Umm Kulthum: Hlas, který hypnotizoval arabský svět

Zrození hvězdy

Umm Kulthum se narodila 30. května 1904 do atmosféry egyptské vesnice Tamay al-Zahayra v deltě Nilu. Od dětství projevovala hudební nadání a neobyčejný vokální rozsah a netrvalo dlouho, než tento jedinečný talent rozpoznal její otec, místní imám. Ten její nadání podporoval a přizval ji ke svému boku, když vystupoval na vesnických svatbách a místních festivalech. Tehdejší kulturní normy ji donutily maskovat své skutečné pohlaví a skrývat se za klučičí vizáž. To však naštěstí nemusela podstupovat věčně, a když se v roce 1923 přestěhovala do Káhiry, jednoho z nejlukrativnějších míst na Blízkém Východě, její kariéru čekalo strmé stoupání do výšin mezinárodního uznání.

Mohlo by se vám líbit

Mata Hari: exotická tanečnice a tajemná špionka plná kontroverze

Život záhadné, svůdné ženy se stal legendou, která fascinuje dodnes. Její osud spojoval tanec se špionáží, a to všechno v období jednoho z nejzásadnějších okamžiků evropských dějin. Nabízíme vám bližší pohled na osud záhadné ženy, která se stala jednou z nejkontroverznějších žen své doby.
elle.cz

Vzestup ke slávě

Na počátku své oslnivé kariéry se setkávala s výsměchem za její venkovské způsoby vyjadřování a oblékání. Sofistikovanost si však rychle osvojila, a to především díky studiu tvorby uznávaných umělců a zpěvu pro bohaté ženy, jejichž způsoby napodobovala. Pozornost v odvětví, kterému dominovali muži, si získala i svou asertivní povahou a rozsáhlými kulturními znalostmi. Její písně nesly náboženskou a nacionalistickou tematiku, jedna z nich se v letech 1960 až 1979 stala dokonce egyptskou státní hymnou. Několikrát zpívala i pro egyptského vůdce Gamala Abdel Nassera, v jehož úzkých kruzích se pohybovala. Možná i to jí vyšlapalo cestu pro působení v některých státních funkcích, které se týkaly právě kultury.

Mohlo by se vám líbit

Silné, odhodlané a charismatické: Ženy, které píšou dějiny

Politika a vedení státu není nic pro slabé povahy. A mělo se za to, že ani pro slabé pohlaví. Tyto ženy však prokázaly, že i přes svou křehkou konstituci dokáží rozhodovat, velet a řešit problémy se stejnou razancí jako muži. Neztratily přitom nic ze své ženskosti a půvabu. Toto jsou ženy, jejichž jména by si svět měl pamatovat.
elle.cz

Umm Kulthum, jediná svého druhu

V roce 1926 podepsala zpěvačka svou první nahrávací smlouvu a její popularita už dále jen rostla. Její schopnost zahalit texty písní do hlubokých emocí vytrhla posluchače z denní reality a vtáhla je do jiného světa. Emotivní zpěv, silný hlas a schopnost komunikovat s publikem ji odlišovaly od běžných hudebních vystoupení. Její koncerty se staly velkolepou událostí, která přitahovala tisíce fanoušků nejen z Egypta, ale z celého arabského světa. Byla schopna zpívat několik hodin v kuse, což u tohoto hudebního žánru znamenalo třeba pouhých 5 písní. Její nevídaný vztah s obecenstvem můžeme popsat pouze jedním slovem, který nemá ekvivalent v češtině ani angličtině – slovem tarabTarab je arabský koncept, který se týká hlubokého propojení hudby, interpreta a publika. Zpěvák přenáší své hluboké city a vášně skrze svůj hlas a interpretaci, zatímco hudba podporuje tuto emoční expresi. Publikum je zahrnuto do této emocionální vlny a může zažít stav extáze nebo transcendentního spojení s umělcem a hudbou. Umm Kulthum je zářným a nejznámějším příkladem umělce, kterému se to podařilo.I proto pro ni neexistuje žádný ekvivalent bližší našemu světu a její hudební odkaz je ojedinělý.

Mohlo by se vám líbit

Ty největší milníky žen napříč historií

Boj o rovnoprávnost zdaleka není u konce a ženy bortí předsudky po celém světe dnes a denně. Není to tak dávno, co jsme bojovaly za právo volit, možnost studovat či aspirovat na politické funkce. Pojďme si připomenout několik historických událostí, které nás za pouhé století posunuly dál, než celé tisíciletí předtím…
elle.cz

Srdce národa

Kulthum brzy spolupracovala s významnými textaři a skladateli, jako byli Ahmad Rami a Riad al-Sunbati, čímž vytvořila nezaměnitelný repertoár, který jí zajistil neotřesitelné místo v hudebním světě. Během své kariéry Umm Kulthum nesla v sobě hlas a touhy egyptského lidu. Její písně byly často spojovány s důležitými okamžiky a událostmi v historii země. Například během egyptské revoluce v roce 1952 se její písně staly hymnou odporu proti koloniální nadvládě.

Umm Kulthum zemřela 3. února 1975 a zpráva o její smrti vyvolala tak intenzivní smutek napříč arabským světem, že zvedl miliony lidí, aby šli uctít její památku na pohřební průvod. Její odkaz ale žije dál a její vliv na hudbu, kulturu a společnost je nepopiratelný. Umm Kulthum se stala hudební ikonou a zároveň symbolem síly, vášně a výjimečnosti.

Mohlo by se vám líbit

5 žen, jejichž jméno by měl znát každý

Připojí nás na internet, zachraňují životy a ulehčují práci na stavbách. Vynálezy narozené v ženské mysli nás všestranně doprovází životem každý den. Práce mnoha žen však neobdržela patřičné uznání a jejich jména upadla v zapomnění. Oslavme proto ženy, které změnily svět.
elle.cz

Zdroj: britannica.com, arabnews.com, scroll.in

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24