Skincare je věda: 6 nejčastějších chyb při nanášení krémů a sér

Kosmetiku si kupujeme zejména proto, aby účinkovala, jenže když po nanesení sérum nepříjemně lepí, často to zastíní i ten největší efekt. Zvlášť když pak chceme nanášet ještě další produkty nebo třeba make-up a vše se začne drolit. Aby byl krém stoprocentní, chceme, aby zanechal pleť krásně hladkou.

Když to tak není, hned to neznamená, že je špatný nebo nekvalitní. Proto než ho vyřadíte, zkuste se nejprve zamyslet nad tím, jakým způsobem ho nanášíte a s čím ho kombinujete. Jak při tom postupovat?

Mohlo by se vám líbit

Zpět do devadesátek: Proč se vrací umělé nehty, řasy a paruky?

Očekávalo se, že tyto beauty doplňky devadesátek vytlačí permanentnější metody. Ale nestalo se tak. Pouzdro s celou řadou řas, krabička s umělými nehty i paruka. Co z toho máte v zásobě doma i vy?
elle.cz

1) Příliš velké množství

Někdy se kosmetický přípravek promění v lepidlo, když ho nanesete v až příliš velkém množství. Abyste se tomu vyhnuli, naneste vždy jen kapku produktu na čelo, kapku na nos, jednu na bradu a na každou tvář a vmasírujte. Měli byste tak dostatečně pokrýt celý obličej. Velké množství ale zároveň platí o kosmetice obecně – nevrstvěte příliš mnoho přípravků. Tři kroky (lotion, sérum, krém) by měly být maximum.

2) Počkejte pár minut

Některé hodně intenzivní produkty s hutnější texturou potřebují více času, aby se vstřebaly do pleti, než lehké krémy více založené na bázi vody. Svoji roli ale mohou hrát i některé ingredience > lepivý pocit může někdy zanechat vysoká koncentrace kyseliny hyaluronové. To je také důvod, proč kosmetika obsahuje maximálně dvě procenta této oblíbené ingredience, i když „nelepivou“ jistotou je spíš 1,5 procenta. Ideální však je, když u takových produktů počkáte mezi jejich nanášením pár minut, abyste jim dali dostatek času zaschnout.

Mohlo by se vám líbit

Chemický, enzymatický, biologický. Jaký je nejlepší peeling?

Snad každá máme v koupelně lahvičku první pomoci se zrníčky, které nás zbaví odumřelých buněk. Sofistikovanější peelingy pak pracují na hlubší bázi kyselin. Jistě znáte chemický peeling. Tušila jste ovšem, že si jej v podstatě můžete dopřát i doma? A znáte zázrak jménem biologický peeling? Seznamte se s exfoliačními metodami, které vyloupnou vaše tělo do krásy.
elle.cz

3) Špatné pořadí

Problém může být i v tom, že nanášíte přípravky ve špatném pořadí. Obecně platí, že byste měli začít tím s nejlehčí texturou a postupně se propracovat k nejhutnější. V praxi to znamená, že nejprve pleť vyčistíte cleanserem, případně dočistíte tonikem, a potom nanesete lehký lotion, pokud jste zvyklí její používat, poté sérum, oční krém a denní krém.

4) Stejná řada produktů

Není to nutnost a rozhodně můžete značky i kosmetické řady produktů jakkoli kombinovat, když vám to vyhovuje, ale pokud nemůžete najít péči, která nelepí, zkuste sáhnout jen po jediné řadě. V ní totiž budou vždycky přípravky vyvinuty tak, aby si navzájem rozuměly a doplňovaly se.

Mohlo by se vám líbit

Každý týden jinak: Jak měnit péči o pleť v průběhu menstruačního cyklu

Asi jste si už všimla, že stav vaší pleti se během měsíce mění. Není to tak, že by se nějak zásadně zhoršila, nebo jste vy udělala něco špatně. To se pokožka prostě jen přizpůsobuje vašemu menstruačnímu cyklu. Vyzrát na to můžete tak, že v jeho jednotlivých fázích trochu upravíte svoje pečující rituály.
elle.cz

5) Doba spotřeby

Pro jistotu také zkontrolujte, zda produkt nemá prošlé datum spotřeby. Zvlášť pokud máte pocit, že na začátku vám vyhovoval a lepí až v poslední době. A pozor – nejde jen o konkrétní datum, ale na obale si najděte i symbol, který označuje, do kolika měsíců po otevření byste měli přípravek spotřebovat. Zavřený krém totiž samozřejmě může vydržet až do data spotřeby, ale jakmile ho jednou otevřete, začíná odpočívání. Přičemž péči obvykle musíte spotřebovat do jednoho roku, oční krém většinou do šesti měsíců.

6) Jiný typ pleti

Jestli se vás netýká nebo nepomohlo nic z výše zmíněného, možná si kosmetiku vybíráte špatně. Například krémy s hutným složením, které jsou skvělé a primárně určené pro suchou pleť, často na pleti smíšené či mastné nechávají onen mastný nebo lepivý pocit.

 

Zdroje: skincare.com, allure.com

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24