Poté, co jsem vyšel z porodnice, jsem si uvědomil, jak jsou muži hloupí a slabí. Jsme úplně k ničemu. Ženy mají sílu, která přesahuje všechno, co kdy muži dokázali,“ prohlásil Heath Ledger na oficiální tiskové konferenci po narození své dcery v říjnu loňského roku. Šťastný otec vzápětí dodal, jak je rád, že se u nich doma od doby, co Michelle otěhotněla, může jíst pizza a zmrzlina. Ptáte se, kdo je Michelle? Ledgerova přítelkyně a matka jeho prvorozené dcery Matildy. A taky druhořadá herečka, která se objevila v několika nudných amerických seriálech. Pak se jí ale povedlo vyhrát konkurs na jednu z rolí v dlouho očekávaném filmovém opusu Zkrocená hora (česká premiéra 2. 3.), na jehož natáčení se s Heathem Ledgerem seznámili. A pokud jste ještě neslyšeli o Zkrocené hoře, letos o ní ještě uslyšíte. O tomhle snímku se mluví jako o filmu roku. Díky jeho tématu se kolem něj v USA rozpoutala horká diskuse, přičemž zástupci mormonské církve už na něj stihli uvalit embargo. Zkrocená hora je totiž o intimním vztahu mezi dvěma muži: jedním kovbojem a jeho pomocníkem na ranči kdesi v Texasu. O role ústřední dvojice se Heath Ledger podělil s Jakem Gyllenhaalem.
Život plný změn
Bezesporu talentovaného Australana jsme až doposud měli možnost vídat v nepříliš náročných rolích kavalírských rytířů (třeba Příběh rytíře, během jehož natáčení jste jej mohli potkat také v Praze). Zkrocená hora má ale šanci vystřelit jej mezi první hereckou ligu. Ang Lee, režisér tohoto snímku, si Ledgera nemůže vynachválit: „Ve filmu musí mít hlavní hrdina něco víc než jen dokonale zvládnuté herecké umění. Musí v něm být hloubka, musí vás přitahovat, musí vás bavit koukat se na něj dvě hodiny na plátně kina. Heath právě dozrál do věku hlavního hrdiny.“ Vypadá to, že pro mladého herce nastal čas velkých změn. Na změny si ale Ledger v poslední době musí zvykat rychle, minimálně jeho osobní život prošel za poslední rok celou řadou změn. Dvouletý vztah s Naomi Watts skončil jen pár týdnů předtím, než potkal budoucí matku svého dítěte, Michelle Williams. Záhy poté dal kvůli své milé po devíti letech vale Los Angeles a přestěhoval se za ní do New Yorku. Zamilovaný pár si pořídil byt v Brooklynu a Ledger, který do té doby létal kvůli filmování z jednoho konce zeměkoule na druhý, dal přednost lásce před prací. Poté, co jeho přítelkyně otěhotněla, vypadaly jeho dny asi takhle: „Vzbudil jsem se, uklidil byt, připravil Michelle čerstvý pomerančový džus a nakrájel zeleninu. Pak jsme šli na procházku nebo si četli knížky. Jediné, co jsem měl na starost, bylo, aby byla šťastná a v pohodě,“ popisuje, jak se z lamače dívčích srdcí stal bačkorovým králem.
