Tetování existuje již tisíce let. Století po století bylo považováno za jistou formu sebevyjádření i příslušnosti k určité kultuře či subkultuře. Ovšem i se svou bohatou minulostí a hlubokým významem pro celé generace, nebyly vždy tyto obrázky na kůži společensky přijatelné a někde dokonce i zakázané. Například před méně než třiceti lety bylo tetování ilegální v New Yorku. Zdá se vám to z dnešního pohledu absurdní? Jenže je to až se vzestupem sociálních médií a uměleckých tattoo profilů, kdy tento druh body artu přestal být tabu, stal se z něho velmi respektovaný druh umění a na špičkové tatéry jsou dnes dlouhé seznamy čekatelů.
Ačkoliv pandemie lehce zkomplikovala impulzivní možnosti se permanentně zkrášlit, touha po zdobení těla je stejně silná jako dříve a budoucnost tohoto výtvarného umění je jasná. Ohlédněte se s námi ale ještě na vteřinu do minulosti...
1993
Jean Paul Gaultier (možná) nevědomky inspiroval jeden z nejkontroverznějších trendů v tetování - takzvané tribal ornamenty - když na své molo vyslal modelky s falešnými tattoo rukávy s tímto vzorem. Moderní tribal styl vychází z maorských tradic.
1997
V New Yorku je tetování ilegální, a to kvůli epidemii žloutenky typu B. Po čtyřiceti letech je tento zákaz zrušen.
1999
Cher si nechává odstranit laserem všech svých šestnáct tetování. “První jsem si nechala udělat ve 27 letech a v té době šlo o prohlášení,” uvedla zpěvačka. “Dnes už to má každý a je to nuda.”
2000
Dolní část zad generace X začínají zdobit motýlci a celá tato scenérie je lemována kalhotami s velmi nízkým pasem a odhaleným bříškem.
2005
Jak to udělat, aby se tetování stalo mainstreamem? Pomocí reality show! Pět tatérů si otevírá obchod, hádá se a vysílá to pod názvem Miami Ink stanice TLC.
2010
Tetování začínají vykukovat i pod oblečením právníků a lékařů. Průzkumy uvádí, že potetovaných je již více než 40 % mileniálů.
2012
Motýli odlétají, delfíni mizí a ostnaté dráty také... Americký ústav pro kontrolu léčiv schválil nový laser “PicoSure”, který dokáže tetování odstranit opravdu efektivně a rychle.
2013
Rodí se jeden z největších tatérů světa, jehož oddanými zákazníky se stávají například Justin Bieber nebo Zoë Kravitz. O Brianovi Woo se říká, že pokud u něj chcete “kérku”, musíte se zapsat na čekací listinu, která má již teď dva roky...
2014
Svou hodinu slávy zažívají i dočasná tetování. K dostání jsou geometrické tvary, pruhy, křídla, šípy... vše v boho provedení. A kdo za to může? Především popularita festivalu Coachella.
2015
Tatér Scott Campbell, jehož sazba za hodinu činí něco kolem tisíce dolarů, se rozhodl fanoušky tetovat zdarma. Ovšem museli mu opravdu důvěřovat a protáhnout roku otvorem ve zdi a s čím jí vytáhli, to už bylo překvapení dle Campbellovy nálady...
2020
Tatérky Tea Leigh a Jess Chen, které se proslavily především díky Instagramu, se rozhodly vytvořit opravdu dokonalé návrhy dočasného tetování pro společnosti jako je Tattly.
2021/21
Pandemie koronaviru způsobila dočasné uzavření tetovacích salonů, ovšem poptávka po tomto druhu body artu rozhodně nezpomaluje.