Zrození hvězdy
Umm Kulthum se narodila 30. května 1904 do atmosféry egyptské vesnice Tamay al-Zahayra v deltě Nilu. Od dětství projevovala hudební nadání a neobyčejný vokální rozsah a netrvalo dlouho, než tento jedinečný talent rozpoznal její otec, místní imám. Ten její nadání podporoval a přizval ji ke svému boku, když vystupoval na vesnických svatbách a místních festivalech. Tehdejší kulturní normy ji donutily maskovat své skutečné pohlaví a skrývat se za klučičí vizáž. To však naštěstí nemusela podstupovat věčně, a když se v roce 1923 přestěhovala do Káhiry, jednoho z nejlukrativnějších míst na Blízkém Východě, její kariéru čekalo strmé stoupání do výšin mezinárodního uznání.
Vzestup ke slávě
Na počátku své oslnivé kariéry se setkávala s výsměchem za její venkovské způsoby vyjadřování a oblékání. Sofistikovanost si však rychle osvojila, a to především díky studiu tvorby uznávaných umělců a zpěvu pro bohaté ženy, jejichž způsoby napodobovala. Pozornost v odvětví, kterému dominovali muži, si získala i svou asertivní povahou a rozsáhlými kulturními znalostmi. Její písně nesly náboženskou a nacionalistickou tematiku, jedna z nich se v letech 1960 až 1979 stala dokonce egyptskou státní hymnou. Několikrát zpívala i pro egyptského vůdce Gamala Abdel Nassera, v jehož úzkých kruzích se pohybovala. Možná i to jí vyšlapalo cestu pro působení v některých státních funkcích, které se týkaly právě kultury.
Umm Kulthum, jediná svého druhu
V roce 1926 podepsala zpěvačka svou první nahrávací smlouvu a její popularita už dále jen rostla. Její schopnost zahalit texty písní do hlubokých emocí vytrhla posluchače z denní reality a vtáhla je do jiného světa. Emotivní zpěv, silný hlas a schopnost komunikovat s publikem ji odlišovaly od běžných hudebních vystoupení. Její koncerty se staly velkolepou událostí, která přitahovala tisíce fanoušků nejen z Egypta, ale z celého arabského světa. Byla schopna zpívat několik hodin v kuse, což u tohoto hudebního žánru znamenalo třeba pouhých 5 písní. Její nevídaný vztah s obecenstvem můžeme popsat pouze jedním slovem, který nemá ekvivalent v češtině ani angličtině – slovem tarab. Tarab je arabský koncept, který se týká hlubokého propojení hudby, interpreta a publika. Zpěvák přenáší své hluboké city a vášně skrze svůj hlas a interpretaci, zatímco hudba podporuje tuto emoční expresi. Publikum je zahrnuto do této emocionální vlny a může zažít stav extáze nebo transcendentního spojení s umělcem a hudbou. Umm Kulthum je zářným a nejznámějším příkladem umělce, kterému se to podařilo.I proto pro ni neexistuje žádný ekvivalent bližší našemu světu a její hudební odkaz je ojedinělý.
Srdce národa
Kulthum brzy spolupracovala s významnými textaři a skladateli, jako byli Ahmad Rami a Riad al-Sunbati, čímž vytvořila nezaměnitelný repertoár, který jí zajistil neotřesitelné místo v hudebním světě. Během své kariéry Umm Kulthum nesla v sobě hlas a touhy egyptského lidu. Její písně byly často spojovány s důležitými okamžiky a událostmi v historii země. Například během egyptské revoluce v roce 1952 se její písně staly hymnou odporu proti koloniální nadvládě.
Umm Kulthum zemřela 3. února 1975 a zpráva o její smrti vyvolala tak intenzivní smutek napříč arabským světem, že zvedl miliony lidí, aby šli uctít její památku na pohřební průvod. Její odkaz ale žije dál a její vliv na hudbu, kulturu a společnost je nepopiratelný. Umm Kulthum se stala hudební ikonou a zároveň symbolem síly, vášně a výjimečnosti.
Zdroj: britannica.com, arabnews.com, scroll.in