Katapult ke hvězdám
Mezitím, co si Heath užívá života muže v domácnosti, Zkrocená hora objíždí festivaly a buduje mu dobré jméno u filmové kritiky. Snímek, kterému se na západ od nás neřekne jinak než ‚gay cowboy movie‘, vyhrál již festival v Benátkách a bodoval také v Torontu. Říká se, že by pro mladého Australana mohl představovat stejný katapult, jakým bylo Ztraceno v překladu pro Scarlett Johansson. O čem tedy Zkrocená hora je? Její hlavní hrdinové jsou si vzájemně přesným opakem, jejich povahy se ale doplňují a zapadají do sebe jako puzzle (ehm, nejen jejich povahy). Jack Twist, kterého hraje Jake Gyllenhaal, je jezdec rodea, který miluje společnost a obdivné pohledy žen i mužů. Jeho poznávacím znamením jsou pronikavě modré oči a černý kovbojský širák naražený do čela. Ennis Del Mar v podání Heatha Ledgera je ostýchavý a málomluvný chlapík od koní, který vypadá přesně jako kopie reklamního Marlboro Mana. Oba dva hrají naprosto bezchybně, pokud bychom ale měli být objektivní, nutno přiznat, že Ledger si film ukradl celý pro sebe. Jeho Ennis toho jako správný kovboj moc nenamluví, což poskytlo herci prostor ukázat, kolik toho umí zahrát beze slov. Nikdo ovšem nečekal, že bude až tak dobrý. „Všichni jsme na sebe koukali a říkali si: Proboha, to jsme nečekali,“ říká Annie Hathaway, která hraje Jackovu manželku. „Heath je člověk, který čerpá z nitra. Když hraje Ennise, první, co si člověk všimne, je, že ta postava má duši. Ani na chvíli vás nenapadne, že si tu roli nacvičoval před zrcadlem. On se v Ennise prostě proměnil.“
Chválou nešetří ani Jake Gyllenhaal: „Vždycky měl v sobě potenciál pro takovouhle roli. Doteď ale nenatrefil na režiséra, který by to z něj vyždímal.“ Na rozdíl od Gyllenhaala, který po přečtení scénáře neměl jasno v tom, kterou ze dvou hlavních postav by vlastně ve Ztracené hoře měl hrát, se Ledger rozhodl ihned: „Ennis mě něčím neuvěřitelně přitahoval. Je to taková zmatená duše, co bojuje sama se sebou. Není schopen vyjádřit lásku kvůli komplikovanému vztahu s otcem. Měl jsem pocit, že mu rozumím.“ Abyste rozuměli, jeho vlastní otec opustil rodinu, když bylo malému Heathovi deset let. Tuhle zradu mu herec dodnes nedokázal odpustit.
Cesta za teplým cyklistou
Ennis ovšem není první role homosexuála, kterou si Heath Ledger vyzkoušel. Když mu bylo šestnáct, odešel z domova, aby zkusil štěstí v showbyznysu. S kamarádem ze střední školy ujeli téměř čtyři tisíce kilometrů z Perthu do Sydney. Na konci dlouhé cesty na něj čekala role v televizním seriálu. Zahrál si Snowyho Bowlese, cyklistu, který se ke své menšinové orientaci veřejně přiznal teprve poté, co vyhrál na olympijských hrách. Následovalo několik dalších seriálů, až nakonec Heath dospěl k závěru, že bude lepší sbalit kufry a odejít zkusit štěstí do Hollywoodu. První prací, kterou dostal, byla role v teenagerské komedii Deset věcí, které na tobě nenávidím. Psal se rok 1999 a tenhle ne zrovna intelektuálně náročný žánr slavil u publika velký úspěch. Podobné scénáře poté směřovaly k Heathovi v hojném počtu, herec si ale uvědomil, že přijmout pouze jeden další by znamenalo profesní sebevraždu, a tak se raději rozhodl celý rok nehrát. Až přišla nabídka na vedlejší roli ve filmu Patriot, kde si zahrál po boku Mela Gibsona. Říká se, že v té době mladý Australan hrál tak špatně, že si ho po prvním natáčecím dnu Gibson zavolal na rozhovor mezi čtyřma očima. Prý mu tehdy řekl, že si může vybrat: buď dá do hraní všechno, nebo je pověsí na hřebík. Radu staršího a zkušenějšího herce si Heath zřejmě vzal k srdci a nedlouho poté se podíval také do Prahy, kde natáčel historickou komedii Příběh rytíře. V tomtéž roce se objevil na obálce časopisu Vanity Fair, což bylo předzvěstí, že z toho kluka jednou něco bude.
