Pět let zel hotel Avion prázdnotou. V roce 2016 začala jeho generální oprava, při které si majitel Stanislav Berousek dával záležet, aby se co nejvíce přiblížil autentickému pojetí domu od architekta Bohuslava Fuchse z roku 1929. Jednalo se o nadmíru složitý úkol, jelikož Avion patří spolu s vilou Tugendhat ke dvěma památkově střeženým unikátům funkcionalistického Brna.
Ale podařilo se. Ve spolupráci s odborníky památkové péče navrátili zanedbané budově v centru města důstojnost. Díky velké snaze a citlivosti vůči původním prvkům stavbu transformovali v designový hotel, který se řadí na mapu míst, jež stojí za to navštívit. A nejen v Brně nebo v České republice, ale také v Evropě a dost dobře i na světě.
Z hostince progresivním hotelem
V 19. století se tady hosté scházeli v hospůdce na Rudolfgasse. Po roce 1918 chodili na stejné místo, ale nově se ulice jmenovala Česká. Když do Brna z Nového Města na Moravě přišel hostinský Ignác Kostelecký, rozhodl se podnik zakoupit a přebudovat. Tak vznikl Hostinec U Kosteleckých, který byl ve 20. letech minulého století oblíbeným a prosperujícím místem, kde bylo vždycky živo. Po smrti Ignáce Kosteleckého v roce 1923 zdědil hostinec jeho syn Miroslav, který se rozhodl radikálně změnit podobu dosavadního podnikání. Oslovil architekta Bohuslava Fuchse a zadal mu přestavbu hostince na hotel s restaurací, barem a kavárnou.
Symbol meziválečné avantgardy
Hotel Avion byl prvním meziválečným ubytovacím podnikem v Brně a už při svém vzniku v letech 1927–28 se stal významnou budovou v rámci evropské školy Bauhaus. Desetipatrová stavba s výškou 40 metrů a se šířkou 8 metrů patří mezi nejužší hotelové komplexy v Evropě. Fuchs ji vklínil na velmi úzkou, leč 34 metrů hlubokou parcelu a využil její délky ke vměstnání celé řady funkcí – ubytování, stravování i zábavy. Výška pak umožňuje nádherné výhledy na hrad Špilberk či katedrálu sv. Petra a Pavla na Petrově. Terasa v nejvyšším patře navíc skýtá okouzlující výhled na celé město. Od roku 2010 patří budova mezi národní kulturní památky.
Funkcionalistický klenot
Bohuslav Fuchs se výborně dokázal vyrovnat s úzkou, protáhlou parcelou. Galerie v prvním a druhém patře umístil kolem středního sloupce v pěti různých výškách, aby v něm vznikl kontinuální vnitřní prostor. Právě v něm byly umístěny dvě propojené kavárny a nad nimi galerie – herna.
Traduje se, že hotel Avion se stal inspirací pro hotel Juliš v Praze, kdy jeho majitel nechal zbořit původní barokní palác na Václavském náměstí a na jeho místě vybudoval nový, moderní hotel. Po dohodě obou hoteliérů pak mohl v Praze vzniknout originální sourozenec. Spolu s brněnskou vilou Tugendhat patří hotel Avion ke skvostům funkcionalistické architektury.
Budova je od 23. března 1964 zapsaná na seznam nemovitých památek. V 80. let proběhly její částečné opravy, při nichž však byly necitlivými zásahy odstraněny prvky původního vybavení. Stav hotelu se od té doby jen zhoršoval.
Současná podoba
V roce 2005 koupil budovu Stanislav Berousek a rozhodl se hotel na vlastní náklady zrekonstruovat. Důraz při tom kladl na historický odkaz místa včetně nejmenších detailů. Po interiéru jsou rozeseté také citáty Bohuslava Fuchse, které ztvárnila písmomalířka Pavla Medlová.
Dnes slouží Avion jako moderní hotel, přes jehož dvě patra vede prohlídková trasa, v přízemí je namísto původního bufetu kavárna s bistrem a v bývalé herně ve třetím patře se nachází výběrový Lobby Restaurant, z něhož je nádherný výhled do středové části budovy. Ubytovat se v designovém hotelu Avion můžete v celkem 37 pokojích. Otevřít by měl v první polovině letošního roku.