„Pojďme si zahrát hru. Jaký obraz z obývacího pokoje byste si vybrala a jaký váš partner, kamarád nebo kolega? Zkuste se do toho druhého a jeho vkusu vžít, spoustu vám toho o něm napoví,“ popisuje mi svou oblíbenou kratochvíli Donald Lyons, zatímco jeho partner Richard Weinberg se usmívá a souhlasně přikyvuje. „Stačí být pozorný. Pokud má člověk alespoň trochu otevřené oči, umění ho toho dokáže o světě kolem i o něm samém a jeho blízkých spoustu naučit!“
Donald s Richardem se do Prahy přestěhovali po dlouhých letech strávených v Americe a jejich láska k umění je očividná už při vstupu do bytu, kterému kraluje rozměrný lustr od Reného Roubíčka a o něco menší kabinet kuriozit se spoustou drobných amuletů a starožitných sošek.
„Člověk by řekl, že když je Donald starší a já mladší, budeme mít i tomu odpovídající umělecký vkus. U nás je to ale právě naopak: mě baví starší věci a jeho moderní a současné od mladých umělců, takže se v tomto skvěle doplňujeme,“ vypráví Richard. Oba navíc v interiéru těší různorodé kousky kombinovat, a tak tu vedle sebe najdeme starožitná křesla z paroží ze Schwarzenberské sbírky, konceptuální malbu z veletrhu Art Basel za několik set tisíc i úlovek z bleších trhů za pár stovek.
„Naším cílem bylo, abychom se doma cítili maximálně komfortně. Je to především naše bydlení, a ne muzeum. Chceme si věci, které sbíráme, užívat, a ne je mít někde uskladněné a jen čekat, než se zhodnotí. Kvůli tomu do umění neivestujeme, jen si bez něj už nedokážeme život představit,“ přibližuje mi Donald, který od svých jednadvaceti pracoval v oblasti luxusního maloobchodu pro značky jako Gucci, Armani, Loro Piana nebo Salvatore Ferragamo.
Jelikož v neustálém obklopení krásnými věcmi strávil velkou část svého života, staly se pro něj automatickou součástí bytí. Poslední jeho práce v USA ho z Chicaga, kde se s Richardem seznámili, zavedla k Brioni ve slunném Miami. „Byl jsem všude po Evropě, ale nikdy předtím v Čechách. Až s Richardem, který se tu narodil, jsme sem začali jezdit a já se zamiloval do místní architektury, historie, a nakonec i lidí. Lítali jsme do Prahy pravidelně čtyřikrát do roka za jeho příbuznými a v určité fázi si řekli, že to je místo, kde bychom chtěli v budoucnosti bydlet. Jednoho rána jsme v posteli pili kávu a napadlo nás: ‚Na co ještě čekáme? Jedeme!‘ A skočili jsme do toho rovnýma nohama – sbalili své životy a byty v Chicagu i Miami do několika kontejnerů a přestěhovali se sem,“ sugestivně líčí Donald a člověk se náhle ocitá na dobrodružství v cizí zemi s ním.
Původním povoláním bankéř a obchodník s akciemi Richard se mezitím věnoval čím dál tím více obchodu s uměním, takže ze situace přirozeně vyplynulo, že koníček zkusí v Čechách proměnit v plnohodnotný byznys. Před dvěma lety proto ve Vršovicích založil vlastní aukční dům Weinberg, který kromě služeb kamenné pobočky nabízí i dražby online. S Donaldem mají oba cenné zkušenosti s profesionálním klientským servisem, který je pro ně ve vlastním podnikání stěžejní, a rádi by se zasadili o to, aby byl považován za zcela automatický i u nás.
Když se do bytu s vysokými stropy v Praze 2 stěhovali, bylo v něm jen základní vybavení a visela tu jediná žárovka. Než dorazily kontejnery s věcmi, přespávali po hotelech, ale výjimkou nebylo ani nocování na zemi. Pak už ale netrvalo dlouho, a všechny předměty v novém bydlení našly své místo. Každý ze čtyř pokojů bytu pojali trochu odlišně: kamkoli se u nich podíváte, zaujme vás jiné téma, ale zároveň spolu interiér bude stále souviset. Každé místnosti tak dominuje jiný exponát, který k sobě přitahuje nejvíc pozornosti a ostatní doplňky ho dále rozvíjejí. Žádná barva tu není zakázaná, různorodou paletu však drží při zemi neutrální nábyteka množství židlí, které patří k Donaldovým sběratelským slabostem podobně jako spousta obrazů a fotografií, kterými jsou zdi zaplněné na maximum.
Jaký by se asi líbil vám a jaký vašemu partnerovi? Já bych měla vybráno pro nás oba.