Pár kroků vzad
„Bylo to divné období,“ říká Ledger, který před časem ostříhal své blonďaté lokny a zbavil se svého prvoplánově sexy vzhledu australského surfaře. „Bez toho, abych se vůbec o něco zasloužil, jsem najednou měl kariéru naservírovanou na talíři. Neuměl jsem hrát. Včera jsem pomalu neměl co do pusy a dneska se fotím pro Vanity Fair? Připadalo mi to absurdní, cítil jsem se jako produkt. Něco jako láhev od Coca-Coly. Věděl jsem, že moje práce není ani zdaleka tak dobrá, aby ji viděl celý svět, a nechtěl jsem být jenom klukem z obálky časopisu. Tehdy jsem se rozhodl uděl pár kroků vzad.“
To také vysvětluje, proč se rozhodl přijmout roli ve snímku Čtyři pírka (2002) režiséra Shekhara Kapura, filmu, který viděla snad jen jeho babička, a odmítl roli Spidermana. „Musel jsem to udělat kvůli sobě,“ tvrdí sebemrskačsky. Čekání na tu správnou roli se mu ale, jak se zdá, vyplatilo. Zkrocenou horu vynáší kritika do nebes, mluví se také o nominaci na Oscara a na internetu se diskutuje o sexuálních scénách. Není se čemu divit. Vidět na plátně homosexuální milence, kteří dělají něco víc, než že se drží za ruce, není zas tak běžná záležitost. Vzpomeňte si na Filadelfii, ve které Tom Hanks a Antonio Banderas nezašli dál než k vášnivému objetí. Když se ale Ledgera zeptáte, jestli nemá pocit, že by takovou rolí mohl ohrozit svou pozici na trhu práce, pouze se ušklíbne: „Nekoukám na kariéru jako na něco posvátného. Mám rád rizika.“
O podrobnostech natáčení intimních scén s Jakem Gyllenhaalem mluvit ale moc nechce. „Měli jsme choreografa, nebyla tam žádná improvizace. Oba máme doma partnerky a kromě toho netočíme žádné porno.“ Podle režiséra si ale natočení právě téhle scény vyžádalo celých třináct opakování. „Pokud si vzpomínám, opakovali jsme to pouze dvakrát,“ říká Gyllenhaal, „ale možná jsem na to schválně zapomněl.“
Pracovat? Leda kvůli placení nájmu
Jen pár hodin poté, co ze sebe svlékl kovbojskou košili a džíny, odletěl Heath do Benátek, kde ho čekalo zcela jiné ‚kafe‘ – hlavní role v historickém snímku o slavném milovníkovi Casanovovi (česká premiéra 16. 3.). „Je to sexy chlapík. Na tu roli se moc připravovat nemusel,“ nechal se slyšet režisér Lasse Hallström. Náročné role zapíjel italským vínem a zajídal těstovinami a psychicky se připravoval na jeden z nejsložitějších úkolů, který ho v životě čeká, na roli otce. Od té doby, co v létě dotočil Casanovu, si dává na čas pauzu. Vychutnal si poslední měsíce těhotenství své přítelkyně a dnes si užívá svoji čerstvou dcerku Matildu. Doma chce strávit co nejvíc času. „S dítětem se vám zcela převrátí priority,“ říká. „Možná v dubnu začnu něco dělat, ale moc se do toho nehrnu. Dělal bych to jen proto, abychom měli z čeho zaplatit nájem.“
Život plný změn
Bezesporu talentovaného Australana jsme až doposud měli možnost vídat v nepříliš náročných rolích kavalírských rytířů (třeba Příběh rytíře, během jehož natáčení jste jej mohli potkat také v Praze). Zkrocená hora má ale šanci vystřelit jej mezi první hereckou ligu. Ang Lee, režisér tohoto snímku, si Ledgera nemůže vynachválit: „Ve filmu musí mít hlavní hrdina něco víc než jen dokonale zvládnuté herecké umění. Musí v něm být hloubka, musí vás přitahovat, musí vás bavit koukat se na něj dvě hodiny na plátně kina. Heath právě dozrál do věku hlavního hrdiny.“ Vypadá to, že pro mladého herce nastal čas velkých změn. Na změny si ale Ledger v poslední době musí zvykat rychle, minimálně jeho osobní život prošel za poslední rok celou řadou změn. Dvouletý vztah s Naomi Watts skončil jen pár týdnů předtím, než potkal budoucí matku svého dítěte, Michelle Williams. Záhy poté dal kvůli své milé po devíti letech vale Los Angeles a přestěhoval se za ní do New Yorku. Zamilovaný pár si pořídil byt v Brooklynu a Ledger, který do té doby létal kvůli filmování z jednoho konce zeměkoule na druhý, dal přednost lásce před prací. Poté, co jeho přítelkyně otěhotněla, vypadaly jeho dny asi takhle: „Vzbudil jsem se, uklidil byt, připravil Michelle čerstvý pomerančový džus a nakrájel zeleninu. Pak jsme šli na procházku nebo si četli knížky. Jediné, co jsem měl na starost, bylo, aby byla šťastná a v pohodě,“ popisuje, jak se z lamače dívčích srdcí stal bačkorovým králem.
