Peeling čistí pokožku do hloubky, uvolňuje póry, a ty pak s otevřenou náručí přijímají blahodárné živiny další kosmetiky. Exfoliace nás ale především zbavuje všeho starého. Odumřelé pokožky, zatočí s pigmentací, pomáhá řešit i akné. Záleží na intenzitě působení. Nic se ale nemá přehánět, péče s klasickým peelingem stačí jednou týdně. Kdybyste si každý den masírovala pleť byť jen jemným scrubem, dráždila byste mazové žlázy a vaše pokožka by byla mastná. Zároveň je třeba myslet i na to, abyste se nezbavila více vrstev kůže, váš obličej by se pak stal zranitelnějším.
Exfoliace pro obličej, jiný peeling pro tělo
V drogerii narazíte na spoustu peelingů. Najdete je v krémech, gelech, olejích, sprchovacích mýdlech. Prodávají se i variace lehce ředěné oleji, takže hustota zrnek je významná. Tato variace se však hodí spíš na péči o tělo. Musíte totiž rozlišovat peeling na pěstění obličeje a scrub na zbytek těla. Pokožka na obličeji je jemnější, proto si pořizujte výrobky s jemnějšími zrnky. Rozhodně to nefunguje tak, že hrubší zrna více obrousí pokožku, a tím pádem by vás rychleji zbavily problému. Naopak byste si způsobila ranky, obličej by byl zarudlý více než po kosmetice.
Chemický peeling jen pod dohledem
Intenzivnější je chemický peeling, často se jedná o směsici hydroxykyselin. Chemický peeling působí na principu toho, že pH pleti je 5,5. Cokoliv, co je na pokožku aplikováno s jinou hodnotou, může vyvolat podráždění, olupování. Jedná se však o regenerační proces. Se svrchními vrstvami pokožky se odstraňují pigmentace, jizvičky, podráždí se i pupínky, které rychleji dozrají a lze je pak odborně vyčistit. Samozřejmě mizí i jemné vrásky, rozjasní se pleť, která bude rázem mladší. Na aplikaci chemického peelingu však musí dohlížet zkušený dermatolog, aby nedošlo k vážnému poleptání pokožky.
Enzymatický peeling? Chemická variace pro domácí použití
Obdoba profesionálního chemického peelingu pro domácí použití. V drogeriích nebo parfumeriích můžete najít i variace pojmenované „chemický peeling“. Pro domácí použití se vždy jedná o přípravky s nižší koncentrací kyselin (glykolová, salicylová, AHA kyseliny atd.), abyste si doma neublížila, zároveň jsou však skoro stejně efektivní jako chemický peeling v salonech. Zbavují šupinek a staré kůže lépe než obroušení krémy se zrníčky. Jako v salonu je aplikujete na tvář a necháte působit asi 15 minut, poté smyjete.
Biologický peeling – trvalé sloupnutí problémů
Efektní procedura, která voní mořem, protože jde o přírodní složení, v němž dominují řasy. V salonu vám pleť nejprve vyčistí, poté napaří, a posléze se pokožka masíruje právě peelingem. Kůže je trošku zarudlá, prokrvená a připravená na obnovu, která nastane během pár dalších dní. Postupně se totiž začne vysušovat a loupat. Je důležité, abyste během této doby nepoužívala žádné krémy ani make-upy, maximálně pokožku očistěte vodou. Jakmile by se pleť příliš hydratovala, neměla by tendenci se sloupnout, což nechceme. Ve druhé fázi vám v salonu odbornou masáží odstraní odumřelou kůži a odhalí tak svěží a mladistvou vrstvu pod ní. Kůže se pozvolna přirozeně regeneruje, zmizí jemné vrásky, pigmentové skvrny, tonus se krásně sjednotí.
Zdroje: Envytherapy.com, Advance-beauty.com, Inka Beauty Clinic