Přímo v centru Paříže se nachází oblíbená čtvrť Le Marais. Překypuje luxusními bary, trendy restauracemi, uměleckými galeriemi, módními butiky, ale také historií místní židovské komunity. Najdete tu třeba secesní synagogu z roku 1913, kterou navrhl Héctor Guimard, dobroty z místních podniků jako Sacha Finkelsztajn, L‘as du Falafel či Florence Kahn nebo Muzeum židovského umění a historie, které se pyšní díly Marca Chagalla a Amedea Modiglianiho.
Příznivé pařížské podhoubí
To vše vytváří ideální podhoubí pro Le Grand Mazarin, který otevřel teprve v polovině září na rohu Rue des Archives a Rue de la Verrerie. Na první pohled nenápadná, a přitom naprosto pompézní óda na kulturní tradice východní Evropy, aškenázskou kuchyni i francouzské řemeslné dědictví je v pořadí čtvrtou adresou Maisons Pariente, rodinné značky luxusních butikových hotelů. Ti pro realizaci svého prvního přírůstku v hlavním městě angažovali crème de la crème designu, gastronomie i umění: studio MBDS v čele se švédským designérem Martinem Brudnizkým, izraelskou šéfkuchařskou celebritu Assafa Granita nebo věhlasnou francouzskou kurátorku Amélie du Chalard.
Když se staví na historii
Jestliže samotný název odkazuje na kardinála Mazarina, významného diplomata a státníka ve službách Ludvíka XIV., také budova ze 14. století má pozoruhodnou historii. Původní sídlo biskupů bylo dvě stě let po založení rozebráno na několik obytných domů. Během divoké éry třicátých let minulého století, ve francouzštině známé pod názvem „les années folles“, se z budovy stalo vyhledávané místo pro společenské večírky a setkávání celebrit i prominentních politiků.
Svět barev, textur a materiálů
Dnes své nejlepší karty jen tak na odiv nevystavuje. Uvítá vás nenápadná lobby v zelenohnědých odstínech, s níž kontrastují pouze sytě fialové uniformy personálu. Poté se už před vámi rozvine nespoutaný svět barev, textur a materiálů, z nichž vyzařuje výstřední, a přitom elegantní luxus. Jednoduchost a teplo zároveň ve vás rychle vyvolají hřejivý pocit zimního odpoledne stráveného u babičky, ze kterého se vám bude jen těžko odcházet.
Vítejte u Wese Andersona
Inspirací rafinovaného designu Martina Brudnizkého byly francouzské literární salony 17. století a – jak jste možná už sami rozklíčovali – pastelová estetika filmů Wese Andersona. Svérázné prvky zakomponoval doslova na každém rohu: starožitný nábytek, ručně tkané gobelíny nad postelí, barokní humři ukrytí v motivech tapet, vintage předměty ulovené na bleších trzích a téměř pět set uměleckých děl rozesetých po celém hotelu. Vrchol požitkářského odpočinku na vás čeká ve vyhřívaném bazénu. Stropní klenbu zdobí ručně malovaná freska s antickými motivy od pařížského umělce Jacquese Merleho.
Gastronomické vábení
Samostatnou kapitolou je restaurace Boubalé. V ní michelinský šéfkuchař Assaf Granit skládá skrze své kulinářské umění poctu aškenázským babičkám z východní Evropy. Krajkové ubrusy, starožitné sklo, vzorované závěsy a porcelánové talíře – to vše vytváří dokonalou atmosféru pro srdečné, ale gastronomické pojetí tradičních pokrmů jako kneidlach, gravlax nebo jablečný štrúdl. Dřevěný nábytek i úchvatné barevné stropy s rostlinnými motivy má na svědomí Ateliers Gohard, jejichž dekorativní umění zdobí sochu Svobody nebo palác ve Versailles.
Hotel Le Grand Mazarin si zamilujete
Po lahodné večeři si odpočinete v zimní zahradě, kterou španělská ilustrátorka Sophia Pega oblékla do výjevů inspirovaných tarotovými kartami a architekturou Le Marais. Ale možná, že už slyšíte hrát jazz ze suterénu – právě tam ožívá několik nocí v týdnu tajný kabaret. Mobilní telefony nechte na pokoji, nejsou povoleny. Le Grand Mazarin se vám vryje pod kůži i bez nich.
Zdroj: autorský článek