Barbie trhá rekordy
Hraný snímek o kultovní panence Barbie přišel do kin před týdnem a už stačil vydělat přes půl miliardy dolarů. Brzy čtyřicetiletá Greta Gerwig tím překonala rekord, který dosud držela režisérka Patty Jenkins se svým fimem Wonder Woman a má ty nejlepší předpoklady, aby se stala přední hollywoodskou režisérkou. Inu, ona už jí vlastně je. Na režisérskou židli vedla její cesta poměrně přímo.
Láska k filmu
Ke kinematografii ji přivedli její rodiče, kteří ji už odmala brali na různá představení. Greta, trpící poruchou pozornosti, sama sebe popsala jako „intenzivní dítě“ a věnovala se tanci, šermu, divadlu a hudbě. Vystudovala univerzitu a získala na ní titul z angličtiny a filozofie. Film ale byl tím, co ji přitahovalo nejvíce. Nejprve debutovala jako herečka, a to v nezávislém filmu LOL Joa Swanberga. Spolu natočili ještě další dva filmy v žánru mumblecore Hannah jde po schodech a Noci a víkendy, které vynikaly improvizovaným hraním i dialogy. Důležitým pro její kariéru se stal rok 2010, kdy ji do svého filmu Greenberg obsadil režisér Noah Baumbach. Hereckým partnerem jí byl Ben Stiller a tím životním se stal právě zmiňovaný Baumbach. S o čtrnáct let starším režisérem dodnes tvoří partnerský i tvůrčí tandem. Gerwig hrála a podílela se na scénáři Baumbachova filmu Frances Ha, za který získala nominaci na Zlatý glóbus, a Mistress America.
Miláček kritiky
Témata dospívání, kterých se dotýkala i většina předchozích filmů, zpracovala ve svém režisérském debutu Lady Bird. Zčásti autobiografické a melancholicky laděné drama skvěle hodnotili jak diváci, tak filmoví kritici. Lady Birdsi vysloužil šest oscarových nominací včetně těch za nejlepší film, nejlepší režii a původní scénář, které šly přímo na konto Grety Gerwig. Nominace sice neproměnila, ale úsilí se jí vrátilo hned v následujícím filmu Malé ženy, kde se opět ujala scénáře a režie. Adaptace literární klasiky od Louisy May Alcott vynikla báječným obsazením v podobě Meryl Streep, Emmy Watson, Florence Pugh nebo Timothée Chalameta. Malé ženy získaly opět šest oscarových nominací a úspěšné byly v kategorii Nejlepší dobové kostýmy.
Růžové šílenství
Na filmu o panence Barbie Gerwig rovněž spolupracovala se svým manželem Noahem Baumbachem. Společnosti Mattel a Warner Bros. nechaly tvůrčí dvojici volnou ruku, a to se jim více než vyplatilo. Film, který vznikal s královským rozpočtem 140 milionů dolarů, jen za první víkend po svém uvedení vydělal v USA 155 milionů dolarů. Všechno naznačuje tomu, že zisk překročí miliardu dolarů. Odpovídá tomu i šílenství, které se kolem Barbie strhlo. Diváci chodí do kina oblečení do růžové, obchody nabízí limitované kolekce, restaurace Barbie menu a dokonce i Google se po zadání hesla Barbie nebo čemkoli s ní souvisejícím zahalí do růžové. Nikdo nepochybuje, že si po takovém úspěchu Greta Gerwig konečně sama odnese zlatou oscarovou sošku.
Zdroj: Wikipedia, guardian.com, collider.com, kinobox.cz