Dva charaktery rozložené do tří pater
Cesta pouze na pár desítek minut z města, cítíme se však jako bychom překonali nejen kontinenty, ale i desetiletí. V domě mladé rodiny nás hned při příchodu přivítá stylové klasické Porsche z 60. až 70. let, které majitelé, ať již naschvál či náhodou, perfektně sladili se vzezřením zbytku domu. Hlavní inspirací při plánování výstavby jim totiž byly projekty vyrůstající v Los Angeles v polovině minulého století. Vozidlo obcházíme a necháváme se přenést. Naše první kroky nás zavádí do obývacího pokoje, ve kterém nás na první pohled upoutá nepatrný souboj tvarů, který svádí dřevěné obložení stěn s čtvercovým kobercem. Otevřený prostor tohoto pokoje následně elegantně přechází do kuchyně s jídelnou, ze které lze dále přejít do dětského křídla, křídla pro hosty s pracovnou i do víceúčelové herny. Z přízemí je navíc možné volně proplouvat mezi zahradou s bazénem, schovanou v nitru domu, a zbytkem interiéru.
Vřelý design vzdávající hold moderně
Stejně jako okolní příroda vás i interiér domu obejme všudypřítomný klidným charakterem. Nejedná se však o klid ledový, naopak, interiér je příjemný a zabydlený díky vyváženosti výrazných prvků ve spojení s přírodními materiály. „V každém z prostorů panuje neuvěřitelně uklidňující atmosféra, která však zároveň vzbuzuje zvědavost při zkoumání detailů i potěšení z toho, jak design dokáže každodenní úkoly přetvořit v radostnou aktivitu," doplňuje interiérový designér Nickolas Gurtler, který za projektem stojí.
Inspirovat se u ikon
„Prohlíželi jsme si spoustu referenčních snímků domů postavených v Kalifornii, a to jak v současném kontextu, tak v tom historickém. Nejvíce nás zaujaly slavné domy jako Stahlův a Schindlerův či rezidence Sheats-Goldstein," vysvětluje Nickolas Gurtler. „U všech třech na mně zanechal dojem pocit nadčasovosti, použití betonu i obecná forma domů. Dýchá z nich atmosféra nenucené elegance, kterou jsem chtěl vytvořit pro naše klienty - například dům Schindler s teplými dřevěnými trámy v kontrastu s chladnými monolitickými betonovými formami měl silný vliv na návrh kuchyně.” Stahlův dům se svou vnitřní a venkovní architekturou a způsobem, jakým se dům otáčí kolem bazénu, naopak ovlivnil architektonické uspořádání, které pro tento australský dům navrhl architekt Dorian Morelli.
Neutrální a zemitá paleta, která obstojí ve zkoušce časem
Odstíny šedé, ostrá bílá a hnědá – barvy které nikdy nevyjdou z módy a dodají interiéru na nadčasovosti – jsou dále doplněny odstíny zelené barvy, jež designér použil napříč místnostmi a umně tím propojil interiér s venkovní zelení. Pozorné oko v interiéru také spatří opakující se sytě červenou. Použitím této kombinace domov získal na vřelosti. „Tyto tóny pomáhají dodat teplo a život neutrálním tvrdým materiálům použitým v interiéru,” vysvětluje Nickolas. Barvy totiž promyšleně doplňují i interiéru dominující přírodní materiály, jako jsou kámen, dřevo, bílá benátská omítka, nerezová ocel a další stříbrné kovy. „V používání materiálů ze země je jistý luxus. Kombinace jejich zpracování a ruční úpravy vytváří vrstvy krásy. Benátskou omítku a beton jsem vybral pro jejich nadčasovost – používají se již od starověku a i nyní působí moderně," uzavírá naší prohlídku Nickolas.
Zdroj: autorský článek