Rafinovaná diskrétnost: Nový byt pro mladou rodinu cestovatelů

„Největší inspirací pro nás byli sami majitelé,“ říká architektka Martina Urbanová. „Celá přestavba byla v tomto ohledu jednoduchá, protože majitelé věděli, co chtějí, a zároveň mají vysoké estetické cítění. Naším úkolem tedy bylo jen vést je a dostat společně z prostoru to nejlepší. Kladli jsme důraz na to, aby se jejich styl propisoval celým bytem, my ho jen podpořili a sjednotili. Příjemnější spolupráci si těžko umíme představit,“ doplňuje. Manželský pár za architekturou a designem procestoval kus světa. „Navštívit Farnsworth House podle projektu Ludwiga Miese van der Rohe, dům a studio manželů Eamesových v Los Angeles, dům Donalda Judda v Marfě nebo Georgie O’Keeffe v Novém Mexiku pro nás bylo splněným snem a velkou inspirací,“ vyprávějí s nadšením a ani se nechce uvěřit, že ani jeden se profesně nevěnuje oblasti architektury, designu či umění.

 

Výsledkem půlroční rekonstrukce je minimalistický a nadčasový interiér.

 

Když se spojí vášeň pro cestování a architekturu

Ve třípokojovém bytě se ve velké míře podařilo zachovat původní prvky a materiály, jako jsou parkety, dveře a okna, která prošla důkladnou repasí. Nejobtížnější bylo změnit dispozici bytu a propojit kuchyni tak, aby do prostoru přirozeně zapadla a volně se prolnula s obývacím pokojem. „Bourali jsme část nosné stěny a měnili orientaci, aby se dostala do středu dispozice a dění v bytě,“ vysvětluje architektka. Kuchyně plynule vstupuje do obývacího pokoje v podobě vestavné stěny, jež v sobě ukrývá chladničku a spíž na potraviny. Na první pohled vás v bytě zaujme netradiční otevřená nika s poličkami, která nabízí velkorysý prostor pro přípravu kávy. „Poprosili jsme designéry, aby pro náš oblíbený nápoj vymysleli speciální místo. Vozíme si z cest zrna a hrnečky od místních výrobců nebo z bleších trhů. Rádi pak nad šálkem vzpomínáme na místa, která jsme navštívili,“ říkají manželé. Jejich tři velké vášně – design, cestování a káva – se prolínají celým interiérem. Zázemí bytu se podařilo vytvořit i díky úložným prostorám v nově vzniklé prádelně. „Trefit vestavěnou truhlařinu ale nebylo vůbec jednoduché, stěny i stropy jsou tu totiž neskutečně křivé, takže se dost upravovalo až na místě,“ vzpomíná architektka.

Rafinovaná diskrétnost: Nový byt pro mladou rodinu cestovatelů

Vintage nadčasovost

Mírnější barevnou paletu a monochromatický základ tvořený nábytkem na míru od šumperských truhlářů doplňují další kvalitní kusy lokální výroby i předměty dovezené z cest. Tak, jako se tu mísí česká výroba se zahraniční, spojují majitelé rádi úlovky z vintage obchodů se současnou tvorbou. „Žili a pracovali jsme v Perthu, Londýně a San Francisku, nejvíce věcí máme právě odtud. V zahraničí ale nakupujeme jen to, co se nám vejde do kufru,“ říkají s úsměvem a pohledem se dotknou růžové dřevěné továrny na komodě v obývacím pokoji, kterou si přivezli z Madridu.

Mohlo by se vám líbit

Retro byt v moderním převleku: Co vše se vejde na 55 metrů čtverečních

Jste připraveni vrátit se v čase a nadechnout se atmosféry minulých let, zatímco si užíváte veškerého pohodlí moderního života? Retro byt, zasazený v obytné budově ve starobylé termální vesnici Liptovský Ján, nabízí okouzlující spojení historie a moderního designu.
elle.cz

Rekonstrukce na míru mladým cestovatelům

Mimořádné pozornosti se dostalo osvětlení, které dodává bytu na hravosti. „Světla pro nás byla základem při vytváření interiéru. Většinu jsme měli vybranou předem a jen jsme se rozhodovali, kam je umístíme. Závěsné svítidlo Neverending Glory od Jana Plecháče a Henryho Wielguse pro Lasvit nám nejlépe sedělo do koupelny, kde přispívá k celkovému spa pocitu. Skvěle se v ní relaxuje,“ vysvětlují nečekané umístění. Nad jídelní stůl architekti zavěsili lustr FlowerPot VP7 od Vernera Pantona a dánské značky &Tradition, obývací pokoj zase rozsvěcuje nástěnná lampa belgického dua Muller Van Severen, čímž reagovali na přání majitelů použít spíše náladové světlo než jedno centrální. „Věříme, že se nám v bytě podařilo vytvořit nenápadný základ pro pečlivě vybrané prvky, které těší majitele,“ uzavírá architektka Martina Urbanová.

Mohlo by se vám líbit

Nově zrekonstruovaný dům daleko od hlučícího davu vás nadchne

Poblíž civilizace, a přesto na hony vzdálené každodennímu spěchu se nachází nově zrekonstruovaný dům rodiny Alexandera Haveldy a Magdy Marnell. Historie místa sahá do 18. století, domek je však plný moderního nábytku z celého světa i současného českého designu.
elle.cz

Zdroj: ELLE Decoration

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24