Kyselina azelaová velmi jemně a šetrně zamezuje růstu bakterií způsobujících záněty v pleti, ale také zamezuje ucpávání pórů a tvorbě takzvaných komedonů (černých teček), redukuje začervenání a zklidňuje. S akné si poradí i díky tomu, že snižuje množství takzvaného keratinu v pleti, který napomáhá rozvoji akné.
Má však i další benefity. Díky svým exfoliačním schopnostem také zesvětlí tmavé skvrny, odstraní odumřelé kožní buňky a pomůže s rosaceou. Jde proto o oblíbenou účinnou látku, kterou svým klientům předepisují i dermatologové. Najdete ji však i v běžně dostupné kosmetice, i když samozřejmě v nižší koncentraci. Nejčastěji se používá ve formě krémů, gelů či pěn.
Jak ji používat?
Hodí se na všechny typy pleti, pokud vás trápí některý ze zmíněných problémů. Přípravky s kyselinou azelaovou lze používat pravidelně každý den, ráno i večer, ale vždy si to nejprve vyzkoušejte – někdy může být až příliš agresivní, proto pro citlivou pleť může být vhodnější použití každý druhý den.
Pokud vám krém s touto kyselinou předepsal lékař, řiďte se jeho doporučením. Jestliže jste si ale koupili běžně dostupný přípravek, myslete na to, že obvykle stačí malé množství – zhruba o velikosti kuličky hrášku.
Kdyby vám nevyhovovalo každodenní použití na celou tvář, klidně aplikujte jen lokálně. Případně zkuste krém vyměnit například za čisticí pěnu či sérum, po níž ještě následuje výživa, a tak bude pleť zároveň dostatečně hydratovaná. Po ranním použití je pak ještě, zvlášť teď v létě, vhodné nanést ještě ochranný krém s UV filtrem.
Tato blahodárná látka se přirozeně nachází v pleti, ale obsahuje ji také pšenice, žito či ječmen, díky čemuž ji najdete i v čistě přírodní kosmetice. Mimochodem, navzdory původu bude tato kosmetika stoprocentně bezlepková, žádný strach. A samozřejmě ji lze i laboratorně vyrobit.
Ještě intenzivnější účinek kyselina azelaová má, pokud ji používáte společně s dalšími známými bojovníky proti akné, jako jsou AHA kyseliny, BHA kyseliny nebo retinol. Zároveň zřejmě není ingredience, která by si s kyselinou azelaovou nerozuměla a v kombinaci způsobila pleti nějaká podráždění, a tak ji můžete zařadit do svého pečujícího rituálu přesně tak, jak se vám to hodí.
Má nějaké nevýhody?
Ano, bohužel jednu velmi zásadní – protože jejím hlavním přínosem je antibakteriální účinek, pomáhá zejména s akné, které způsobují bakterie, exfoliační efekt pomůže s nečistotami. Ovšem na akné vznikající například hormonálně, je bohužel kyselina azelaová krátká.
Mějte také trpělivost – podle výzkumu, který zmiňuje magazín Byrdie.com, se účinky mohou dostavit až po dvanácti týdnech pravidelného používání.
Zdroje: Wikipedia Commons, byrdie.com, medaprex.cz