Pokud se do Doubice vydáte od Krásné Lípy, k Fabrice vás nasměruje šipka na dřevěném plotu, která od silnice ukazuje do luk. Stezka vás povede přes zelený palouk, z jedné strany ohraničený hlubokými lesy, z druhé strany přiléhající k okraji vsi. Když už se vám na mysl budou drát pochybnosti o správnosti směru dnešní výpravy, narazíte na obří dřevěnou lžíci zkříženou s psacím perem, která je symbolem místní umělecké komunity. „Po jedné z návštěv nám ji zapůjčila Erika Bornová, která v galerii chystá výstavu s manželem Tomášem Císařovským. V plánu je okolí postupně sytit dalšími díly a vybudovat bychom chtěli i edukační přírodní areál pro děti,“ osvětluje na začátek Jaroslav Prokopec, absolvent Akademie výtvarných umění a provozovatel místní Fabriky Doubice. Byli to právě jeho rodiče, kteří opuštěnou niťárnu v 90. letech koupili a postupně z ní vybudovali centrum alternativní kultury pro místní obyvatele.
Neuvěřitelná proměna
Před třemi lety Fabriku převzal Jaroslav a začal ji proměňovat k obrazu svému. „Pravidelně pořádáme koncerty, výstavy a přednášky, fungujeme také jako zkušebna a nahrávací studio pro kapely, protože mimo jiné nabízíme ubytování až pro 34 lidí,“ říká a jmenuje hned několik populárních hudebníků, kteří ve vsi na Šluknovsku nedávno koncertovali: Mutanti hledaj východisko nebo skupina P/\ST. Když přišla pandemie, rozhodl se Jaroslav s manželkou Rozálií působnost Fabriky rozšířit. Jelikož oba pocházejí z uměleckého prostředí, padla volba přirozeně na galerii. Původní koňské stáje přeměnili na „bílou kostku“ o rozloze 86 metrů čtverečních a záměrně jí ponechali původní exteriér a proporce.
Jako na Divokém západě
Zvenku připomíná country salon někde na Divokém západě, uvnitř však disponuje plnohodnotným galerijním interiérem, který mohou umělci pojmout dle svého. Výstavy v Galerii Cifra spolu s dalšími členy týmu – Nikol Lourkovou, Lukášem Koppem a Michalem Hančovským – pravidelně pořádají jednou za dva měsíce a jedná se o akce, na které se vyplatí přijet i ze vzdálených koutů republiky. Na vernisáži tu totiž běžně potkáte přední české umělce, jako jsou Petr Písařík, Jiří a Markéta Černičtí, Johana Střízková nebo Vladimir 518. Ideální příležitost spojit výlet do krásné přírody s kulturním zážitkem!
Galerii Cifra doporučujeme navštívit v den vernisáže nebo si objednat soukromou prohlídku předem na e-mailu [email protected] či Instagramu @cifragallery, kde také najdete aktuální výstavní program. Nejbližší vernisáž maleb Davida Hanvalda se koná 1. října. Nad galerií se dá nově i ubytovat v soukromém apartmánu a být tak v bezprostředním kontaktu s uměním a přírodou Českého Švýcarska. Ceny začínají na 3000 Kč/noc.
Text: Eva Slunečková
Zdroj: ELLE Decoration, Wikipedia Commons