Katapult ke hvězdám
Mezitím, co si Heath užívá života muže v domácnosti, Zkrocená hora objíždí festivaly a buduje mu dobré jméno u filmové kritiky. Snímek, kterému se na západ od nás neřekne jinak než ‚gay cowboy movie‘, vyhrál již festival v Benátkách a bodoval také v Torontu. Říká se, že by pro mladého Australana mohl představovat stejný katapult, jakým bylo Ztraceno v překladu pro Scarlett Johansson. O čem tedy Zkrocená hora je? Její hlavní hrdinové jsou si vzájemně přesným opakem, jejich povahy se ale doplňují a zapadají do sebe jako puzzle (ehm, nejen jejich povahy). Jack Twist, kterého hraje Jake Gyllenhaal, je jezdec rodea, který miluje společnost a obdivné pohledy žen i mužů. Jeho poznávacím znamením jsou pronikavě modré oči a černý kovbojský širák naražený do čela. Ennis Del Mar v podání Heatha Ledgera je ostýchavý a málomluvný chlapík od koní, který vypadá přesně jako kopie reklamního Marlboro Mana. Oba dva hrají naprosto bezchybně, pokud bychom ale měli být objektivní, nutno přiznat, že Ledger si film ukradl celý pro sebe. Jeho Ennis toho jako správný kovboj moc nenamluví, což poskytlo herci prostor ukázat, kolik toho umí zahrát beze slov. Nikdo ovšem nečekal, že bude až tak dobrý. „Všichni jsme na sebe koukali a říkali si: Proboha, to jsme nečekali,“ říká Annie Hathaway, která hraje Jackovu manželku. „Heath je člověk, který čerpá z nitra. Když hraje Ennise, první, co si člověk všimne, je, že ta postava má duši. Ani na chvíli vás nenapadne, že si tu roli nacvičoval před zrcadlem. On se v Ennise prostě proměnil.“
Chválou nešetří ani Jake Gyllenhaal: „Vždycky měl v sobě potenciál pro takovouhle roli. Doteď ale nenatrefil na režiséra, který by to z něj vyždímal.“ Na rozdíl od Gyllenhaala, který po přečtení scénáře neměl jasno v tom, kterou ze dvou hlavních postav by vlastně ve Ztracené hoře měl hrát, se Ledger rozhodl ihned: „Ennis mě něčím neuvěřitelně přitahoval. Je to taková zmatená duše, co bojuje sama se sebou. Není schopen vyjádřit lásku kvůli komplikovanému vztahu s otcem. Měl jsem pocit, že mu rozumím.“ Abyste rozuměli, jeho vlastní otec opustil rodinu, když bylo malému Heathovi deset let. Tuhle zradu mu herec dodnes nedokázal odpustit.
Cesta za teplým cyklistou
Ennis ovšem není první role homosexuála, kterou si Heath Ledger vyzkoušel. Když mu bylo šestnáct, odešel z domova, aby zkusil štěstí v showbyznysu. S kamarádem ze střední školy ujeli téměř čtyři tisíce kilometrů z Perthu do Sydney. Na konci dlouhé cesty na něj čekala role v televizním seriálu. Zahrál si Snowyho Bowlese, cyklistu, který se ke své menšinové orientaci veřejně přiznal teprve poté, co vyhrál na olympijských hrách. Následovalo několik dalších seriálů, až nakonec Heath dospěl k závěru, že bude lepší sbalit kufry a odejít zkusit štěstí do Hollywoodu. První prací, kterou dostal, byla role v teenagerské komedii Deset věcí, které na tobě nenávidím. Psal se rok 1999 a tenhle ne zrovna intelektuálně náročný žánr slavil u publika velký úspěch. Podobné scénáře poté směřovaly k Heathovi v hojném počtu, herec si ale uvědomil, že přijmout pouze jeden další by znamenalo profesní sebevraždu, a tak se raději rozhodl celý rok nehrát. Až přišla nabídka na vedlejší roli ve filmu Patriot, kde si zahrál po boku Mela Gibsona. Říká se, že v té době mladý Australan hrál tak špatně, že si ho po prvním natáčecím dnu Gibson zavolal na rozhovor mezi čtyřma očima. Prý mu tehdy řekl, že si může vybrat: buď dá do hraní všechno, nebo je pověsí na hřebík. Radu staršího a zkušenějšího herce si Heath zřejmě vzal k srdci a nedlouho poté se podíval také do Prahy, kde natáčel historickou komedii Příběh rytíře. V tomtéž roce se objevil na obálce časopisu Vanity Fair, což bylo předzvěstí, že z toho kluka jednou něco bude.
