem je ale jistota, že si nepoškodíte dásně. Na ně vám zubař aplikuje speciální pěnu, která zatuhne a ochrání dásně před bělicím koncentrátem, či gumovou blánu, v níž jsou vytvořeny otvory na zuby. Moderní bělení totiž nepoškozuje zuby, ale dásně, které proto musejí být dokonale izolovány. A to se vám doma v koupelně většinou nepovede, navíc je velmi pravděpodobné, že půlku koncentrátu spolknete. Bělicí pasty jsou spíše milým doplňkem, díky němuž bělení déle vydrží, účinek past samotných je však nepatrný.
Čistota – půl bělení
Hlavní zásadou u profesionálního bělení je dokonalé vyčištění zubů. Dentální hygiena zabere dvakrát více času než samotné bělení. „Kvalitní čištění nikdo nestihne za méně než hodinu. Bělení bez předchozího vyčištění, přes zubní kámen a povlak, opravdu nemá význam,“ zdůrazňuje MUDr. Ivo Hradský, specialista na estetickou stomatologii, který působí v Hamburku. „Bělicí látka by se přes povlak k zubu ani nedostala.“ Součástí dentální hygieny je navíc i odstranění pigmentace, které má samo o sobě vliv na zesvětlení barvy zubu, protože z jeho povrchu odstraní nežádoucí skvrny. Přesto je zcela běžné, že vám zubař čištění odepře nebo provádí bělení člověk, který byl pro tuto kosmetickou proceduru sice vyškolen, ale bez další potřebné kvalifikace nesmí zuby čistit ani ošetřovat.
Bílá krása
Způsobů bělení je hodně, ale spousta se jich už nepoužívá. Moderní bělení nepoškozuje sklovinu, protože nebělí povrch zubu. Pomocí peroxidu vodíku zub zesvětlá jakoby zevnitř. „U správné metody zub nikdy nesmí vypadat křídově! Měl by působit skleněným, přirozeným dojmem. Starší metody schválně naleptávají sklovinu, aby do ní mohla barva proniknout, a zuby pak vypadají křídově a uměle,“ vysvětluje doktor Hradský.
K bělení se užívá peroxid vodíku, který se aktivuje buď samovolně, nebo pomocí laseru či ultrafialových lamp. Nejnovější metody využívají dvousložkového gelu bez aktivace. Podstatné je, aby se tento gel aplikoval ihned po namíchání. Několik dalších hodin je zub náchylnější k pigmentaci; tomu se zabraňuje speciálním bezbarvým lakem, který zuby ,zapečetí‘. Již večer tedy můžete oslavit svůj nový usměv dvojkou červeného, výsledek bělení je navíc znatelný ihned.
Zářivý úsměv vám vydrží rok a půl až dva. Cena bělení dvousložkovým gelem se pohybuje kolem 4500 korun za čelist, tedy 9000 Kč za celý chrup.
Bělení se nedoporučuje mladým lidem do šestnácti let a příjemné není lidem s citlivými zuby, u kterých se může stav po bělení přechodně zhoršit. Pokud to však chcete risknout, lékař vám poskytne lokální umrtvení.
Prevence
Dentální hygiena se provádí standardně dvakrát ročně a udržuje chrup v takovém stavu, aby se do něj nemuselo příště vrtat. Stomatolog vám vyčistí všech 32 zubů ze všech možných stran, odstraní zubní kámen (ne pouze vpředu, ale i u zadních zubů), speciálním práškem zuby vyleští, aby byly hladké a odolnější proti usazování zubního kamene, pomocí speciální pasty a rotačního kartáčku odstraní zubní pigment a na závěr natře zuby fluoridovým lakem. Podstatnou součástí zubní prevence je i poučení o správné technice domácího čištění.
Čisté, ne sterilní
Jestliže si v duchu reklamy čistíte zuby po každém jídle, děláte chybu. I zde platí, že všeho moc škodí. Vašim zubům bohatě stačí klasické ráno a večer – hlavně večer. Použijte kartáček a zubní nit; mezizubní kartáček pouze tehdy, trpíte-li paradentózou. Jinak nemá příliš smysl šťourat se mezi zdravými zuby, zbytečně byste si mohla rozšířit mezery. Nejlepšími kartáčky jsou dnes ty ultrazvukové. U nás je nabízejí firmy Oral B a Philips.
Možná jste se dočetla, že novým trendem v ústní hygieně je čištění jazyka. I to má podmínku. Jazyk čistěte jen tehdy, pokud se vám na něm tvoří povlak. Zdravý a růžový jazyk nechte být. „Bakterie do úst patří, není možné mít sterilní ústa, stejně jako třeba nemůžete mít sterilní střevo,“ shrnuje MUDr. Hradský. Bakterie chrání ústní dutinu před ,nesprávnými‘ bakteriemi. Pokud se je pokusíte zničit, narušíte ve svých ústech biologickou rovnováhu.
V západní Evropě chodí na profesionální hygienu zubů děti již od tří let a o správném způsobu čištění se dozvídají formou hry. Kazy se u mléčných zubů často tvoří v prohlubních mezi nimi. Dnes je zvykem zapečetit mezery speciální pryskyřicí, a tak zuby ochránit před kazem. Jako doplňková péče slouží dětem rozpustné fluoridové tablety. Pro vás je obdobou fluoridový lak, který zajišťuje odolnější sklovinu. Ten vám aplikuje pouze zubař – lak se nesmí spojit se slinami, jinak nebude fungovat.
