Když architekti mluví o materiálových řešeních, vždy z nich srší zapálená energie. Markéta Bromová, autorka víkendového bydlení v Jizerských horách, nadšeně vypráví o kachlovém obložení krbu jako hlavním aktéru celého prostoru. „Kachličky jsme našli původně na Pinterestu, jsou od německého designéra Sebastiana Herknera a vyrábí je keramička Kaufmann Keramik. Jejich barva navazuje na atmosféru starých horských chalup, naopak tvarem přinášejí prvek současnosti a elegance.” I přesto, že se jedná o novostavbu se třemi byty, dodá víkendové bydlení v obklopení hor právě díky důmyslným architektonickým prvkům nádech staré světnice.
Vstup do apartmánu je veden shora přes malou předsíň dřevěnými schody rovnou dolů do obytné části. Dispozice bytu odpovídá zasazení celého domu do kopcovitého terénu, architekti ji pak upravovali pouze minimálně, především tak, aby interiér odrážel charakter krajiny.
Z rozměrných oken je vidět do okolí na střechy chalup víkendových obyvatel, kteří s rostoucí tendencí osidlují české vrcholky. Moderní developerský projekt dotváří horský ráz sedlovitou střechou, dřevěným obložením i kamenným soklem a v jeho blízkosti najdeme začátky turistických tras vedoucí do žulových vrcholků a četných rašelinišť. „Do hor jezdíme prakticky každý víkend. V Jizerských horách máme přátele, jsou dobře dostupné z Prahy a jezdili jsme tam od dětství – lyžovat, na běžky, na výlety,” doplňují majitelé.
Sama architektka pochází ze Šluknovského výběžku a ke studiu architektury se dopracovala přes střední školu sklářskou v Kamenickém Šenově, kde si rozvinula i velký cit pro detail. „Mnohem lépe se mi pracuje s kresbou, kde myšlenky plynou přímo z hlavy přes ruku na papír, spíše než s 3D modely.” To vše se propsalo i v bytě v Jizerských horách, kde s vytříbeným smyslem pro detail navrhovala například výdech z kamen tak, aby přesně navazoval na volánky kachliček. „Ručně jsme několikrát obkreslovali obrysy kachlového obložení, aby výdech přesně navazoval i na lehké nepravidelnosti.“
Černý element perfektně a hlavně nenápadně zapadl do zeleného obrazu kachlí ne nepodobnému starým chalupářským pecím. Mezi další výrazné citace horských stavení patří především dřevěné obložení stropu z prken pokládaných přes sebe a evokujících tradiční trámoví, tvarosloví jídelního stolu i lavice v kuchyni.
Práce s přírodními materiály, jako je dřevo a kámen, je Markétě Bromové přirozená. Navazuje tím na svůj semestr u architekta Martina Rajniše, který hojně využívá pro svou tvorbu právě neošetřené dřevo. „Jeho krása spočívá v tom, že stárne spolu s námi, jako kůže.
Když sedíte u dřevěného stolu, je to vždycky příjemnější na omak než sklo nebo kov,” doplňuje Bromová. I beton vnímá jako přírodní materiál, na kterém ráda pozoruje jeho patinu a procesy života. Dřevěné plochy doplňují betonové desky, ať už v kuchyni, či hlavní koupelně. Záměrem bylo vyrobit poměrně objemnou linku o tloušťce téměř deseti centimetrů, což se i pro zkušeného výrobce ukázalo jako nová výzva. Nakonec ale vyšla dokonale a kuchyňská pracovní deska se mohla stát rovnocenným partnerem betonovému podstavci krbu, který nepřerušovaně pokračuje jako rám rohové pohovky. Právě tento kout je za zvuku praskání roztopeného krbu nejoblíbenějším místem majitelů, kteří si zde chtěli vytvořit zcela unikátní atmosféru.
Důležité však bylo také pojednání praktických prvků víkendové domácnosti. Majitelům šlo o to, aby byl apartmán přátelský pro děti a materiály nijak netrpěly pod divočejším uživáním. Praktičnost jako základ zadání spíše než nutný kompromis zarezonovala i u architektky. „Možná je to tím, že mám malé dítě a nerada uklízím, praktická řešení proto vnímám jako nezbytnost k pohodlnému životu,” přemýšlí Bromová. Jídelní stůl tak nese nános několika vrstev ochranného laku a podlaha místo dřeva zase betonovou stěrku. „Opravdu mě baví si s klienty o zadání povídat a zpracovávat jejich různé podněty,” říká s upřímnou radostí architektka. Současná sednice i zbytek apartmánu, který z těchto rozhovorů vznikl, odráží nejen ráz Jizerských hor, ale především tuto autentickou radost.
Zdroj: Autorský článek