Pár kroků vzad
„Bylo to divné období,“ říká Ledger, který před časem ostříhal své blonďaté lokny a zbavil se svého prvoplánově sexy vzhledu australského surfaře. „Bez toho, abych se vůbec o něco zasloužil, jsem najednou měl kariéru naservírovanou na talíři. Neuměl jsem hrát. Včera jsem pomalu neměl co do pusy a dneska se fotím pro Vanity Fair? Připadalo mi to absurdní, cítil jsem se jako produkt. Něco jako láhev od Coca-Coly. Věděl jsem, že moje práce není ani zdaleka tak dobrá, aby ji viděl celý svět, a nechtěl jsem být jenom klukem z obálky časopisu. Tehdy jsem se rozhodl uděl pár kroků vzad.“
To také vysvětluje, proč se rozhodl přijmout roli ve snímku Čtyři pírka (2002) režiséra Shekhara Kapura, filmu, který viděla snad jen jeho babička, a odmítl roli Spidermana. „Musel jsem to udělat kvůli sobě,“ tvrdí sebemrskačsky. Čekání na tu správnou roli se mu ale, jak se zdá, vyplatilo. Zkrocenou horu vynáší kritika do nebes, mluví se také o nominaci na Oscara a na internetu se diskutuje o sexuálních scénách. Není se čemu divit. Vidět na plátně homosexuální milence, kteří dělají něco víc, než že se drží za ruce, není zas tak běžná záležitost. Vzpomeňte si na Filadelfii, ve které Tom Hanks a Antonio Banderas nezašli dál než k vášnivému objetí. Když se ale Ledgera zeptáte, jestli nemá pocit, že by takovou rolí mohl ohrozit svou pozici na trhu práce, pouze se ušklíbne: „Nekoukám na kariéru jako na něco posvátného. Mám rád rizika.“
O podrobnostech natáčení intimních scén s Jakem Gyllenhaalem mluvit ale moc nechce. „Měli jsme choreografa, nebyla tam žádná improvizace. Oba máme doma partnerky a kromě toho netočíme žádné porno.“ Podle režiséra si ale natočení právě téhle scény vyžádalo celých třináct opakování. „Pokud si vzpomínám, opakovali jsme to pouze dvakrát,“ říká Gyllenhaal, „ale možná jsem na to schválně zapomněl.“
Pracovat? Leda kvůli placení nájmu
Jen pár hodin poté, co ze sebe svlékl kovbojskou košili a džíny, odletěl Heath do Benátek, kde ho čekalo zcela jiné ‚kafe‘ – hlavní role v historickém snímku o slavném milovníkovi Casanovovi (česká premiéra 16. 3.). „Je to sexy chlapík. Na tu roli se moc připravovat nemusel,“ nechal se slyšet režisér Lasse Hallström. Náročné role zapíjel italským vínem a zajídal těstovinami a psychicky se připravoval na jeden z nejsložitějších úkolů, který ho v životě čeká, na roli otce. Od té doby, co v létě dotočil Casanovu, si dává na čas pauzu. Vychutnal si poslední měsíce těhotenství své přítelkyně a dnes si užívá svoji čerstvou dcerku Matildu. Doma chce strávit co nejvíc času. „S dítětem se vám zcela převrátí priority,“ říká. „Možná v dubnu začnu něco dělat, ale moc se do toho nehrnu. Dělal bych to jen proto, abychom měli z čeho zaplatit nájem.“