Holky z porcelánu
Pokud nelze pigmentové defekty na zubech odstranit ani bělením, používají se na zakrytí porcelánové fazety, které se zepředu přilepí na zuby. Jsou velice tenké, takže se zuby předtím nemusejí obrušovat a jejich povrch se jen lehce zdrsní. Přesná barva zubu se vybere z celé palety odstínů.
Fazetou můžete také změnit tvar zubu, například pokud se vám část ulomila nebo se vám nelíbí mezírka mezi řezáky. Porcelánové fazety mají proti běžnějším pryskyřicovým řadu výhod.
Neopadávají, nepraskají a vydrží minimálně deset let, ale spíše déle. Zub je navíc fazetou tak chráněn, že pod ní již nikdy nevznikne kaz. Pryskyřičné fazety jsou sice levnější, ale nejsou tak pevné a časem se zbarví. „Pryskyřice není porcelán. Porcelánový hrnek vám zůstane sto let stejný, ale pryskyřice stárnou, stávají se porézními a do pórů pak pronikají pigmenty z jídla nebo z kávy, které fazetu zbarvují,“ vysvětluje doktor Hradský.
Porcelánové fazety se vyrábějí buď klasicky v laboratoři, nebo nově pomocí počítače. Zuby se naskenují vnitroorálním skenerem, na obrazovce se vykonstruuje potřebný tvar zubu a za 10 minut vybrousí speciální přístroj z keramického bloku porcelánovou fazetu. Cena se pohybuje kolem 8–11 tisíc za přikrytý zub, ale je to trvalé. V Praze jsou již dva přístroje: první měl v ordinaci MUDr. Ježek (Millenium Dental Care, V Celnici 10, Praha 1) a druhý nově od ledna MUDr. Roman Šmucler ve své klinice v Londýnské ulici.
Porcelánem se nahrazují i předešlé výplně, ať už pryskyřicové nebo amalgámové. Zůstane pouze zdravá zubní tkáň a porcelánová výplň. Stará plomba se vyvrtá, zub se oskenuje a do prohlubně po plombě se přesně umístí nová výplň.
Pokud jste z nějakého důvodu přišla o celý zub, skener určí přesný tvar tohoto chybějícího zubu. Výhodou je, že se okolní zuby nemusí ničit obrušováním. Do kosti se navrtá implantát, což je vlastně takový šroub, který nahrazuje kořen zubu. Na implantát se pak nasadí porcelánová korunka. Přitom se nic neoperuje, nerozřezává, neteče vám krev ani neotéká dáseň. Tato metoda přišla z USA a Američané jí říkají ,one tooth in one hour‘, což znamená, že za hodinku odcházíte bohatší o zub, který vám předtím chyběl. Za porcelánovou korunku dáte asi 30 tisíc korun.
Do latě
Litujete, že jste si rovnátka nepřetrpěla již v pubertě? Něco na tom bude. Narovnání zubů u dospělých totiž trvá mnohem déle, kost se již nevyvíjí a zuby se hůře přizpůsobují. Problém se řeší spíše fazetami, které řadou rovných zubů zakryjí ty křivé. Díky nim má dokonalý úsměv i topmodelka Heidi Klum. Tvar zubů z druhé strany zůstává, protože jste odmala zvyklá se jich dotýkat jazykem. Zuby se upravují pouze zepředu kvůli estetickému dojmu.
Pokud chcete dát šanci vlastnímu chrupu, pomoc nabízejí klasická snímací nebo pevná rovnátka, která zuby tlačí do správné polohy pomocí drátků. „V Čechách nemá jejich nasazování tradici, jen málokterý lékař je umí správně nasadit a v opačném případě jimi může napáchat i mnoho škod,“ upozorňuje MUDr. Hradský.
Neviditelná rovnátka
Existuje jedna moderní metoda šetrného narovnávání zubů, ale je velmi drahá. Počítač nasnímá otisky vašich zubů, určí, jak mají správně vypadat a jak přesně se do takového tvaru dostanou. Podle toho vám navrhne třeba dvacet různých rovnátek, jejichž nošením se postupně dopracujete k vysněnému tvaru zubů; každá pohnou zuby jen nepatrně. Tato rovnátka jsou vyrobena z průhledné pryskyřice, a jsou tedy téměř neviditelná. Dostanete je očíslovaná podle pořadí, v jakém je budete nosit. Každá z nich nosíte dva až tři týdny, a jakmile vám přestanou na zubech držet, vezmete si další.
Tato diskrétní metoda přijde na neuvěřitelných 150–500 tisíc korun a objednávají si ji filmové hvězdy a celebrity (s Tomem Cruisem v čele). Je šetrná, a přitom poměrně rychlá. Vyplatí se u zubů, které jsou sice zakřivené, ale jinak zdravé a hezké. „Musíte se rozhodnout. Stojí to jako malé auto – někomu za tu cenu rovné zuby stojí, někomu ne. Rovné zuby vám vydrží celý život, ale fiat se za pár let ojezdí,“ srovnává MUDr. Hradský. Tuto metodu nabízí americká firma Invisalign po celém světě, ale jen těm stomatologům, kteří u ní získají licenci a projdou potřebným školením. Zubař vám naskenuje otisky, výsledky pošle do USA a vám přijdou poštou očíslovaná rovnátka. Bohužel v České republice zatím nevlastní tuto licenci nikdo. Ale třeba se brzy dočkáme.