Materiálové experimenty
Keramik Ľubomír Ontkóc představí autorskou technologii roztavené žuly na porcelánu ve vázách a objektech FlyStone. S rohovinou vodního buvola pracuje český konceptuální šperkař Martin Papcún, který z křehkého materiálu sochá prémiové umělecké brýle. Jeho niche kolekce je zenovým cvičením ve zpracování náročné přírodniny a zprávou o vytříbené osobnosti jejich nositele. Každý model navíc označuje datem, kdy byly vyrobeny. Mezi objektem a funkčním předmětem se pohybují stolní zrcadla Alkali Sáry Matysové a Ihora Sabadoshe, kteří budou letos na Designbloku poprvé vystupovat pod značkou IHOR. Základna zrcátek využívá taveninu z poškozených skleněných korálků Preciosa, jež vychází z předchozí práce designérky na kolekci Elementa. Inovativní materiál sbíral úspěchy už na loňském Dutch Design Weeku a další na něj určitě čekají i letos.
Váza FlyStone, ontkoc.sk, 13 500 Kč; brýle No. 4, www.papcun.net, od 950 eur/ks; zrcadlo Alkali, www.ihor.cz, cena na dotaz
Plná knihovna fantazie
Pryč se stereotypními představami o pohádkových bytostech, sladkých barvách a předem daných kombinacích! Nové skládací sady Totemo od designérek Kateřiny Brůhové a Adriany Kováčové využívají základní stavební jednotky, jež se dají volně kombinovat do nejrůznějších objektů podle představivosti malých i velkých. U hraní děti mohou sedět na novinkové židli Elma od Tomáše Béma pro JR Interiér. Minimalistické a stohovatelné zpracování je maximálně bezpečné, redukuje výrobní náklady, čímž také rázně snižuje prodejní cenu.
Skládací sada Totemo, www.totemo.cz, od 1600 Kč/set; dětská židle Elma, www.jrinterier.cz, cena na dotaz
Otázka perspektivy
Namísto bylinek, které v původní rajské zahradě pěstovaly jeptišky na začátku 20. století, jsme v klášterním atriu vystavěli alegorické městečko. Vstupuje se do něj po ručně tuf tovaných schodech nové značky koberců Masopust designérky Anny Štěpánkové. Symbolickou zástavbu představuje trojice keramických váz z nové kolekce Blocks od Adély Bačové balancující na hranici užitého umění, sochařství a architektury, které na Designbloku doplní keramické stolky příbuzného tvarosloví. Osvěžení na sluncem vyprahlém betonu poskytuje model fontány z trojdílné kolekce The Fountain od Petra Vykoukala a Natálie Navrátilové s chrličem ve tvaru ptáčka.
Koberec Schody na druhou stranu, www.masopust.store, 35 000 Kč; vázy z kolekce Blocks, www.adelabacova.cz, od 2990 Kč; fontána z trojdílné série The Fountain, IG @vykoukal_navratilova, od 30 000 Kč/ks
Proti zvyklostem
Designérky Lenka Preussová a Anna Leschingerová se rozhodly poprat s podobou akustických panelů a vymyslely ztvárnění, které se blíží autonomním uměleckým dílům. Ty jejich navíc regulují tok zvuku v místnosti nebo fungují jako doplňkové osvětlení. Proti proudu jdou i vlněné koberce Masopust designérky Anny Štěpánkové. Do útoku na letošním Designbloku pošle nezvyklé tvary, různé výšky zástřihu a silné emoce, které její díla vzbuzují. Také designéři Antonín Tomášek a David Síla vystupují z řady a v říjnu v klášteře představí variabilní kolekci na čaj a kávu Solo, kterou navrhli pro porcelánovou manufakturu Rudolf Kämpf. Její komponenty se dají vzájemně kombinovat, a vytvářet tak originální sestavy zákazníkovi na míru.
Kolekce podsvětlených akustických panelů Eclipse, lappastudio.com, od 9500 Kč; koberec Terrazzo, www.masopust.store, 55 000 Kč; konvice S a L z kolekce Solo, www.rudolfkampf.cz, www.netoliko.cz, cena podle kombinace
Celý článek najdete v podzimní vydání Elle Decoration Česko, které si můžete objednat do vlastní schránky s poštovným zdarma na tomto odkaze nebo ho pořídit na letošním Designbloku.
Designblok 2020 startuje 7. října 2020
Dobrá zpráva je, že se i přes všechna protipandemická opatření letošní Designblok koná. Aktuální informace hledejte na www.designblok.cz nebo Instagramu @designblok_prague. Informace o vstupenkách najdete zde.
Fotoeditorial vznikl exkluzivně pro podzimní vydání Elle Decoration Česko.
—
koncept a styling: Jana Murínová
foto: Petr Karšulín
asistentka: Marie Zdráhalová