Probudíte se a přes mlhu linoucí se údolím z terasy se zahledíte na zvlněný obzor. Vzduch je zrána chladný, cítíte každý nádech a je to zážitek jako z jiného světa. Kolem je ohlušující ticho – alespoň vám to tak připadá, než si uvědomíte, že jen chybí hluk dopravy. Ve skutečnosti kolem vás zpívají desítky ptáků, možná jste jich tolik najednou ještě nikdy neslyšeli a každý ten trylek na vás působí jako účinný vitamin…
Právě jste se ocitli v jednom ze tří chatových domků na samém okraji Chráněné krajinné oblasti Šumava, které tu vystavěl architekt Petr Souček spolu s investorem Michalem Mahďákem, spolumajitelem Café Sladkovský v pražských Vršovicích. Prvotní myšlenka postavit rekreační obydlí obklopené neporušenou přírodou se v hlavě Michala Mahďáka urodila už v roce 2016 – tedy ještě před vypuknutím pandemie covid-19, jež vedla k velkému zájmu o glamping. Pozemek vhodný pro svůj záměr našel o rok později na západním okraji Chráněné krajinné oblasti Šumava, zhruba uprostřed pomyslného trojúhelníku, jehož vrcholy tvoří města Klatovy, Nýrsko a Železná Ruda. Spolu s architektem začali přemýšlet, jak projekt koncepčně uchopit a domky co nejpřirozeněji zasadit do okolní krajiny. Dnes jsou chatky harmonicky začleněny do původního mokřadu s divokou vegetací a díky počtu nesou upřímný název Tři domky.
Díky velkorysým panoramatickým oknům máte pocit, že jste součástí nezkrocené přírody i vy sami. Díváte se skrze ně do krajiny a jako by mezi vámi a ovocnou alejí se vzduchem prosyceným jablečnou vůní nebyla žádná překážka, jako byste seděli přímo pod stromem. Každou buňkou nasáváte pohodu a klid.
Domky se od sebe liší svým tvarem, velikostí i prostorovou dispozicí. Minimalistické a především funkční interiéry však mají jednotné pojetí, jemuž dominuje světlá překližka v kontrastu s tmavou dubovou podlahou. Obývací pokoj je vždy propojený s kuchyní a jídelnou, podkrovní ložnice jsou přístupné z obytných prostorů. Nechybějí ani krbová kamna, která interiérům dodávají útulný charakter nejen v zimě, ale i v chladnějších letních nocích. K dispozici je i dříví nebo sekera, pokud by se návštěvníkům zachtělo odpočinout si i fyzickou prací. Ač chatky z jedné strany přímo sousedí se silnicí, aut kolem nich projede během dne minimum. Stejně tak v okolí vesnice, v níž trvale žije pět desítek osob, spíše než na člověka narazíte na zatoulané hejno hus z nedalekého statku. Decentní dřevostavby ve svažitém terénu s přírodou pojí i výběr materiálů – obložení fasády neohoblovanými deskami z modřínu a střecha z matného černého plechu.
Největší z domků je Hruška. Ložnice v jejím horním patře má navíc podkroví na spaní, které bylo navrženo s myšlenkou na dětské návštěvníky. Velkorysý prostor je zcela otevřený, jednotlivé účelové sekce od sebe oddělují pouze lýkové sítě. Název domku Vyhlídka upomíná na panoramatická okna s prostornou terasou a ze všeho nejvíc připomíná loď vznášející se nad krajinou. Dřevěný nábytek, pohovka a krb s pohodlnou kuchyní tvoří sladěný celek. Trojici uzavírá Ateliér, nejvýstřednější stavba s pásem oken na východ a západ. Stojí za starou vrbou uprostřed pastvin s pasoucími se stády. I v něm najde návštěvník vše, co potřebuje.
Hrubou stavbu Tří domků včetně střechy realizovala firma Palis Plzeň, o vnější plášť, interiéry a terasy se postaral investor vlastními silami. Rozlehlý pozemek dopřává jednotlivým domkům soukromí, nemusíte se bát, že váš odpočinek někdo naruší. Klid podporuje i orientace oken a teras. Každou z chatek zásobuje pitná voda z vlastní vrtané studny. Širší okolí nabízí spoustu cílů pro pěší turistiku nebo cyklistiku. Toužíte-li po restartu v lůně přírody, víte, kam zamířit: tam, kde do kopců stoupá vůně jabloňového sadu.
Zdroj: Elle Decoration